Žárlivka, krteček a psi

17. června 2013, 00:00 - Jan Hrbáček Pavel Páral
17. června 2013, 00:00

Obvinění z korupce kvůli politickému handlu bývalých poslanců ODS jsou sporná, stíhání Nagyové a členů vojenské tajné služby má výrazně bulvární pachuť

Aktuální vládní aféra připomíná spíše špatnou detektivku než fundovaný policejní zásah. V České republice se rozehrává boj o moc za aktivní účasti policie a státního zastupitelství.

Stíhání šéfky kabinetu předsedy vlády Jany Nagyové, bývalého i stávajícího šéfa vojenské tajné služby Ondreje Páleníka a Milana Kovandy, šéfa vnitřní bezpečnosti vojenské tajné služby Jana Pohůnka a někdejších poslanců ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksy i exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka dostává pár dní po velkém zatýkání nelibou pachuť. Ukazuje se totiž, že například důvodem k teatrálnímu zásahu na Úřadu vlády a v tajné službě byly problémy manželského trojúhelníku ministerského předsedy Petra Nečase. A středobod celého případu – kmotři – se v klidu pochechtává ze zahraničního azylu.

Grygárek na startu Podle informací týdeníku Euro vše odstartovala „provařená“ loňská návštěva detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na pražském Vrchním státním zastupitelství. Detektivové si v noci potají zašli do kanceláře náměstka prokuratury Libora Grygárka. Detektivové Grygárka a další osoby ze zastupitelství podezřívali z toho, že ovlivnili výběrové řízení (toto podezření Grygárkovi nebylo do dnešní doby prokázáno, respektive mu nebylo sděleno obvinění). Videozáznam z vyzvedávání odposlechu za asistence tehdejšího vrchního žalobce Stanislava Mečla zveřejnil Mečlův navrátivší se nástupce Vlastimil Rampula, o němž pražský správní soud po sporech s nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem rozhodl, že byl odvolán neoprávněně.

Detektivové ÚOOZ posléze do případu přimíchali další pikantní ingredience – v tomto případě už šlo o legalizaci výnosů z trestné činnosti. A hlavními podezřelými jsou pražští lobbisté a političtí podnikatelé Roman Janoušek, Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička a bývalý vlivný úředník pražského magistrátu Jiří Toman. Policie začala natvrdo pracovat s podezřením z korupce. „Šlo o neúměrné zisky, ovlivňování státních firem. To byl důvod, proč jsme se do toho pustili,“ vysvětluje razii šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

Kvůli stykům některých lobbistů s šéfkou kanceláře premiéra Janou Nagyovou, velmi pravděpodobně především Ivo Rittiga, se detektivové následně soustředili na premiérovu pravou ruku. A ze spletence odposlechů a dalších policejních úkonů vznikla aktuální kauza, která dnes otřásá bezpečností státu.

Nagyová, která platí za pravou ruku premiéra a veřejně se spekuluje o jejich osobním vztahu, řešila také loňský problém s rebely v ODS, kteří se ve sněmovně postavili proti vládnímu daňovému balíku. Dostat se tedy k jejímu vyjednávání s Petrem Tluchořem, Ivanem Fuksou, Markem Šnajdrem a Romanem Bočkem, který měl působit jako prostředník zmíněných středočeských poslanců, bylo jen otázkou času a zvídavých uší ochránců pořádku. Policie tyto politiky podezřívá z úplatkářství, že za funkce ve státem vlastněných podnicích složili mandáty v Poslanecké sněmovně.

Obdobné politické dohody se ale uzavírají po celém světě. Soud tak bude muset rozlousknout hodně tvrdý oříšek, zda se dá tento princip letitých politických obchodů označit za korupční jednání. Pokud korupcí skutečně je, čeká nás nejspíš vlna stovek trestních oznámení na podobné případy na parlamentní i lokální úrovni.

Pán s umělým psem Zatímco obvinění v předchozím případu jsou sporná, obvinění Nagyové a příslušníků vojenské tajné služby už má výrazně bulvární nádech. Podle policejní verze šlo zjednodušeně o žárlivost premiérovy pravé ruky a zneužití vojenské tajné služby ke sledování manželky premiéra Radky Nečasové. Nečase budou aktivity Jany Nagyové nejspíš stát místo. To, že byla premiérova fámuluska a tajná služba přichycena při šmírování, je sice šílené a strašné, nezavdává to nicméně důvody k vazebnímu stíhání, ke kterému policie a státní zastupitelství před víkendem cíleně směřovaly.

Nagyová si podle policejní verze obsažené v obvinění objednala sledování Radky Nečasové na konci loňského října. Třiadvacátého dne zmiňovaného měsíce se měla Nagyová s Páleníkem sejít a po schůzce poslat strohou esemesku: Darwinova 19. Na této adrese v pražských Modřanech Nečasovi v té době bydleli.

„Z SMS zpráv vyplývá, že dvěma příslušníky vojenského zpravodajství bylo monitorováno okolí bydliště předsedy vlády České republiky a foceno služební vozidlo užívané předsedou vlády. Dále z SMS zpráv se podává, že sledování bylo odhaleno řidičem předsedy vlády, který o tom informoval vrchní ředitelku sekce kabinetu předsedy vlády Janu Nagyovou. Ta se následně dotázala tehdejšího ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, zda je sledování realizováno příslušníky Vojenského zpravodajství, na což jí byla dána kladná odpověď. Dále byla Jana Nagyová informována Ondrejem Páleníkem o skutečnosti, že příslušníkům realizujícím sledování bylo vytknuto, že při sledování byli odhaleni,“ viní policisté Nagyovou s Páleníkem.

Nagyová pak měla podle detektivů pokračovat v komunikaci s nástupcem Páleníka Milanem Kovandou, Páleník se krátce poté stal šéfem Správy státních hmotných rezerv. Kovanda byl označovaný jako „pán, co má umělého psa“. „Šetřením policejního orgánu bylo zjištěno, že jde osobu Milana Kovandy. Tato skutečnost je zřejmá i z kontextu zaznamenaných telefonních hovorů a SMS zpráv,“ konstatovali policisté.

Nešlo však jen o sledování Radky Nečasové, ale i dvou pracovníků Úřadu vlády Jiřího Pertla a jeho přítelkyně Aleny Hegrové. Nagyová letos 15. dubna měla od Kovandy dostat flashdisk s fotografiemi, o vztahu měla informovat šéfa Úřadu vlády s tím, že záběry pořídili novináři a sama si je pozvala na kobereček. Spiklenci kolem Nagyové podle odposlechů používali jinou terminologii než proslulé fotbalové kapříky. V komunikaci se to hemží psy, venčením psů, psím žrádlem, krtečkem. „Krteček by to měl ve středu zpracovávat a ve čtvrtek to Nagyové předložit.“ „Z kontextu hovorů je zřejmé, že žrádlem pro psy jsou míněni Jiří Pertl a Alena Hegrová a obrázky žrádla pro psy fotky Jiřího Pertla a Aleny Hegrové,“ dovozují policisté.

Podle policistů se Nagyová svým konáním snažila docílit rozvodu premiéra. „Konkrétně jde o noční telefonní hovory z 28. listopadu 2012, uskutečněné s Petrem Nečasem. Tyto důkazně dokládají, že Nagyová vyvíjela nátlak na Nečase s cílem dosáhnout rozvodu jeho manželství s Radkou Nečasovou,“ konstatují policisté.

„Za motiv jednání je považována snaha Jany Nagyové zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s předsedou vlády, k čemuž by mohlo přispět zjištění, že řidič Jany Nagyové Jiří Pertl často se služebním vozidlem přijíždí k objektu Úřadu vlády, Hrzánskému paláci – momentálnímu bydlišti předsedy vlády –, a dále zabránit spekulacím o majetkových poměrech Jany Nagyové,“ rozvádějí detektivové údajné motivy Nagyové.

Pokud však byli policisté přesvědčeni o tom, že dochází ke zneužívání vojenského zpravodajství, nepodnikli půl roku vůbec nic. Co bude dál?

Je velmi pravděpodobné, že valná část podezřelých bude před soudem očištěna, protože formulace obvinění bude zkrátka slabá. Policie i státní zastupitelství ale rozehrály hodně vysokou a nebezpečnou hru o moc. Případ podle informací týdeníku Euro zpočátku dozoroval úřad ambiciózní žalobkyně Lenky Bradáčové. Ve správný čas byl ale Nejvyšším státním zastupitelstvím přepinknut do Olomouce. Proč asi?

V bezpečnostní komunitě se již delší čas spekuluje, že například Bezpečnostní informační služba disponuje řadou alarmujících poznatků ukazujících na závadové a možná i protiprávní jednání těch, kteří zmiňovaný mač rozehráli, tedy policistů z ÚOOZ či některých státních zástupců. Pokud tomu tak je, disponuje těmito informacemi i Petr Nečas, a možná i proto tak vehementně v pátek odmítl rezignovat přes stíhání své nejbližší spolupracovnice.

Co je na celém případu nejvážnější, je to, že ti, proti kterým byla celá operace zaměřena – takzvaní kmotři –, zmizeli do ciziny. Podle informací týdeníku Euro se například k Romanu Janouškovi informace o chystaném zatýkání dostala prostřednictvím agenta spoPetr lupracujícího s jednou z bezpečnostních institucí. Vytratil se včas.

Policie i státní zástupci nyní vyhodnocují, jaké materiály se jim podařilo objevit při domovních prohlídkách. Někteří bezpečnostněpolitičtí insideři už spekulují, že by se například u Romana Janouška mohly objevit kompromitující materiály na Nečase a Nagyovou. A možná i někým cíleně prefabrikované. To už by, zatím stále odolávající, Petr Nečas ustál stěží. Robert Šlachta přitom na páteční tiskové konferenci vyloučil, že by policie chtěla vydat nějaký mezinárodní zatykač, jehož pomocí by bylo možné dostat pověstné kmotry před české orgány činné v trestním řízení. l

O autorovi| Jan Hrbáček Pavel Páral, hrbacek@mf.cz, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít