Zastavit vládu kvůli zdi

14. ledna, 00:00 - Miroslav Zámečník
14. ledna, 00:00

Donald Trump chápe, že když přestane nadbíhat „tvrdému jádru“ svých příznivců, je jeho kandidatura na další období ztracena

Nemusíte být znalec vztahů mezi Mexikem a USA, abyste tušili, že úplně poslední věcí, na kterou by Mexičani kdy přistoupili, je zaplatit „krásnou velkou zeď“ na hranici s mocným severním sousedem. Zejména ne tehdy, když si z toho udělá gringo Número Uno volební téma a když mu část amerických voličů aplauduje. Nehledejte paralelu, co by Čechy srovnatelně vytočilo, podívejte se na mapu, jak Mexiko kdysi vypadalo po vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Představa externího financování byla absurdní od samého začátku.

Takže zbývá otázka výstavby pohraničních opatření z vlastních zdrojů federální vlády USA. Americké politické kolbiště neurčuje skutečnost, kolik ilegálních migrantů na území proniká, ale jak „lid“ vnímá ohrožení. Počet zadržených na mexické hranici klesl oproti roku 2000 na čtvrtinu a od roku 2010 se drží zhruba na stejné úrovni, plus minus 400 tisíc ročně.

Udělat „shutdown“, tedy omezení fungování federálních institucí, které neznamenají jenom nepříjemnost pro asi 800 tisíc postižených vládních úředníků, ale i pro uživatele jejich služeb, vypadá jako blbost. Dokud nepřistoupíte na onu úvodní symboliku.

Technická opatření bránící přílivu ilegálů, ať již jde o betonovou zeď, nebo o ocelové hráze, jsou samozřejmě legitimní, byť diskutabilní investicí. Bylo by asi jednodušší a účinnější se dohodnout s Mexičany, že jim zaplatí opatření proti průchodu ilegálů na jižní hranici Mexika, přispějí na ekonomický rozvoj v Guatemale nebo Hondurasu a budou vyžadovat součinnost všech dotčených zemí a jejich úřadů při vyhošťování lidí, kteří překročí hranice USA ilegálně.

Jenže to by bylo konvenční, takové „obamovské“.

Donald Trump rozhodně chápe, že když přestane nadbíhat „tvrdému jádru“ svých příznivců, je jeho kandidatura na další období ztracena. Za 0,1 procenta amerického rozpočtu se bude bít jako lev.

O autorovi| Miroslav Zámečník zamecnik@mf.ct


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Čím topíte: plyn, elektřina nebo tuhá paliva?
Děti a daně 2019: kdo má nárok na daňové zvýhodnění a kdo dostane daňový bonus
Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitosti?
Jak je to s dědictvím, když mám dluhy a jsem v exekuci ?
Kdo vlastní české hokejové kluby?
Auta
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Jeep Wrangler, Alfa…
Valtra SmartTour: Continental oficiálním partnerem
Právě vychází časopis Auto motor a sport 2/2019
Malá auta zdraží. Chudší si je nebudou moci dovolit, řekl šéf VW
Ford Mondeo dostal nový naftový dvoulitr a hybrid také pro karoserii kombi
Technologie
Skylink zdražuje. Připlatí si ti, kteří toho na satelitu sledují nejméně
Kalendář daní a pojištění 2019. Do kdy musíte letos platit?
Kromě cen kryptoměn padá i největší výrobce krypto hardwaru Bitmain
České domény .cz zdražily. Cena za rok stoupla o 20 až 30 Kč
Google nedodržuje GDPR. Od Francie schytal pokutu ve výši 50 milionů eur
Hry pro příležitostné hráče