Zelení diplomaté

02. června 2014, 00:00 - Blahoslav Hruška
02. června 2014, 00:00

Černínský palác chce na ambasády vysílat experty, které dodá ministerstvo zemědělství

Být diplomatem nutně neznamená dostávat úkoly z ministerstva zahraničí. Na české zastupitelské úřady chce posílat své lidi také ministerstvo průmyslu a obchodu. A brzy k nim přibude ještě třetí úřednická skupina – „zemědělci“. Ministerstvo zemědělství totiž uzavřelo dohodu s ústředím české diplomacie, na jejímž základě začne na vybrané ambasády ve světě vysílat jako posily své agrární experty.

„Budeme přijímat zemědělské odborníky tam, kde je to třeba, protože takové experty nejsme schopni si vygenerovat sami. Počítáme s tím, že je začleníme do struktury ambasád,“ potvrdil týdeníku Euro ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že agrární vyslanci by měli nejprve projít diplomatickým školením. „Rámcová dohoda již existuje a jde o šest až sedm vytipovaných zemí,“ dodal.

Konkrétní ambasády ministerstvo zahraničí zatím prozradit nechce s tím, že projekt bude brzy představen. Podle informací týdeníku Euro ale půjde o lokality, které jsou označeny jako perspektivní pro agrární export. Jsou mezi nimi například Rusko, Ukrajina, USA nebo některé asijské státy. Ministerstvo zemědělství pak na dotazy zaslané v závěru minulého týdne nebylo schopné odpovědět. Lidé, kteří mají agendu spolupráce s Černínským palácem na starost, mají prý pracovní povinnosti mimo republiku.

Česko mělo až doposud jediného nefalšovaného zemědělského diplomata, a to ve stálé misi při EU. Inspirace je ale možné hledat u našich sousedů. Velkým vzorem pro projekt agrodiplomatů jsou třeba Rakušané, kde zástupce zemědělců ve funkci atašé působí v sedmi zemích. Agrodiplomaty má také Maďarsko, Německo nebo Francie. Zdaleka největší sítí pak disponují Američané, kteří mají na dvě stovky zemědělských vyslanců v rámci ambasád v několika desítkách zemí po světě. Oficiálně jde o pobočky Foreign Agricultural Service. Ta pražská, která má za cíl nejen vyhledávat distributory a dovozce, ale i lobbovat u české vlády, je řízena z Varšavy.

Rozpadlá síť Jenže zatímco v sousedních zemích mají zelení diplomaté tradici a jsou začleněni do diplomatické služby, u nás půjde o velký experiment.

Ve stejné době, kdy se připravují na vyslání první agroexperti, rozpadá se více než dva roky budovaná síť zahraničních kanceláří ministerstva průmyslu a obchodu.

Ambiciózní projekt, který měl ukončit rivalitu mezi státními agenturami CzechTrade a CzechInvest, zrušil letos v dubnu ministr průmyslu Jan Mládek. Agentury mají podle jeho představ nadále fungovat každá sama za sebe, a to včetně zahraničních poboček. Půjde jen o „vzájemně se doplňující aktivity“. Taková symbióza ovšem v minulosti nikdy nefungovala.

Obě agentury mají navíc problém s vedením.

V únoru Mládek odvolal pověřeného šéfa CzechTradu Zdeňka Vališe, bez řádného ředitele je také CzechInvest. Přisadil si i prezident Miloš Zeman, když letos v dubnu prohlásil, že obě státní agentury jsou „naprosto impotentní“.

Podle informací týdeníku Euro právě tohoto oslabení využil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), aby prosadil své zelené diplomaty. Nápad s agrárními vyslanci ale není původně Jurečkův. Memorandum dojednané mezi ústředím české diplomacie a ministerstvem zemědělství, které vyslání expertů do zahraničí předpokládalo, v březnu 2013 podepsal jeho předchůdce v úřadu Petr Bendl (ODS). Podobnou dohodu tehdejší ministerstvo zemědělství parafovalo ostatně také s ministerstvem průmyslu.

Z agentury sešlo Bendl chtěl poslat české agrární produkty do světa prostřednictvím CzechTradu, a pokračovat tak v akci, kterou v roce 2000 odstartoval tehdejší ministr zemědělství Jan Fencl. Dvacet milionů korun, které před čtrnácti lety CzechTrade dostal na propagaci zemědělských a potravinářských výrobků, byla ovšem jen náhražka za mnohem ambicióznější Fenclův nápad, z něhož nakonec sešlo. Projekt Zemědělské exportní agentury i přes silnou lobby zůstal jen na papíře.

Dlouhý kouř z Česka

Agrární export z ČR podle položek v roce 2013 (v mld. Kč)

Doutníky, doutníčky, cigarety 9,044

Pšenice a sourež 8,049

Mléko, smetana 7,404

Olej řepkový a hořčičný 6,925

Pekařské zboží 6,823

Přípravky k výživě zvířat 5,937

Potravinové přípravky 5,802

Čokoláda 5,392

Semena řepky olejky 5,115

Pivo 5,004

Zdroj: ministerstvo zemědělství

Sousedé vedou

Kam směřoval agrární export z ČR v roce 2013 (v mld. Kč)

Slovensko 37,079

Německo 30,698

Polsko 15,434

Itálie 10,763

Rakousko 8,657

Maďarsko 6,302

Spojené království 5,008

Francie 4,615

Nizozemsko 3,305

Rumunsko 2,755

Zdroj: ministerstvo zemědělství

Zatímco v sousedních zemích mají zelení diplomaté tradici a jsou začleněni do diplomatické služby, u nás půjde o velký experiment.

O autorovi| Blahoslav Hruška, hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít