Zákleky byly, jsou a budou

20. listopadu 2017, 00:00 - Pavel Páral
20. listopadu 2017, 00:00

Finanční správa prohrála pravomocně další spor o svůj způsob vybírání daní likvidačními zajišťovacími příkazy. Pravomocný rozsudek konstatuje, že Finanční správa neměla žádný důvod k přesvědčení, že firma Naryner Construction nemá peníze ani majetek na zaplacení daně, která jí ještě nebyla vyměřená, a tudíž neměla právo použít tak drastický nástroj, jakým zajišťovací příkaz je. Naryner měl majetek, peníze na účtu i pozitivní cash fiow, když mu finanční úřad bez varování a nezákonně zabavil více než dva miliony korun. Ty měl finanční úřad bezodkladně vrátit, což neučinil. Opakuje se tak příběh prostějovské společnosti FAU, na kterou podle známé Šumanovy nahrávky „zaklekli naši". Aje popsáno mnoho dalších příběhů, kdy Finanční správa nerespektuje pravomocné rozhodnutí soudů a hájí se tím, že podala kasační stížnost, která nemá vůbec žádný odkladný účinek. Peníze zadržuje dál a vylepšuje tak svá čísla, kterými dokládá lepší výběr daní. Zlodějina nezlodějina.

Co je to za stát, kde státní úřad, který má být nejen strážcem, ale i příkladem v dodržování zákonů, v klidu ignoruje soudy? Zimbabwe? Nebo Súdán?

Ne. Česká republika Andreje Babiše.

A proto nic nevadí, že opakovaná porušení zákona, navíc s velmi pravděpodobnými a silně negativními dopady do státního rozpočtu, jsou i ve služebním zákoně závažným důvodem k rozvázání služebního poměru. Přesto se současné vedení Finanční správy nemusí 0 svá křesla bát. Je přece součásti rodiny. Famiglie. Našeho nového krásného a čistého Palerma, kde zákony platí jen pro ty druhé.

Proto se nedočkáme ani nápravy současného stavu, natož nějakého trestního stíhání za nezákonné kroky, které vedou k značným finančním škodám státu. Je nad slunce jasné, že 1 v příštích letech bude Agrofert potřebovat čas od času na někoho zakleknout a pokud možno definitivně mu zatnout tipec. 9

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Hry pro příležitostné hráče