Zdánlivá selanka

02. srpna 2002, 20:55 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
02. srpna 2002, 20:55

Privatizace Unipetrolu

Dokončení privatizace Unipetrolu již zdánlivě nestojí nic v cestě. Ministr Jiří Rusnok minulý týden pomohl vyřešit spory o předávací ceny mezi dceřinými společnostmi petrochemického holdingu, Českou rafinérskou a Chemopetrolem. Budoucímu majiteli Unipetrolu Andreji Babišovi dal 1. srpna ultimátum, aby si své záležitosti spojené s nákupem státního podílu v Unipetrolu vyřešil do dvou měsíců. Babiš se rovněž sešel s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Přesto lze jen stěží očekávat, že se státní pokladna brzy dočká slíbené privatizační injekce. Stále totiž není jasné, zda vůbec a kdy Babiš za Unipetrol zaplatí. Babiš sice vyhrál původní tendr, ale nyní hledá pro nákup Unipetrolu partnera. Původně neoficiální informace potvrdila nedávno polská PKN Orlen, když zveřejnila, že zahájila jednání o společném vstupu do Unipetrolu. Tím by se však vnesl do českého způsobu privatizace nový prvek. V původním tendru totiž zvítězil Babišův Agrofert podporovaný jedním z akcionářů České rafinérské, společností Conoco. Rusnok se zatím odmítá bavit o nějakých dodatečných modifikacích. „Do 30. září očekávám písemné stanovisko, zda je Agrofert ochoten vstoupit do Unipetrolu za vládou schválených podmínek,“ uvedl.
Úspěšný podnikatel Andrej Babiš nemá důvod ke stížnostem. Minulá vláda ho jako vítěze schválila už v prosinci loňského roku. Vybrala ho přesto, že jeho soupeř, britská společnost Rotch, nabídla vyšší cenu. Kabinet ovládaný exministrem Grégrem tehdy uvedl, že Babišova nabídka lépe odpovídá stanoveným podmínkám. Několikaměsíční oddalování nákupu se Babišovi rozhodně vyplatilo. Smlouvu má v eurech, které od prosince oslabily vůči koruně téměř o deset procent. Za Unipetrol má zaplatit 361 milionů eur, což je nyní 10,99 miliardy korun. V době, kdy smlouvu uzavíral, to bylo o miliardu víc.
Jako pokus o oddalování nákupu zpočátku vypadaly i spory, které se rozhořely kolem předávacích cen surovin proudících z České rafinérské do Chemopetrolu. Unipetrol se razantně postavil na stranu Chemopetrolu, který je v centru Babišova zájmu, a už od minulého roku začal tlačit na zahraniční akcionáře České rafinérské, aby slevili z původně dohodnutých přepravních přirážek. Babiš si nakonec polepšil. Přirážku u jedné z klíčových cen, za suroviny pro etylénovou jednotku, se podařilo stlačit na polovinu. Spor o předávací ceny skončil minulý týden kompromisní dohodou. Všechny zúčastněné strany – zahraniční akcionáři, Unipetrol i Rusnok – ji označili za definitivní ukončení neshod. Přes toto ujištění má však situace k letní selance daleko. Česká rafinérská pouze nezavřela kohoutky a Chemopetrol nemusel přerušit žádnou z výrob. Smlouvy se podepsaly do konce roku a od ledna by si měl každý z akcionářů včetně Unipetrolu dělat v rafinériích svou vlastní obchodní politiku. Obě znesvářené strany nyní musí dohodnout podmínky fungování přepracovatelské rafinerie. To by nemusel být nepřekonatelný problém, pro dokončení privatizace Unipetrolu však zdaleka není tou poslední překážkou. Babiše a Conoco čekají jednání o sumě, kterou budou Američané ochotní zaplatit za Babišův budoucí podíl v České rafinérské. Válka o předávací ceny už vřelé vztahy těchto partnerů značně zmrazila. A těžko si představit, že si nyní znovu padnou do náruče.


Čtěte také

Makrooko Miroslava Zámečníka

Úvěry zelené, výsledovka červená

Zvlášť vyhřáté místo v ekonomickém pekle náleží manipulaci s finančním trhem.

před 3 hodinami

 Zelená tragédie na obzoru, ilustrační foto

Zelená tragédie na obzoru? Banky odmítají financovat „špinavé“ projekty

Zelená revoluce už zasáhla i Česko. Pojišťovny i banky dávají ruce pryč od málo…

před 4 hodinami

 Protest hnutí žlutých vest v Paříži 20. dubna 2019.

Obliba francouzského prezidenta Macrona je nejnižší od nástupu do funkce

S politikou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je spokojeno pouze 27 procent…

20. dubna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Přejeme krásné Velikonoce
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Auta
Škoda 1000 MB přinesla před 55 lety technologie, které…
Čtvrtý do hry: Toyota ProAce City
Stinger začne driftovat. Kia představila speciální verzi GTS opatřenou režimem Drift
Kvíz: Uhodnete, ve kterých autech se poprvé objevily tyto vynálezy?
Vyzkoušeli jsme Bureko 6×6: Jak jezdí nové monstrum z Českých Budějovic?
Hry pro příležitostné hráče