Zao Ce-tung úřaduje

10. července 2017, 00:00 - Pavel Páral
10. července 2017, 00:00

Bývalé podnikové byty společnosti ČEZ v Písnici se staly čerstvým tématem nového socialistického volebního lídra Lubomíra Zaorálka. Skutečnost, že soukromá firma, byť s většinovým podílem státu, prodala svůj majetek za nejvyšší nabídnutou cenu a nerozdala ho chudákům nájemníkům, pokud možno zadarmo, nebo alespoň s pořádnou slevou z tržní hodnoty, označil za nemravnost.

Zvláštní přístup. Normální člověk by spíše čekal, že nemravné by bylo získat cizí majetek za nižší než tržní cenu a slevu nechat zaplatit soukromé akcionáře ČEZ a daňové poplatníky. Je pravda, že si v Česku od začátku privatizace bytového fondu nájemníci v obecních bytech zejména v 90. letech přivykli, že je získávají od obce o něco levněji. Byla to nějaká forma obecní sociální politiky, ale z hlediska těch, kdo si stavěli své vlastní domy či kupovali byty na hypotéku, a přitom platili ty samé daně jako obecní nájemníci, to bylo nemravné už tenkrát. Natož dnes a v případě bytů energetického kolosu, jehož zaměstnanci mají průměrný příjem plně dostačující na zaplacení hypotéky. A to se nepozastavujeme nad tím, nakolik je nemravné požadovat, aby stát jako největší akcionář nutil management privátní firmy postupovat tak, že ho to dovede do kriminálu, protože existuje cosi jako povinnost hospodařit se svěřeným majetkem s péčí řádného hospodáře.

Pokud chce pan Zaorálek pranýřovat skutečné nemravnosti, měl by pohlédnout na vlastní práh, kde jeho podřízení na zastupitelských úřadech na Ukrajině a ve Vietnamu nastavili ve spolupráci s místními mafiemi takový systém podávání žádostí o pracovní vízum, že jsou z něho vyloučeni prakticky všichni, kdo nezaplatí mafiánům příslušný úplatek, kteroužto praxi nedávno náš český Nejvyšší správní soud označil za nepřijatelnou obdobu Kafkova Zámku. O této skandální nemravnosti české diplomacie se už léta ví a píše. Oni ti Ukrajinci a Vietnamci volit nebudou, ale do volebních místností přijde i nemálo lidí, kteří mají na mravnost poněkud jiný metr než náš Mao Ce-tung.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vše, co potřebujete na poslední chvíli vědět o daňovém přiznání na jednom místě
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Hodně silný ARM desktop: Gigabyte uvádí 64jádrovou pracovní stanici s CPU ThunderX2
Elon Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme
Cnews FM: Dva a půl roku s Windows 10. Jaké funkce se povedly a jaké ne? [podcast]
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Hry pro příležitostné hráče