Zaměřeno na kanceláře

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

Erste Group Immorent již pronajal polovinu svého nového kancelářského projektu Enterprise

Významným členem skupiny Erste Group v Česku je společnost Erste Group Immorent ČR, specialista na financování nemovitostí a infrastruktury a stejně tak v oblasti developmentu stavebních projektů a stavebnětechnických služeb. Tato firma patří k vedoucím developerům v České republice. „Na českém trhu působíme již dvacet let. Za tuto dobu jsme vybudovali více než 130 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch,“ vysvětluje Tomáš Velemínský, ředitel a jednatel společnosti Erste Group Immorent ČR.

Klíčový nájemce Immorent působí jako klasický developer, postavené objekty tedy nedrží, ale po jejich dokončení je pronajme a následně nabídne realitním fondům a dalším investorům ke koupi. „Dříve jsme stavěli i bytové projekty, ale v poslední době se soustředíme hlavně na kancelářské budovy. Jeden projekt přitom v průměru od získání pozemku až po jeho prodej investorovi trvá pět až sedm let,“ popisuje Velemínský s tím, že zatímco dříve Immorent stavěl i spekulativně, od finanční krize v roce 2008 nezačíná projekty bez získání klíčového nájemce. Tak je tomu i v případě největšího současného projektu Immorentu v Česku -kancelářské budovy Enterprise aktuálně stavěné na pražském Pankráci. „Zde bude naším klíčovým nájemcem špičkový český výrobce antivirových programů - společnost Avast Software. Přitom je zajímavé, že když jsme s Avastem vloni podepisovali první smlouvu, tak si rezervoval 11 tisíc metrů čtverečních a letos již zvýšil tuto objednávku na patnáct tisíc metrů, obsadí tak o něco více než polovinu objektu,“ pochvaluje si Velemínský a dodává, že s dalšími nájemci pro Enterprise Immorent jedná.

Celá kancelářská budova Enterprise, která se může pochlubit opravdu mimořádnými rozměry 50 metrů na výšku a 120 metrů na délku, přijde na dvě miliardy korun. Její velikost však není jedinou zajímavostí projektu. „Velmi atraktivní je poloha přímo u pražské magistrály, navíc se jedná o architektonicky kvalitní projekt stavěný s použitím špičkových technologií,“ popisuje silné stránky objektu Velemínský s tím, že budova předběžně získala prestižní certifikát BREEAM na druhý nejvyšší stupeň s označením Excellent (BREEAM nastavuje standard nejlepších postupů v oblasti navrhování budov s důrazem na trvalou udržitelnost - pozn. red.). „To znamená, že budova bude mít nízké provozní náklady a je šetrná k životnímu prostředí, z pohledu jak provozu, tak použitých materiálů či hospodaření s vodou,“ vysvětluje Velemínský s tím, že další zajímavostí projektu je jeho velkorysá vstupní hala, která umožní pořádání společenských akcí nebo třeba i výstav umění. Pozoruhodná je i rychlost výstavby budovy Enterprise -stavět se začalo vloni v únoru a letos v prosinci by se sem měli stěhovat první nájemci.

Vídeňská inspirace Enterprise není jediným aktuálním projektem Immorentu v Česku, firma zároveň připravuje výstavbu třetí etapy Futurama Business Parku v pražském Karlíně. Ta bude mimo jiné zajímavá i tím, že zde vznikne budova s téměř nulovou spotřebou energie. Toho Immorent dosáhne vybudováním geotermálních vrtů o celkové délce téměř deset kilometrů, které uspoří kancelářskému projektu značnou část finančních prostředků nutných k vytápění a chlazení budovy. „Zvolili jsme inovativní řešení s geotermálními vrty v kombinaci s tepelnými čerpadly, abychom zdroj tepla a chladu pro budovu získávali ze zemního podloží,“ popisuje Velemínský a dodává, že takto nájemníci budovy uspoří kolem sedmdesáti procent nákladů na energie. S výstavbou třetí etapy Futurama Business Parku začne Immorent letos a vznikne zde deset tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. „Projekt Futurama Business Park je velmi úspěšný, první fázi projektu jsme pronajali a prodali, druhá fáze je již také kompletně pronajata, věříme tedy, že podobně se nám bude dařit i s třetí etapou, kterou chceme dokončit nejpozději příští rok na podzim,“ dodává Velemínský s tím, že inspiraci pro zapojení geotermální energie do výstavby třetí etapy Futurama Business Parku našel český management Immorentu v Rakousku. Sám Velemínský vede výstavbu i pro vídeňský Immorent, kde má na starost development některých kancelářských projektů včetně vloni dokončeného projektu Silo. „Jedná se o první pasivní kancelářský objekt v Rakousku. Zde byla rovněž využita k vytápění geotermika, tak jsme se inspirovali i pro třetí etapu Futuramy,“ potvrzuje Velemínský a dodává, že v Praze kromě výstavby nových projektů vidí pro Immorent i příležitost v redevelopmentu stávajících objektů v centru Prahy.

Enterprise není jediným aktuálním projektem Immorentu v Česku, firma zároveň připravuje výstavbu třetí etapy Futurama Business Parku v pražském Karlíně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít