ZÁKON O „ZESTÁTNĚNÍ“ - Euro.cz

Přihlášení

ZÁKON O „ZESTÁTNĚNÍ“

, (red),
ZÁKON O „ZESTÁTNĚNÍ“
Zdroj: Euro.cz

Povodí

Návrh zvláštního zákona, který řeší transformaci akciových společností Povodí zpět na státní podniky, schválil kabinet minulý týden. Tato právní úprava se ukázala jako nutná, jelikož český právní řád s takovou variantou přeměny vůbec nepočítá.

Návrh vychází z principu, že dnem jeho účinnosti bude bez likvidace zrušeno dosavadních pět akciových společností Povodí (Povodí Labe, Vltavy, Moravy, Odry a Ohře), jejichž jediným akcionářem je stát, a změní se na státní podniky. Majetek, který vlastnily nebo měly v držení, získají státní podniky a vznikne jim k němu právo hospodaření. Cílem transformace je mimo jiné odstranit současné pochybnosti v dispozičním právu k nemovitostem v základním jmění a. s. Povodí, které jsou zapsány formou záznamu namísto vkladu. Jde například o pozemky pod koryty řek či vodárenských nádrží.

Vláda ještě loni v květnu chtěla majetek převést na státní podniky exekutivní cestou (EURO 21,30/1999), o legislativní formě rozhodla na konci listopadu (EURO 49/1999). Účetní hodnota majetku Povodí je zhruba osmnáct miliard korun, tržní se odhaduje na 40 miliard. Managementy akciových společností se opakovaně vyslovily proti „zestátnění , protistrana hovoří o tom, že někdejší privatizace byla nelegální.

Diskuze