Zacpaná ústa

24. listopadu 2014, 00:00 - (hrb)
24. listopadu 2014, 00:00

SPRAVEDLNOST Sotva minulý čtvrtek začal soud s bývalou pravou rukou premiéra Nečase Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a třemi bývalými vysokými důstojníky Vojenského zpravodajství, tak skončil. Respektive bude pokračovat v lednu. Důvodem přerušení je žádost o zproštění mlčenlivosti generálů Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a plukovníka Jana Pohůnka.

Rozhodnutí soudkyně Heleny Králové poukázalo na jednu velmi zásadní a dosud opomíjenou věc – důstojníci se kvůli nezproštění mlčenlivosti nemohli při vyšetřování bránit. A toto popření ústavního práva zatím zjevně nevadilo ani státnímu zastupitelství, ani soudu, který rozhodoval o vazbě vojáků podezřelých z řízení údajného sledování expremiérovy ženy Radky Nečasové.

O zajištění rozšířeného zbavení mlčenlivosti, o kterém rozhodne ministr obrany, požádal obhájce Jana Pohůnka Michal Hráský. Soudkyně Králová proto soud odročila na 12. a 14. ledna s tím, že bývalé zpravodajce vyslechne bez přítomnosti veřejnosti.

Další problém spočívá v tom, že zbavení mlčenlivosti bude zřejmě příliš malé. U Páleníka se omezuje jen na dobu od 26. října 2012 do doby skončení jeho služebního poměru o pouhé čtyři dny později. „Což asi nebude na obhajobu stačit, protože lze tušit, že vše mělo poněkud širší souvislost. Jisté je pouze jediné, že ministerstvo obrany asi bude stát před dost velkým problémem, který způsobilo nekoncepční vyšetřování bez respektu k tomu, že Vojenské zpravodajství má své orgány k prověřování případných nezákonných postupů jeho příslušníků,“ vysvětluje Páleníkův obhájce Tomáš Sokol. „Jaký by to byl proces, když zákon obviněným ucpal ústa, nechť posoudí každý sám.“

Jana Nečasová je obviněna z naplánování trestného činu a zneužití pravomoci úřední osoby (i když jí fakticky vůbec nebyla). Páleník a Kovanda měli taktéž zneužít svou pravomoc. Pohůnek je vyjma tohoto trestného činu obviněn také z porušení povinnosti při nakládání s cizím majetkem. Soudkyně Králová případ odsoudila v červnu trestním příkazem.

U zpravodajců konstatovala, že se jedná pouze o kázeňský přestupek, a Nečasové uložila podmínku. Městský soud v Praze ale kauzu vrátil k novému projednání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít