Zájem má Magnum - Euro.cz

Přihlášení

Zájem má Magnum

, ing. Marcela Alföldi Šperkerová,
Zájem má Magnum
Zdroj: Euro.cz

Mora Moravia ing.

PRAHA (myš) – O koupi pohledávky České konsolidační agentury (ČKA) za výrobcem sporáků Mora Moravia se zajímá pouze vyškovská společnost Magnum, která produkuje parkety a plovoucí podlahy. Týdeníku EURO informaci potvrdil spolumajitel a ředitel firmy Miroslav Vymazal. Odmítl však uvést další podrobnosti, dokud nebude výběrové řízení uzavřeno. O podniku se původně informovala ještě finanční společnost Waldeck Capital, ta se však nakonec do soutěže nepřihlásila. Představitelé ČKA nabídkovou obálku otevřeli minulé pondělí 3. února, tendr uzavřou pravděpodobně v polovině února.
Vyškovský výrobce podlahových krytin funguje na trhu od roku 1998 a patří do skupiny firem Magnum, jež drží podíl například v koryčanském producentovi kuchyní Koryna. V podniku vlastní část akcií také americká investiční skupina Winslow Partners. Tržby společnosti Magnum Parket vzrostly ze 157 milionů korun v prvním roce činnosti na zhruba šest set třicet milionů o tři roky později.
Polovinu akcií Mory Moravia drží investiční fond CZIC spravovaný firmou Chase FlemingAsset Management, zbylých padesát procent ovládá management. Ten svůj podíl zastavil za úvěr, který nyní spravuje ČKA. Nový vlastník proto spolu s pohledávkou ovládne i tyto akcie. Mora je předlužená, při obratu jeden a půl miliardy korun dosahují její úvěry jedné miliardy. Podniku, který je na domácím trhu dominantním prodejcem sporáků, z toho důvodu reálně hrozí bankrot.
Konsolidační agentura pořádá na postoupení své více než půlmiliardové pohledávky za Morou již druhou soutěž, první byla zrušena loni v polovině prosince. Výrobce sporáků je zařazen z rozhodnutí vlády do programu Rozvaha, který předpokládá dokončení restrukturalizace strategickým investorem. Rozhodujícími kritériemi tendru bude nejen výše kupní ceny, ale také strategický záměr investora a návrh finanční a provozní restrukturalizace.