ZATÍM PROSPERUJEME - Euro.cz

Přihlášení

ZATÍM PROSPERUJEME

, (red),
ZATÍM PROSPERUJEME
Zdroj: Euro.cz

Bosch-Siemens

Přestože evropský trh s domácími spotřebiči je nasycen, firmě Bosch-Siemens Hausgeräte (BSH) se podařilo loni dosáhnout obratu přes deset miliard marek. Zástupce firmy Hans Peter Haase říká, že jde o desetinásobné zvýšení proti roku 1967, kdy b yla firma jako společný podnik dvou významných firem na světovém trhu domácích spotřebičů – Bosche a Siemense – založena. Z klasického německého vývozce se tak podle něj rychle vyvinula v mezinárodního hráče. Pomocí akvizic získala i jiné značky v různých zemích, například vloni převzala jednu firmu v USA a alší ve Španělsku. Na německém trhu má BSH 35procentní podíl a na celoevropském 21procentní podíl. Pobočky má ve třiceti zemích po celém světě.

Haase v rozhovoru pro týdeník EURO mimo jiné uvedl, že firma je velmi aktivní ve východní Evropě. V polské Lodži před rokem otevřela nový závod na výrobu praček a logistické centrum. Počítá, že z něj (má kapacitu 400 tisíc praček roč ně a v logistickém centru lze přeložit pět tisíc těchto spotřebičů denně) bude prodávat do celé východní Evropy.

Na dotaz, zda tento obor čeká – tak jako mnoho jiných – také vlna fúzí, Haase další akvizice nevyloučil. Vysvětlil to narůstající konkurencí v odvětví a stále většími nároky na kvalitu výroby i nové technologie. Doslova řekl: „Budeme-li okolnostmi nuceni se rozrůs tat, půjdeme cestou akvizic.“