Zahraniční firmy se podvolily - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zahraniční firmy se podvolily

, Pavel Matocha,
Zahraniční firmy se podvolily
Zdroj: Euro.cz

Bolívie

Levicový bolivijský prezident Evo Morales dovršil svůj plán na znárodnění zdrojů ropy a zemního plynu v zemi. Minulý týden, těsně před vypršením daného termínu, podepsaly zahraniční těžařské společnosti s vládou dohody, podle nichž budou v Bolívii nadále působit pod státní kontrolou.
Morales se sešel k oficiálním podpisům dohod se zástupci osmi firem – dvou poboček brazilské Petrobras, argentinské Resol YPF, British Gas Bolivia Corporation, Andiny, Chaka, Matpetrolu a Pluspetrolu. Již v pátek zestátňující dohody podepsaly francouzská firma Total a americká společnost Vintage Petroleum.
Bolivijský prezident vyhlásil znárodnění zdrojů ropy a plynu v zemi 1. května, krátce po svém vítězství v prezidentských volbách. Svým výnosem dal zahraničním firmám 180 dní na podpis nových dohod, kterými by přenechaly většinovou kontrolu nad svými aktivitami v zemi státu, jinak budou muset ze země odejít.
Znárodňovací výnos stanoví, že stát zvýší svůj podíl příjmů ze dvou největších plynových nalezišť, San Alberta a San Antonia, na 82 procent z dosavadních 50 procent. Tato dvě naleziště se na těžbě plynu v Bolívii podílejí asi 70 procenty. Z menších nalezišť budou státu stačit šedesátiprocentní příjmy. Dohody o znárodnění byly podepsány ve stejné síni, kde bývalý prezident Gonzalo Sanchez de Lozada rozhodl právě před deseti lety o privatizaci tohoto odvětví. Od té doby investoval jen Petrobras do průzkumu a těžby plynu v zemi 1,5 miliardy dolarů.
Bolivijský prezident zároveň potvrdil, že chce ve znárodňování zdrojů surovin pokračovat. Tento měsíc oznámil plány na získání kontroly nad uhelnými doly.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze