Železná a bezedná

30. listopadu 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
30. listopadu 2015, 00:00

Fotbalová Sparta loni skončila opět ve ztrátě. Její nákup přesto majitelům stále dává smysl

Dobrá zpráva pro všechny sparťany: AC Sparta Praha hospodařila loni jen se ztrátou 67 milionů korun. Tak „skvělý“ finanční výsledek už několik let klub nepamatuje a je mimochodem pátý nejlepší za dobu, co nejslavnější český fotbalový klub patří J&T a Danielu Křetínskému, šéfovi Energetického a průmyslového holdingu. Další ztráta však na odhodlání majitelů financovat Spartu patrně nic nezmění, protože jak nedávno naznačil Křetínský na přednášce na VŠE, finanční stránka věci byla jen jedním z důvodů pro akvizici Sparty.

Výsledky hospodaření zveřejnila Sparta na pozvánce na valnou hromadu, která se bude konat v polovině prosince. „Je to návrh usnesení, které jde na valnou hromadu,“ řekl týdeníku Euro ředitel komunikace Sparty Ondřej Kasík s tím, že nyní údaj nelze bez schválení hromadou komentovat.

Věčně v minusu

Fotbalová Sparta byla pod vládou skupiny J&T, která do klubu vstoupila v roce 2004, zisková jen první sezonu. Tehdy klub vydělal 31,8 milionu korun. Od té doby je ve ztrátě.

Celkový prodělek už přesáhl sumu jedné miliardy korun. V současnosti je tak vlastní kapitál Sparty ve výši –253,8 milionu korun.

O nákupu Sparty mluvil spolumajitel klubu a šéf EPH Daniel Křetínský v polovině listopadu na VŠE. Uvedl hned čtyři důvody, proč považoval nákup Sparty za výhodný. Spoléhal zaprvé na snížení nákladů klubu, zadruhé na sportovní úspěchy v Lize mistrů, zatřetí na využití nemovitostí Sparty a začtvrté na marketingové využití týmu pro celou skupinu J&T.

„Všechny tyto čtyři důvody jsem si racionálně vytvořil proto, že jsem chtěl, abychom Spartu koupili. Ale myslím, že to úplně hloupě nezní,“ řekl Křetínský a konfrontoval očekávání s realitou. „Zaprvé jsem byl přesvědčený, že dokážeme Spartu nákladově řídit mnohem lépe, než dokázal náš předseda Pelta (Miroslav Pelta, nyní šéf Fotbalové asociace ČR – pozn. red.), což se potvrdilo,“ vypočítával na přednášce Křetínský. Další předpoklad o sportovních úspěších týmu mu však již nevyšel. „Hbitě jsem si vypočetl, že pokud Sparta aspoň třikrát za pět let postoupí do Ligy mistrů, tak investice bude generovat dostatečné cash flow na splácení úroků, což se nepotvrdilo,“ uvedl šéf EPH. Naposledy hrála Sparta Ligu mistrů v sezoně 2004/2005.

Křetínský ale dále spoléhá na to, že nemovitosti vedle Sparty představují zajímavou hodnotu a „do jisté míry pokrývají zvýšené riziko sportovního úspěchu, což doufám, že se ukáže jako pravda“. Poslední důvod pro investici – využití jako marketingový nástroj – si pochvaloval i přední reprezentant skupiny J&T Patrik Tkáč před několika lety v rozhovoru pro Trend. Podle něj Sparta otevírala dveře byznysu. „Má úžasné jméno v zahraničí. Na obchodních jednáních v Moskvě bych byl za jiných okolností asi nikdo. Když povím, že vlastníme Spartu, Rusové s námi hned mluví jinak,“ popisoval Tkáč. Vzhledem k miliardové kumulované ztrátě jde vskutku o image k nezaplacení.

Prodělává kdekdo

Sparta zdaleka není jediným klubem, který prodělává. Ve ztrátě je většina prvoligových týmů. Konkrétně největší sportovní rival Sparty – FC Viktoria Plzeň – prodělala podle posledních zveřejněných údajů v sezoně 2012/2013 částku 15,3 milionu korun.

Nesrovnatelně větší ekonomické problémy než lídři ligy má další slavný klub, a to pražská Slavia. Ta se dostala dokonce do insolvenčního řízení. Před krachem zachránil tým majetkový vstup čínské energetické skupiny CEFC a miliardáře Jiřího Šimáně. Noví majitelé dluhy, které uznávají, uhradili. Soud pak 15. září jednání o insolvenčních návrzích odročil.

„Termín 15. září byl pro Slavii likvidační.

Jednali jsme s Jaroslavem (Tvrdíkem) o vstupu CEFC do Travel Servicu. Pak jsem se u skleničky Jaroslava zeptal, zda nechce vstoupit do sportovního projektu. Nastínil jsem mu situaci, že 15. září Slavia končí a nezbude mi nic jiného než do toho vstoupit. Zvedl telefon, zavolal do Číny a za půl hodiny jsme si plácli,“ popisoval Šimáně vstup čínských investorů do Slavie.

Jak hospodaří Sparta

(v milionech korun)

2003/2004 –18,2

2004/2005 +31,8

2005/2006 –47,3

2006/2007 –50,0

2007/2008 –156,1

2008/2009 –141,8

2009/2010 –229,3

2010/2011 –28,6

2011/2012 –237,3

2012/2013 –190,7

2013/2014 –144,1

2014/2015 -67,0

Zdroj: výroční zprávy a pozvánka na valnou hromadu AC Sparta Praha fotbal

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít