Zajištění domácnosti

24. května 2016, 00:00 - Jaroslav Matějka
24. května 2016, 00:00

Stačí pár dní dovolené, všímaví zloději a neštěstí je hotovo. Proto je tu pojistka domácností.

Ta základní zahrnuje zejména riziko požáru, výbuchu, úderu blesku, pádu letadla, vichřice a krupobití, zemětřesení, pádu stromu, sesuvu půdy a laviny a nárazu vozidla.

Lze se připojistit na riziko povodně a záplavy nebo odcizení a vandalismu.

Nejdůležitější je správně stanovit pojistnou částku. V tomto v současnosti pomáhá internetová aplikace, s její pomocí lze pojistnou částku určit téměř přesně. Zásadní je i spoluúčast a její výše. U běžné domácnosti lidé nejčastěji volí nejnižší – 500 korun, lze ji však mít až deset tisíc korun.

Dobré je při výběru pojišťovny hledět na to, zda nabízí něco navíc. Nebát se před podepsáním smlouvy zeptat na výhody, asistenční služby. Zda budete v průběhu smlouvy odměňováni postupným navyšováním slevy, takzvaným bonusem za bezeškodní průběh.

Pojištění se zpravidla sjednává na dobu neurčitou a během jeho trvání lze smlouvu měnit.

TRENDY V ZABEZPEČENÍ MAJETKU, OBJEKTŮ…

Ani zabezpečená okna a dveře, dokonce ani mříže zloděje nezastaví. Průměrně chráněný byt otevřou do pěti minut. Na drzé pachatele tak dnes platí nejvíce elektronické bezpečnostní systémy. Ty zažívají boom. Přitom ještě před několika lety byly k vidění jen u firem a komerčních objektů.

Podle výzkumu Jablotronu, jedné z největších firem, která tyto systémy dodává, zloděje až ze 70 procent odradí, když na objektu takový systém vidí. Tyto údaje zjistili ve věznicích, přímo mezi recidivisty.

Oblíbené jsou dnes v domácnostech už i detektory, které upozorní na kouř v případě začínajícího požáru, nabízeny jsou také detektory úniku vody či zvýšeného množství CO2 ve vzduchu. Oblíbené jsou i nejrůznější fotopasti a bezpečnostní kamery.

ONLINE POJIŠTĚNÍ

Už není třeba chodit do pojišťovny, setkávat se s pojišťovacími agenty. Nyní je možné sjednat pojištění online. Tento způsob nabízí několik výhod. Během krátké chvíle si můžete porovnat nabídky. Sjednání pojištění trvá několik minut, u cestovního pojištění pouhých sto dvacet sekund. Po dokončení objednávky máte možnost zaplatit (pozor, ne všechna pojištění) online. Zároveň vám obratem dorazí v e-mailu potřebné dokumenty. Další výhodou je, že to je levnější.

A nevýhody?

Jedna tu přece jen je. A dost podstatná.

Tento způsob je pouze pro ty, kdo přesně vědí, co a na kolik chtějí pojistit.

ÚRAZOVÉ POJIŠTĚNÍ

Je to evergreen každého pojišťováka – úrazy se nevyhýbají nikomu, říkávají stále dokola. A mají pravdu. Zejména vážný úraz s trvalými následky znamená podstatný zásah do života jedince i jeho rodiny. Proto není na škodu mít sjednáno úrazové pojištění.

K čemu slouží? Jednoduchá odpověď: kryje rizika úrazu. Pomůže zmírnit finanční důsledky nejrůznějších nehod. Nejčastěji jsou úrazy postiženi starší lidé a děti. Pojištění však bývá využíváno hlavně u dospělých, u nichž by úraz mohl zkomplikovat život kvůli poklesu příjmu v době léčby.

Pojištění je značně variabilní, lze ho sjednat pro různá rizika: funkci hlavního pojištění má zpravidla tzv. smrt úrazem, ostatní druhy jsou vedené jako připojištění (trvalé následky úrazu, denní odškodné při úrazu, tělesné poškození při úrazu, pobyt v nemocnici v důsledku úrazu).

BEZPEČNÉ CESTOVÁNÍ

Bude ještě někdy cestování bezpečné? Současná bezpečnostní situace děsí, mění mapu světového turismu. Namísto do Egypta, Tuniska se čeští turisté chystají v létě hlavně do sousedních zemí a tradičně do Chorvatska.

Pozornost přitahuje nově i Bulharsko. Velkou neznámou je zatím Turecko a Řecko.

S tím roste i význam cestovního pojištění.

Je důležité kromě jiného proto, že zákonné zdravotní pojištění do zemí EU nezahrnuje náklady na přepravu nemocného zpět do vlasti ani repatriaci tělesných ostatků. Při ambulantním ošetření může být požadována platba v hotovosti.

Zdravotní péči hrazenou z účtu české zdravotní pojišťovny musíte čerpat pouze ve státních zařízeních. To platí pouze ve státech EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku, Švýcarsku, Chorvatsku, Makedonii. V ostatních zemích světa vám česká zdravotní pojišťovna bude pouze refundovat vámi uhrazenou zdravotní péči do výše nákladů za ošetření či léčbu hrazených v ČR.

Kompletní cestovní pojištění s pojistným krytím rizika léčebných výloh v zahraničí, úrazu, zavazadel, odpovědnosti za škodu a doplňkových asistenčních služeb se dnes opravdu vyplatí. Online ho lze sjednat za dvě minuty. Nabízejí ho dnes všechny velké pojišťovny. Je rychlé, pohodlné, přehledné.

PLACENÍ KARTOU V ZAHRANIČÍ

V zahraničí je výhodnější kartou platit než si vybírat z bankomatu. Za platbu u obchodníka si banka zpravidla nic neúčtuje, zatímco při výběru peněz z bankomatu v zahraničí zaplatíte dosti vysoký poplatek. A Češi to dobře vědí, loni provedli v zahraničí přes sedm milionů plateb kartou, výše jedné platby činila v průměru zhruba 1500 korun.

Banky totiž stanovují minimální částku, která bude stržena, nebo je stanoveno určité procento z vybírané částky. Transakce provedené v jiných měnách než v USD či EUR (záleží na bance), jsou nejprve přepočteny na tyto měny a teprve následně se provede přepočet do českých korun kurzem platným k datu zúčtování ve vaší bance.

Když v zahraničí přijdete o kartu, musíte ve vlastním zájmu okamžitě nahlásit ztrátu karty bance, která ihned provede blokaci. Každá banka má pro tyto účely zřízenou speciální linku pro blokace.

ASISTENČNÍ SLUŽBY V PRAXI

Téměř polovina řidičů (45 procent) vůbec netušila, že měla nárok ze svého pojištění na asistenční služby! K takovému překvapivému výsledku při svém výzkumu dospěla Linka pomoci řidičům. Řidiči nevěděli, že měli nárok ze svého povinného ručení či havarijního pojištění na asistenční služby.

Dalších 42 procent řidičů sice vědělo, že měli na asistenční služby nárok, nevěděli však, o jaké služby se jednalo. Nebylo ale divu, tyhle služby využíváme jen zřídka.

Na co tedy bývá nejčastěji nárok v rámci povinného ručení?

Následující služby jsou zdarma: odtah vozidla, práce mechanika, dovoz vyčerpaného paliva, úschova nepojízdného vozidla, náhradní vozidlo pro pokračování v cestě, pomoc při vybití baterie, pomoc při zdokumentování a sepsání dopravní nehody, defektu a výměně pneumatiky a další.

Vždy, když se ale na silnici něco přihodí, je třeba kontaktovat pojišťovnu a minimálně se informovat. Síť asistenčních služeb je v Česku na slušné úrovni, takže se lze dočkat pomoci i v průběhu několika desítek minut.

… A DUŠEVNÍ VLASTNICTVÍ

Nad pojištěním auta, ochranou majetku, zabezpečením bytu váhá málokdo, hmotný majetek jsme si zvykli chránit. Na ochranu duševního vlastnictví však stále často zapomínáme. Přitom znalosti, zkušenosti, postupy a technologie jsou stejně důležité.

Máte-li nějaký inovativní nápad, měli byste se zamyslet nad tím, zda ho nezaregistrovat jako vaše duševní vlastnictví a teprve potom se s ním svěřit ostatním. Novátorská myšlenka má ve světě podnikání hodnotu pouze tehdy, když můžete právoplatně prokázat, že je vaše.

O autorovi| Jaroslav Matějka, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít