ZAMRZLÝ HARVARD - Euro.cz

Přihlášení

ZAMRZLÝ HARVARD

, Karel Klein,
ZAMRZLÝ HARVARD
Zdroj: Euro.cz

HPH

PRAHA – Akcionáře jednoho z největších a nejznámějších investičních fondů – nyní již Harvardského průmyslového holdingu (HPH) čekalo minulý týden další překvapení. Komise pro cenné papíry zastavila v pátek na půl roku obchody s jeho akciemi na veřejném trhu RM–Systému. Není totiž jasné, zda bude u holdingu pokračovat proces likvidace, či nikoliv a jaká je vlastně jeho hodnota. Proto komise rozhodla, že akcionáři musí být ochráněni před rozhodnutími, která by učinili bez znalosti potřebných skutečností.
Ochranné sdružení malých akcionářů (OSMA) v čele s Karlem Staňkem považuje rozhodnutí komise o zablokovaní akcií za dobrou zprávu pro akcionáře, protože tvrdí, že současný padesátikorunový kurs HPH v RM–Systému byl uměle stlačován dolu lidmi kolem zakladatele fondu Viktora Koženého.
Ještě jedna zpráva přišla akcionářům holdingu v uplynulém týdnu. Městský soud v Praze rozhodl, že nikdo ze současného představenstva HPH nesmí nakládat s majetkem fondu. Člen vedení holdingu Michal Pacovský považuje tento krok za nelogický, protože to brání v příjmu majetku do tohoto bývalého fondu. Tvrdí, že akcionáři se proto nebudou moci účastnit ázerbájdžánské kuponové privatizace, a přijdou tak o 3,5 miliardy korun.
HPH vznikl z harvardských fondů Viktora Koženého. Od roku 1997 byl v likvidaci.
Akcionáři však slibovaných 600 korun z likvidačního zůstatku nikdy neviděli a valná hromada holdingu v lednu letošního roku likvidaci zrušila.

Diskuze