Zdánlivá selanka

02. srpna 2002, 20:55 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
02. srpna 2002, 20:55

Privatizace Unipetrolu

Dokončení privatizace Unipetrolu již zdánlivě nestojí nic v cestě. Ministr Jiří Rusnok minulý týden pomohl vyřešit spory o předávací ceny mezi dceřinými společnostmi petrochemického holdingu, Českou rafinérskou a Chemopetrolem. Budoucímu majiteli Unipetrolu Andreji Babišovi dal 1. srpna ultimátum, aby si své záležitosti spojené s nákupem státního podílu v Unipetrolu vyřešil do dvou měsíců. Babiš se rovněž sešel s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Přesto lze jen stěží očekávat, že se státní pokladna brzy dočká slíbené privatizační injekce. Stále totiž není jasné, zda vůbec a kdy Babiš za Unipetrol zaplatí. Babiš sice vyhrál původní tendr, ale nyní hledá pro nákup Unipetrolu partnera. Původně neoficiální informace potvrdila nedávno polská PKN Orlen, když zveřejnila, že zahájila jednání o společném vstupu do Unipetrolu. Tím by se však vnesl do českého způsobu privatizace nový prvek. V původním tendru totiž zvítězil Babišův Agrofert podporovaný jedním z akcionářů České rafinérské, společností Conoco. Rusnok se zatím odmítá bavit o nějakých dodatečných modifikacích. „Do 30. září očekávám písemné stanovisko, zda je Agrofert ochoten vstoupit do Unipetrolu za vládou schválených podmínek,“ uvedl.
Úspěšný podnikatel Andrej Babiš nemá důvod ke stížnostem. Minulá vláda ho jako vítěze schválila už v prosinci loňského roku. Vybrala ho přesto, že jeho soupeř, britská společnost Rotch, nabídla vyšší cenu. Kabinet ovládaný exministrem Grégrem tehdy uvedl, že Babišova nabídka lépe odpovídá stanoveným podmínkám. Několikaměsíční oddalování nákupu se Babišovi rozhodně vyplatilo. Smlouvu má v eurech, které od prosince oslabily vůči koruně téměř o deset procent. Za Unipetrol má zaplatit 361 milionů eur, což je nyní 10,99 miliardy korun. V době, kdy smlouvu uzavíral, to bylo o miliardu víc.
Jako pokus o oddalování nákupu zpočátku vypadaly i spory, které se rozhořely kolem předávacích cen surovin proudících z České rafinérské do Chemopetrolu. Unipetrol se razantně postavil na stranu Chemopetrolu, který je v centru Babišova zájmu, a už od minulého roku začal tlačit na zahraniční akcionáře České rafinérské, aby slevili z původně dohodnutých přepravních přirážek. Babiš si nakonec polepšil. Přirážku u jedné z klíčových cen, za suroviny pro etylénovou jednotku, se podařilo stlačit na polovinu. Spor o předávací ceny skončil minulý týden kompromisní dohodou. Všechny zúčastněné strany – zahraniční akcionáři, Unipetrol i Rusnok – ji označili za definitivní ukončení neshod. Přes toto ujištění má však situace k letní selance daleko. Česká rafinérská pouze nezavřela kohoutky a Chemopetrol nemusel přerušit žádnou z výrob. Smlouvy se podepsaly do konce roku a od ledna by si měl každý z akcionářů včetně Unipetrolu dělat v rafinériích svou vlastní obchodní politiku. Obě znesvářené strany nyní musí dohodnout podmínky fungování přepracovatelské rafinerie. To by nemusel být nepřekonatelný problém, pro dokončení privatizace Unipetrolu však zdaleka není tou poslední překážkou. Babiše a Conoco čekají jednání o sumě, kterou budou Američané ochotní zaplatit za Babišův budoucí podíl v České rafinérské. Válka o předávací ceny už vřelé vztahy těchto partnerů značně zmrazila. A těžko si představit, že si nyní znovu padnou do náruče.


Čtěte také

Události  Ropovod Družba

Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba, ropa poteče v červnu

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu…

před 5 hodinami

 Dan Ťok

Exministři Ťok a Nováková míří na velvyslanecké posty

Bývalí ministři Dan Ťok a Marta Nováková (oba za ANO) mají zájem o působení v českých…

před 6 hodinami

Události Dispečink, ilustrační foto

Dvě pětiny Čechů se v práci neobejdou bez internetu, nejvíce v Praze

Více než dvě pětiny Čechů (43 procent) jsou při své práci závislé na internetu. Dalších 2…

před 6 hodinami

 Superb iV

Škoda představila Superb plug-in hybrid a elektrické Citigo

Škoda Auto představila elektrické Citigoe iV a plug-in hybridní Superb iV. Kromě toho…

před 7 hodinami

Události Vizualizace komunikace samořídících vozů

Studie: Vzájemná komunikace samořídících vozů zrychlí provoz až o třetinu

Spolupráce samořídících vozů může zrychlit provoz na víceproudých silnicích až o 35…

před 7 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Mobilní platby jsou nedílnou součásti fenoménu digitálního parkování. Jejich využití roste
Volby do Evropského parlamentu: kdy budou výsledky
K čemu je dobré vědět devizový kurz ČNB?
Co je dobré vědět o odpočtu DPH?
Volby do Evropského parlamentu 2019: kde a kdy volit
Auta
Škoda Superb dostala v rámci faceliftu diodové řasy, více…
Škoda na hokejovém MS vstoupila do elektrické éry. Co nabízí elektrické Citigo a nový Superb iV?
BMW vrací do hry osmiválce: X5 a X7 dostávají rychlé verze M50i
H-D Sportster Custom vs. Moto Guzzi V9 vs. Triumph Bonneville Bobber
Videodojmy: Volkswagen Amarok DoubleCab Dark Label 3.0 TDI 4Motion
Hry pro příležitostné hráče