Základna pro Nory - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Základna pro Nory

, Pavel Hanslíček,
Základna pro Nory
Zdroj: Euro.cz

Trh webhostingu

PRAHA (hns) – Česká webhostingová jednička Globe Internet se stala součástí panevropské firmy Active ISP. Ta získala 60 procent od dosavadních vlastníků Karla Umlaufa a Jana Panocha, kteří však v Globe Internetu zůstávají. Cenu odmítly obě strany komentovat, sdělily jen, že větší část bude vypořádána hotově a menší v akciích Active ISP. Zdroj blízký transakci potvrdil, že jednání začala loni v srpnu a nabízená cena za sto procent Globe Internet se pohybovala mezi 50 až 55 miliony korun.
Majitel zbylých 40 procent a zároveň vlastník konkurenčního poskytovatele webhostingu Zoner software Milan Behro potvrdil týdeníku EURO, že byl zástupci Active ISP rovněž kontaktován: „Zajímali se o podíl v Globe Internetu i o Zoner. Osobně nevěřím, že by k transakci mohlo dojít, za celý balík 40 procent Globe Internet a 100 procent Zoneru by museli dát asi dvaapůlkrát tolik co za 60 procent Globe Internetu,“ tvrdí Behro.
Obě firmy, Zoner a Globe Internet, zahrnují asi 20 českého webhostingu. „O Zoner máme vlažný zájem, ale jednáme o převzetí i s jinými českými poskytovateli této služby,“ potvrdil jednatel Active ISP Anders Ericsson. Původně norský Active ISP má na akvizice k dispozici deset milionů eur a další prostředky hodlá získat emisí akcií.
Globe Internet by se měl stát základnou pro další expanzi Active ISP, přítomné v patnácti západoevropských zemích, do střední a východní Evropy. „Prvních šest měsíců chceme konsolidovat svoji pozici v Česku, pak by mělo následovat Maďarsko a Polsko, kde již jednáme o případných akvizicích. Středoevropský trh webhostingu je s ročním růstem ve výši 30 procent velmi zajímavý, musíme jen najít jednotnou značku pro všechny trhy. To bude do konce roku,“ sdělil Ericsson, jehož zaujal i web development Globe Internetu. „V celé skupině dělají web development jako jediní, takže chceme tyto služby nabízet i v západní Evropě,“ říká.

Vývoj hospodaření
(tržby v milionech korun)
2002 2003

  • Active ISP 670 – 705
  • Globe Internet 62 – 70

Pramen: Globe Internet, Active ISP