Zbytečná nestabilita

13. dubna 2015, 00:00 - JEAN PISANI-FERRY
13. dubna 2015, 00:00

Větší míra stability v hodnocení potenciálu ekonomiky by posílila schopnost těch, kdo rozhodují

V běžném životě je lepší technikálie přenechat odborníkům. Majitel vozidla se zpravidla nepotřebuje – a obvykle ani nechce – obtěžovat zjišťováním toho, co přesně se děje pod kapotou. Když se ale vůz porouchá, často nemá jinou možnost.

Co platí pro auta, platí i pro ekonomiku: zapeklité otázky jsou pro specialisty. V posledních letech se do veřejné debaty protlačila témata, o nichž většina lidí dříve neslyšela ani se o ně nestarala – třeba sekuritizace, swapy úvěrového selhání či evropský systém zúčtování plateb známý jako Target 2 –, a nutí obyčejné lidi lámat si hlavu nad jejich komplikovaností.

Totéž se začalo dít s pojmem „růst potenciálního výstupu“. Ač se původně jednalo o pojem vytvořený ekonomy pro ekonomy a účelem bylo určovat, kdy a jak výrazně je třeba korigovat veřejný schodek, stává se nyní předmětem širší diskuse. Jeho nespolehlivost totiž vážně oslabuje ? skální pakt EU, a proto je nezbytné zvednout kryt motoru a podívat se dovnitř.

NAD POTENCIÁLEM, POD POTENCIÁLEM

Smyslem pojmu potenciálního – oproti skutečnému – HDP je zohlednit skutečnost, že ekonomika, podobně jako motor, často běží pod nebo nad úrovní svého potenciálu. Za recese vyvolané poptávkou klesá skutečný výstup pod potenciál, což vede k nárůstu nezaměstnanosti.

Úvěrově roztáčený rozmach výstavby zase vynáší výstup nad potenciál, což ústí v in? aci.

Rozdíl mezi skutečným a potenciálním HDP je tedy měřítkem záložní kapacity ekonomiky. Toto rozlišování je užitečné i pro práci s politikami: slabý potenciální růst nelze řešit pobídkami na straně poptávky; jsou zapotřebí opatření na straně nabídky.

Potenciální HDP ale nelze sledovat, pouze odhadovat. Odhady se zakládají na množství pracovních sil a kapitálu, jež jsou k dispozici k produkci, a na zhodnocení jejich úhrnné produktivity. A jelikož odhady se liší v závislosti na použitých údajích a metodách, pojem je sice jasný, ale jeho hodnota je nepřesná.

Finanční krize navíc přinesla nové hádanky. HDP je v současnosti téměř ve všech vyspělých ekonomikách hluboko pod předkrizovými prognózami a jen málokdo očekává, že tato mezera bude někdy dohnána. Tvůrci politik se při úsilí o správné sestavení prognóz potýkají s obtížemi. Někteří si kladou otázku, co vlastně z pojmu potenciálního výstupu zbylo.

Evropská unie má ještě další problém: v reakci na suverénní krizi většina jejích členů v roce 2011 souhlasila s „? skálním kompaktem,“ který od nich vyžaduje, aby svůj strukturální rozpočtový schodek – který by zaznamenaly, kdyby se výstup rovnal potenciálu – držely pod 0,5 procenta HDP. Nesplnění tohoto cíle může vyústit ve ? nanční postih.

Předností takového rámce je, že zohledňuje vliv dočasně slabšího výstupu na ? skální výsledky. Schodek je tedy přijatelný, je­li důsledkem abnormálně nízkých příjmů z daní, avšak nikoli při jejich běžné hladině.

Zásadní vada původního evropského Paktu stability a růstu skutečně tkvěla v tom, že neobsahoval takové korekce (patřil jsem k těm, kdo ve zprávě z roku 2003 pro předsedu Evropské komise doporučoval jeho reformu).

Smlouva z roku 2011 stavěla na sérii dřívějších reforem, které kladly čím dál větší důraz na hodnocení ? skální situace založené na potenciálním výstupu.

NEPŘESNÁ KOTVA

Problém je, že nepozorovatelná a nepřesná proměnná – jejíž odhady jsou příliš přibližné a kolísavé, takže nedokážou poskytnout víc než jen hrubý náčrt cesty země směrem k ? skální správnosti – se stala součástí mezinárodní smlouvy a národních pravidel (občas ústavního postavení), jejichž prostřednictvím se realizuje.

Neustále přepracovávány jsou i odhady krátkodobého či současného potenciálního výstupu, což vyvolává průběžné změny v hodnocení výchozí ? skální situace. Například prognóza potenciálního růstu Nizozemska v roce 2013, vypracovaná Evropskou komisí na jaře roku 2012, kdy tamní vláda začala připravovat rozpočet, činila 0,9 procenta. Do podzimu, kdy proběhlo hodnocení ? skální výkonnosti v reálném čase, byla revidována strmě dolů, na 0,2 procenta. V případě Francie prognóza klesla z 1,2 procenta na 0,9 procenta, Itálie zaznamenala změnu z –0,1 procenta na –0,4 procenta. Odhad pro tempo španělského potenciálního růstu se snížil z –1,2 procenta na –1,4 procenta, ale později se Evropská komise rozmyslela a teď hovoří o –0,7 procenta. Nejedná se přitom o výjimky.

U reálného HDP jsou časté a výrazné revize odhadů nevyhnutelné. Potenciální HDP se však považuje za stabilnější a nezávisí na událostech na straně poptávky.

Pravda, existují důvody ke změně odhadu potenciálního růstu země v souladu s novými informacemi o podmínkách na trhu práce, investicích a produktivitě. Ale vytrvalé snahy o přesnost snadno vedou ke vzniku šumu.

Nestabilita navíc mate proces tvorby politik.

I úprava o 0,2 procenta HDP směrem dolů je významná: znamená zhoršení strukturálního schodku asi o 0,1 procenta HDP, což ve ? skálně svázaném prostředí není bezvýznamné číslo.

Členové parlamentu – kteří nejsou specialisté – jsou pochopitelně znepokojeni, když se po nich žádá, aby v reakci na aktualizovaný odhad schválili upravený rozpočet. Bez znalosti důvodů a pohnutek mají nakonec pocit, že takové revize jsou zdrojem umělé nestability.

Národní tvůrci politik velice často považují evropský ? skální pakt za vnější překážku, nikoli za rámec umožňující lepší rozhodování. Větší míra stability v hodnocení potenciálu ekonomiky by posílila schopnost těch, kdo rozhodují, rozpoznat dlouhodobější výzvy a porozumět jim, čímž by rozhodování postavila na pevnější základ.

Z angličtiny přeložil David Daduč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít