Žádné nadšení z Eurasijské unie

13. října 2014, 00:00 - (dan)
13. října 2014, 00:00

Mezinárodní obchod Prezidenti pěti zemí podepisovali v pátek v Minsku Eurasijskou ekonomickou unii (EEU) právě ve chvíli, kdy v některých jejích členských zemích začal postsovětský integrační trend ztrácet lesk. První obtíže spojené s členstvím pociťuje Kyrgyzstán. Na konci září zvedl dovozní clo na automobily o třetinu a očekává, že do příštího roku bude muset jeho výši zdvojnásobit. Zároveň kyrgyzská delegace na poslední chvíli usilovala v Moskvě o výjimku z plošného celního tarifu na zboží dovážené z Evropské unie (a určené k prodeji zejména v Rusku), napsal časopis Business New Europe.

Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnila Eurasijská rozvojová banka (ERB), jen desítky hodin před plánovaným podepsáním smlouvy o vzniku EEU, stoupl počet kyrgyzských odpůrců členství v paktu na bezprecedentních třicet procent.

Podobně je na tom i Arménie. Ještě na jaře tam odpor vůči užšímu sepětí s Ruskem téměř neexistoval. Podle již citovaného průzkumu ERB se však dnes proti němu staví nejméně osm procent Arménů. „Arménie nedokáže docenit výhody případného členství, protože nemá s EEU společnou hranici,“ komentovala to trochu nakysle banka, aniž by vysvětlila, proč Arméni tuto zeměpisnou skutečnost začali brát v potaz až nyní. Tamní ekonomové tak či tak nad členstvím nijak nejásají. Arménská ekonomika je z velké části živa z peněz lidí, kteří pracují v Rusku a kvůli sankcím ze strany Západu je čekají ekonomicky těžké časy. „Arménie má dva logické velké obchodní partnery, Írán a Rusko,“ citoval server Armenianow.com exministra zahraničí Alexandra Arzumanjana. „Je těžké chápat, proč se má naše země právě teď upnout k izolovanému Rusku,“ řekl.

Další zakladatelskou zemí EEU bude Kazachstán (jenž je na rozdíl od Arménie a Kyrgyzstánu i členem současné celní unie, jež se vznikem EEU na Nový rok zanikne). Ačkoli prezident Nursultan Nazarbajev letos nechal postavit téměř veškerou veřejnou kritiku své vlády mimo zákon, debata o vstupu do EEU je pozoruhodně otevřená – a dominuje jí slogan odpůrců o „nerovném manželství“. Opoziční list Tribuna dokonce spekuloval, že národnostně motivovaný odpor vůči unii kultivuje Nazarbajev sám jako součást vlastní mocenské hry.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít