Zahradník miliardářem

18. července 2016, 00:00 - Petr Weikert
18. července 2016, 00:00

Linet podnikatele Zbyňka Frolíka začínal v kravíně. Dnes má hodnotu šestnáct miliard

Pokud by chtěl dnes někdo vědět, jak vypadaly začátky českého kapitalismu v devadesátých letech, měl by si přečíst příběh společnosti Linet. Jeden z předních světových výrobců zdravotnických lůžek rozjížděl podnikání v roce 1990 v bývalém kravíně s vypůjčenou technikou, firma rostla na kapitálu, který její zakladatel vydělal za socialismu prodejem řezaných růží, a když sháněl zahraničního investora, raději ho do haly v Želevčicích ani nebral, aby mu neutekl.

Růže od filmu

Dnes to zní všechno jako zábavná historka, v začátcích Linetu se ale skrývá neuvěřitelná píle, výdrž a nekonečná víra ve vlastní úspěch. Tedy přesně to, co charakterizuje celou podnikatelskou generaci dnešních šedesátníků, a zároveň to, co dnes jejich pokračovatelé už nemají šanci zažít.

Linet je spjatý se svým zakladatelem Zbyňkem Frolíkem. Vášeň pro byznys se u něj projevila už koncem osmdesátých let. Zahrádkáři byli tehdy jediní, kdo mohl podnikat“, tedy prodávat vlastní produkty OE výpěstky a inkasovat za ně peníze. Frolík se tedy s manželkou pustil do zahradničení OE jako přivýdělku. Dnes vzpomíná, že na sto čtverečních metrech dokázali udělat skoro světový rekord, hydroponicky vypěstovat 27 tisíc řezaných růží. Mimochodem povedlo se jim je prosadit i u filmu. Růže vázané Zbyňkem Frolíkem se objevily ve snímku S tebou mě baví svět.

Nápad na výrobu zdravotnických lůžek dostal Zbyněk Frolík v době, kdy pracoval jako technický ředitel v motolské nemocnici. Musel řešit neustálé opravy, výměny, shánění dílů. Bylo mu jasné, že nemocnice budou nuceny brzy investovat do nového vybavení.

Linet se zrodil v roce 1990 a začal fungovat v polorozpadlé budově bývalého kravína. Kromě postelí firma produkovala všechno možné, co se dalo prodat OE regály, řetízky na dveře a další zboží. Cíl byl jediný. Generovat hotovost nutnou pro fungování a rozvoj firmy. Zakladatel firmy dnes vzpomíná na to, jak se stal jeho vůbec prvním zaměstnancem bezdomovec a že první výrobky Linetu se vyráběly na strojích půjčených z přidružených výrob tehdy končících JZD.

Z kravína do USA

Zbyňku Frolíkovi to ale nestačilo. Doba se měnila a bylo zřejmé, že Linet bude muset být sofistikovanější firmou, pokud bude chtít prorazit. A jestli měl její zakladatel nějakou vizi, dala by se shrnout do tří slov OE lidé, design, technologie. Všechno kvalitní.

Angažoval proto bývalého designéra Tatry Kopřivnice Jiřího Španihela a další osobnost v oboru, pozdějšího profesora na V UP, Ivana Dlabače. Zbyněk Frolík se ohlížel i po konstruktérech a sáhl do krachující továrny ČKD Autojeřáby ve Slaném. Tehdy začaly vznikat první modely nakláněcích postelí, které nejenže dobře vypadaly, ale také ulehčovaly práci zdravotním sestrám. Nápad byl na světě.

Investice se zpočátku Zbyňku Frolíkovi nesháněly dobře. Každá zahraniční návštěva, která přijela do Želevčic, odjížděla trochu vyděšena podmínkami, ve kterých má vznikat ten úžasný produkt“, který jim Zbyněk Frolík popisoval. Pak přišla změna taktiky. Domluvil si schůzku s právníkem jedné malé německé firmy raději v Praze a přesvědčoval ho až do rána. Povedlo se.

Když si oba muži plácli a právník slíbil, že jeho projekt doporučí, zeptal se, jak vlastně továrna vypadá. Zbyněk Frolík mu ukázal fotku a uviděl stejný výraz jako mnohokrát předtím.

Ale co, slíbil jsem, že vás doporučím, tak slovo dodržím. Nikoho z vedení tam ale nesmíme alespoň tři roky vzít,“ řekl prý nad snímkem želevčického kravína.

Pak už se opravdu začaly dít věci. Na mezinárodním veletrhu v Düsseldorfu v roce 2000 vzbudila lůžka Eleganza a Multicare nevídaný ohlas. Linet se dostal na zahraniční trhy, vybudoval v Želevčicích nové sídlo a onu německou firmu, která mu v začátku pomohla, před pár lety odkoupil.

Linet i díky zkušenostem z devadesátých let ví, že kolem sebe musí tvořit kouřové clony velké firmy, o níž se hovoří.

Udělal to třeba ve Francii. Nadace Bernadette Chiracové, manželky tehdejšího prezidenta, od firmy dostala pět tisíc eur jako dar a nechala Linet uspořádat koncert vážné hudby v tamní Invalidovně. Přišly na něj dvě stovky ředitelů a manažerů francouzských nemocnic a publicita byla na světě. Dodnes se Linetu ve Francii skvěle daří. Linet později dostal svoje lůžka i do dvou bondovek nebo seriálu House of Cards.

Zbyněk Frolík začal sbírat tituly manažera roku, podnikatele roku, uznání získal i na European Business Awards 2010. Linet mezitím násobil svůj obrat i podíl vývozu.

Podnikl misi do USA a založil tam dceřinou firmu, která má dnes obrat kolem 50 milionů dolarů.

Teď je z Linetu globální firma. Zatímco v roce 1995 tvořila zhruba polovinu obratu v Česku a polovinu v zahraničí, dnes tvoří cizí státy 97 procent obratu. Společnost má dnes odhadovanou tržní hodnotu 16 miliard korun a chystá se jít v příštích letech na burzu.

Zbyněk Frolík se pomalu stahuje z aktivního vedení společnosti. Investuje do českých startupů, jako je Dámejídlo.cz nebo Rohlík.cz. Co se týká Linetu, spolu s manželkou v holdingu vlastní třetinový podíl a chystá rodinný trust, do něhož vloží některá aktiva, případně podíl z prodeje. Frolíkovi potomci v jeho stopách nepokračují. Linet ale bude fungovat dál. Pod Tomášem Kolářem, kterého si zakladatel firmy vybral za nástupce.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna
Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
Jak si u půjčky zařídit odklad splátek
Na které dani si z vašeho platu vezme stát nejvíc?
Je dobré znát plat kolegů?
Auta
10 nejhorších aut roku 2017 podle Euro NCAP: Propadl Fiat,…
Konec světa? SUV Ferrari je už „hotová věc“. Představí se do roku 2022
Škoda Kamiq: Teoretický konkurent Dacie Duster se ukázal na prvních fotkách
Hyundai Veloster má stále o jedny dveře méně a nabídne až 275 koní
Nissan Xmotion ukazuje, jak budou vypadat příští SUV japonské značky
Technologie
Jak autor Litecoinu k milionům přišel aneb další možná manipulace v kryptosvět
In Karta konečně v mobilu. České dráhy vylepšují aplikaci Můj vlak
Nové řadiče Thunderboltu. Umí DisplayPort 1.4 a periférie se dají připojit i k USB
Manipulace s Bitcoinem. Růst ze 150 na 1000 dolarů mohl způsobit jediný člověk
Panasonic ukázal první televizory OLED s podporou HDR10+
Hry pro příležitostné hráče