Zelený robůtek pro miliardu

10. září 2012, 00:00 -
10. září 2012, 00:00

Obří čínský trh láká výrobce mobilních technologií. Konkurence je ale tvrdá

Čína, nejlidnatější země a druhá nejsilnější ekonomika světa, má logicky mezi obyvatelstvem v oběhu i nejvíce mobilních telefonů. Samotná čísla jsou však i přes veškerou logiku velmi působivá. Podle poslední statistiky žije v zemi 1,347 miliardy lidí a uživatelů služeb mobilní komunikace je více než miliarda. Magická hranice s devíti nulami padla letos v březnu.

Pouze za prvních sedm měsíců letošního roku zde přibylo dalších 76 milionů uživatelů mobilů. Pro zajímavost, první mobilní telefon byl na území Číny zaregistrován 18. listopadu 1987 ve městě Kuang-tung v provincii Kuang-čou. Právě v tomto regionu před více než 30 lety začaly převratné ekonomické reformy země. Jihočínská provincie sousedící s Hongkongem také jako první povolila občanům ČLR posílat textové zprávy (využívání jak samotných mobilů, tak i jejich jednotlivých funkcí totiž úřady v zemi povolovaly postupně – pozn. red.). A tímto krokem jako kdyby Čína začala obrazně bourat svoji velkou zeď.

Díky nejnovějším technologiím jsou Číňané v permanentním spojení se světem, i když citlivé informace na internetu stále podléhají cenzuře. Chytré přístroje jim také umožňují poměrně rychle se vzájemně kontaktovat a zmobilizovat. Například při organizaci lokálních protestů, jimiž dávají úřadům najevo nespokojenost s různými aspekty svého života.

Jihokorejci v čele Obří čínský trh a hlavně jeho rostoucí potenciál představují již několik let velké lákadlo pro nejvýznamnější firmy vyrábějící mobilní telefony. Konkurence je mezi hlavními světovými hráči tvrdá. Pokud chtějí uspět, musejí vzít v úvahu fakt, že Číňané jdou s dobou, a pokud na to mají, chtějí ten nejlepší výrobek. V kurzu jsou jednoznačně chytré telefony.

Jejich celkový prodej stoupl v Číně letos ve druhém čtvrtletí na 44 milionů kusů. Poprvé se tak podílel více než polovinou na celkovém prodeji mobilů v zemi, kterých se dohromady prodalo 87 milionů kusů. Odborníci odhadují, že Čína vystřídá v letošním roce Spojené státy a stane se největším trhem s chytrými telefony na světě.

Vedoucí pozici v prodeji smartphonů si v nejlidnatější zemi světa momentálně drží jihokorejský Samsung, i když se jeho podíl na čínském trhu snížil ve druhém letošním čtvrtletí na 20,8 procenta. Jedničkou se stal koncem loňského roku, kdy vytlačil Nokii. Nebyly to však falešné mobily této značky a jejich více či méně úspěšné napodobeniny, jež se v Číně řadu let vyráběly, co stálo za slábnoucím postavením finské firmy na tamním trhu. Nokia hledá sama sebe. A to nejen v Číně, kde se propadla na páté místo co do objemu prodeje.

Technologický gigant Apple také zaznamenal pokles. Navíc poměrně výrazný. Prodej chytrých mobilních telefonů této značky v Číně se ve druhém čtvrtletí snížil na 7,5 procenta. Lépe co do objemu prodeje smartphonů si vedou domácí firmy jako Lenovo, Huawei a ZTE. Motorola skončila osmá, jako devátá se umístila domácí vycházející hvězda Xiaomi a těsně za ní HTC.

Pro Apple představuje nejlidnatější země světa co do prodeje iPhonů druhý největší trh. Pro světoznámou firmu ale zároveň také nejobtížnější. Pozici začala ztrácet již loni a podle odborníků si za to může z větší části sama. Situace se výrazně zkomplikovala letos v únoru kvůli sporu s místní firmou Proview, jenž se týkal práva na značku počítačových tabletů iPad. Čínské úřady kvůli tomu dokonce v některých městech zabavovaly u maloobchodníků tablety Applu. Americký gigant měl v Číně také problémy s dodavatelskými továrnami, v nichž se řešily mzdy a pracovní podmínky.

Další zákazníky ztratil Apple i z toho důvodu, že s prodejem nového iPhonu 4S začal na čínském trhu se zpožděním až letos v lednu. Mnohé Číňany nebavilo čekat, a proto se obrátili ke konkurenčním značkám. Podle odborníků jsou navíc alternativní produkty atraktivnější než před rokem, přičemž iPhone se za tu dobu příliš nezměnil.

Klasických surfařů ubývá Velkou roli hraje kromě toho i cena. Za iPhone musí průměrný Číňan dát více než dva měsíční platy. Řada tamních lidí proto dává přednost domácím značkám, které jsou levnější a stojí zhruba 70 procent jednoho průměrného platu.

„Čínští výrobci mobilních telefonů aktivně podporují své produkty společně s domácími telekomunikačními operátory. Společnostem ZTE a Huawei díky tomu výrazně rostou tržní podíly,“ uvedl nedávno tchajwanský analytik výzkumné agentury Gartner pro agenturu Reuters.

V Číně nabízejí služby tři mobilní operátoři, přičemž největším je společnost China Mobile. Jen tak mimochodem její klientská základna čítající přibližně 670 milionů lidí je dvakrát větší než samotný počet obyvatel Spojených států. Druhého největšího mobilního

operátora, společnost China Unicom, využívá více než 210 milionů zákazníků a „nejmenší“ China Telecom má kolem 136 milionů zákazníků.

Číňané si pomalu zvykají také na pokročilé služby třetí generace zahrnující i vysokorychlostní internet. Počet uživatelů 3G neustále roste. Za prvních sedm měsíců letošního roku jich podle čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií přibylo dalších 55,34 milionu. Počet čínských uživatelů, kteří používají internet z mobilních telefonů a ostatních mobilních zařízení (jako jsou například chytré hudební přehrávače či tablety) meziročně vzrostl o více než 22 procent. Aktuálně v Číně evidují přes 400 milionů uživatelů mobilního internetu.

Klasických počítačových surfařů ubývá, pouze od ledna až do července klesl jejich počet o další dva miliony. Celkové skóre činí přibližně deset milionů v jejich neprospěch: počet Číňanů využívajících internet prostřednictvím mobilních zařízení překonal počet běžných uživatelů počítačů. A to je světová rarita.

Domácí značka trhá rekordy Z hlediska operačních systémů vládne na čínském trhu Android s téměř 70procentním ziskem, což je až jedna čtvrtina všech telefonů s Androidem v celosvětovém měřítku. V Číně tento poměrně mladý systém se zeleným robůtkem ve znaku poráží iOS systém společnosti Apple na celé čáře.

Nejnovější výzvou pro iPhony se však v Číně stávají chytré telefony od společnosti Xiaomi Technology, s jejichž výrobou začala tato čínská firma před dvěma lety. Zakladatel a nynější CEO Lei Jun minulý měsíc potvrdil, že příjmy společnosti za prvních šest měsíců letošního roku dosáhly výše téměř jedné miliardy dolarů. Xiaomi Technology prodala víc než tři miliony telefonů.

Úspěch firma slavila již se svým produktem Mi-One. Po něm přišel Mi-One S, jehož prodej byl odstartován letos 23. srpna.

Za méně než půl hodiny se prodalo 200 tisíc kusů. Zákazníci se však již těší na podzim, kdy má být představen další telefon v řadě s označením Mi-Two. Díky technickým parametrům je odborníky označován jako „supersmartphone“. Jeho avizovaná cena by se měla pohybovat kolem 2000 jüanů, v přepočtu zhruba 6200 korun. Xiaomi vyrábí své telefony v sériích a prodává je ihned, jakmile jsou k dispozici. Mimo území Číny prozatím nejsou k dostání, firma má však v plánu do budoucna expandovat i do zahraničí.

Graf

Asie vs. zbytek světa

Tržní podíl dodavatelů smartphonů v Číně v roce

2012

Společnost Podíl na trhu (v %)

Samsung 20,8

Lenovo 11,0

Coolpad 10,4

Huawei 9,8

Nokia 9,1

ZTE 8,4

Apple 7,5

Ostatní 22,9

Pramen: IHS iSuppli

Partnerem strany je skupina PPF

O autorovi| Dáša Hyklová • hyklova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít