Zao Ce-tung úřaduje

10. července, 00:00 - Pavel Páral
10. července, 00:00

Bývalé podnikové byty společnosti ČEZ v Písnici se staly čerstvým tématem nového socialistického volebního lídra Lubomíra Zaorálka. Skutečnost, že soukromá firma, byť s většinovým podílem státu, prodala svůj majetek za nejvyšší nabídnutou cenu a nerozdala ho chudákům nájemníkům, pokud možno zadarmo, nebo alespoň s pořádnou slevou z tržní hodnoty, označil za nemravnost.

Zvláštní přístup. Normální člověk by spíše čekal, že nemravné by bylo získat cizí majetek za nižší než tržní cenu a slevu nechat zaplatit soukromé akcionáře ČEZ a daňové poplatníky. Je pravda, že si v Česku od začátku privatizace bytového fondu nájemníci v obecních bytech zejména v 90. letech přivykli, že je získávají od obce o něco levněji. Byla to nějaká forma obecní sociální politiky, ale z hlediska těch, kdo si stavěli své vlastní domy či kupovali byty na hypotéku, a přitom platili ty samé daně jako obecní nájemníci, to bylo nemravné už tenkrát. Natož dnes a v případě bytů energetického kolosu, jehož zaměstnanci mají průměrný příjem plně dostačující na zaplacení hypotéky. A to se nepozastavujeme nad tím, nakolik je nemravné požadovat, aby stát jako největší akcionář nutil management privátní firmy postupovat tak, že ho to dovede do kriminálu, protože existuje cosi jako povinnost hospodařit se svěřeným majetkem s péčí řádného hospodáře.

Pokud chce pan Zaorálek pranýřovat skutečné nemravnosti, měl by pohlédnout na vlastní práh, kde jeho podřízení na zastupitelských úřadech na Ukrajině a ve Vietnamu nastavili ve spolupráci s místními mafiemi takový systém podávání žádostí o pracovní vízum, že jsou z něho vyloučeni prakticky všichni, kdo nezaplatí mafiánům příslušný úplatek, kteroužto praxi nedávno náš český Nejvyšší správní soud označil za nepřijatelnou obdobu Kafkova Zámku. O této skandální nemravnosti české diplomacie se už léta ví a píše. Oni ti Ukrajinci a Vietnamci volit nebudou, ale do volebních místností přijde i nemálo lidí, kteří mají na mravnost poněkud jiný metr než náš Mao Ce-tung.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít