Zájem o financování akvizic roste

29. dubna 2013, 00:00 - Petra Pelantová
29. dubna 2013, 00:00

Pro financování českého exportu bude klíčová podpora ze strany státu, říká ředitel úseku financování České spořitelny

Zahraniční obchod patří k tahounům tuzemské ekonomiky. Domácí poptávka je slabá, českým firmám se však daří na zahraničních trzích. Na této vlně se chtějí svézt i tuzemské banky. Posilují týmy, které se věnují financování projektů českých firem na exportních trzích. Například Česká spořitelna tvrdí, že během loňského roku narostl ze strany klientů zájem o exportní financování zhruba o třetinu. „Vidíme velký prostor pro financování životaschopných projektů,“ tvrdí František Havrda, ředitel úseku financování České spořitelny.

* Jak konkrétně hodlá Česká spořitelna posílit exportní financování?

Posilujeme kapacity v oblasti exportního financování, protože jsme zde identifikovali růstový potenciál a prostor pro podporu klientů v jejich obchodních a exportních aktivitách. Platí to zejména v současnosti, kdy je export tahounem jinak stagnující ekonomiky. Vzhledem k naší široké klientské a produktové základně můžeme svým klientům nabídnout financování celých dodavatelsko-odběratelských řetězců, a podpořit tak i subdodavatele exportních firem. V posledních letech jsme strategicky i personálně posílili oblast exportního financování velmi výrazně a tomu odpovídají i výsledky dosažené v této oblasti. Loni jsme realizovali zhruba pět větších exportních transakcí. Šlo o exportní úvěry v regionech jako Srbsko, Slovinsko nebo Ázerbájdžán.

* Které regiony jsou pro vás zajímavé?

V zásadě se neptáme, které regiony jsou zajímavé pro nás, ale pro naše klienty a kde se jim podaří prosadit se nebo získat zajímavou zakázku. Specifická teritoriální rizika hrají roli při strukturování celé transakce a v případě zapojení agentury typu Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) jsou obvykle předmětem pojištění. Obecně platí, že historicky jsou české firmy úspěšné v získávání zakázek v Rusku a bývalých zemích Sovětského svazu, ale máme dokončené nebo rozpracované exportní projekty v Asii, Africe a Severní a Latinské Americe.

* Chystáte nějakou výraznější spolupráci s Českou exportní bankou (ČEB) nebo EGAP?

S EGAP a ČEB spolupracujeme již mnoho let, s oběma institucemi máme uzavřené dohody o podpoře malých a středních podniků.

S EGAP spolupracujeme při pojišťování různých produktů obchodního a exportního financování. Spolupráce s ČEB zahrnuje zejména projekty, které financujeme společně s ostatními komerčními bankami v rámci klubových a syndikovaných struktur.

* Můžete zhodnotit trh exportního financování v Česku ?

Stále vidíme velký prostor pro financování kvalitních a životaschopných projektů, zejména v tradičních oblastech českého exportu. Čeští vývozci získávají stále častěji přístup k větším zakázkám a často se stávají i generálními dodavateli projektů a staveb. Vnímáme zájem vstupovat na nové trhy, tedy investovat v zahraničí, výjimkou nejsou ani akvizice firem v zahraničí a poptávka i po akvizičním financování. Snažíme se podpořit perspektivní obchod v celé šíři dodavatelsko-odběratelského řetězce, což je zejména pro menší firmy (SME) klíčové. U větších projektů se banky pochopitelně snaží diverzifikovat svoje riziko mimo jiné i tím, že se pro účely financování spojují.

* Co bude pro další vývoj segmentu rozhodující ?

Z našeho pohledu to bude skutečná vládní podpora českého vývozu. Ze strany EGAP například ve formě dostatečných pojistných kapacit a limitů a zároveň transparentních a konkurenceschopných pojistných podmínek. Ale podpora je nutná i ze strany ČEB a dalších státních institucí, zejména ministerstva průmyslu, ministerstva financí a ministerstva zahraničních věcí, případně dalších státních agentur specializujících se na podporu exportérů. Svoje místo v této podpoře mají rozhodně i odborné konference, vládní mise a obecně propagace české ekonomiky v zahraničí.

Nesmírně důležitá je ochota naslouchat a flexibilně reagovat na potřeby exportérů a financujících bank, pochopitelně v rámci podmínek konsenzu OECD pro podpořený export.

* Vidíte nějaká rizika, která by mohla financování českého exportu přibrzdit?

Klíčovým faktorem je logicky ekonomická stabilita českých firem a jejich schopnost prosadit se na zahraničních trzích. Dostatek kvalitních projektů je a bude hlavním předpokladem pro rozvoj oblasti financování exportu. Budou-li banky ochotny doprovázet svoje klienty na zahraniční trhy, nabízet flexibilní struktury financování a na trhu budou dostupné podmínky pro pojištění teritoriálních i komerčních rizik, nevidíme důvody pro významnou změnu současného trendu.

O autorovi| Petra Pelantová, pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít