Zájem je i mimo Prahu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zájem je i mimo Prahu

, Petr Matějček,
Zájem je i mimo Prahu
Zdroj: Euro.cz

Vysoká poptávka, mnoho kapitálu

PRAHA (mat) – V České republice je vysoká poptávka po investičních příležitostech na trhu s komerčními nemovitostmi a velké množství kapitálu k investování. Alespoň to tvrdí studie Přehled trhu komerčních nemovitostí podzim 2006 mezinárodní společnosti zabývající se realitním poradenstvím DTZ. Celkový objem institucionálních investic činil za prvních šest měsíců roku 2006 650 milionů eur.
„Výnosy z investičních transakcí v oblasti průmyslových a skladových objektů – sedm procent – a retailu – 6,5 procenta – se přiblížily k výnosům z kancelářských prostor, které činí šest procent. V oblasti investičních transakcí nadále přetrvává výrazná převaha poptávky nad nabídkou. Další vývoj výnosů však bude reagovat i na vývoj úrokových sazeb,“ konstatoval pro týdeník EURO ředitel společnosti DTZ Jaromír Smetana.
Stejně jako na ostatních evropských trzích i zde dominovaly v prvním pololetí transakce s kancelářskými prostory, které činily 95 procent, následované průmyslovými a logistickými nemovitostmi. V porovnání s loňským rokem se počet uzavřených smluv na kancelářské prostory téměř zdvojnásobil a nová nabídka v prvním pololetí přesáhla 84 tisíc metrů čtverečních.
Objem pronajatých prostor v prvním pololetí 2006 dosáhl rekordní výše zhruba 159 tisíc metrů čtverečních. V porovnání s loňským rokem se jedná o šestasedmdesátiprocentní nárůst. Pronájmům letos dominovaly společnosti z telekomunikačního sektoru, následovány IT firmami a finančními a poradenskými společnostmi. Největší letošní smlouvu na pronájem 30 tisíc metrů čtverečních v BB Centru Gamma uzavřel Český Telecom/Telefónica. Nezaostával však ani veřejný sektor. Pražský magistrát si pronajal 23 tisíc metrů čtverečních v Jungmannově 29 a ministerstvo práce a sociálních věcí obsadilo deset tisíc metrů čtverečních v objektu Vysočanská Point.
Nadějný se jeví i neustále rostoucí logistický a průmyslový trh. DTZ soudí, že za to vděčí zejména vládním pobídkám, dobré infrastruktuře a strategické pozici v transevropské dopravní síti.
Praha zůstává dominantou na českém logistickém trhu, klíčovými regionálními městy sekundárního trhu jsou Plzeň a Brno. I Ostrava má vysoký potenciál. Plánovaná investice firmy Hyundai láká další společnosti a dodavatele, což vede ke zvýšené poptávce po vhodných prostorech. Strategická dálnice D8 vedoucí do Drážďan zvýšila atraktivitu oblasti severních Čech, jinak spíše méně populární lokality.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze