Začíná sluneční razie

29. července 2013, 00:00 - Jan Hrbáček (hrb)
29. července 2013, 00:00

Případ stíhaných exposlanců ODS a Jany Nagyové je odvarem toho, co Robert Šlachta s Ivem Ištvanem chystají. Na mušce mají podezřelé obchody v solární energetice

Když vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan s tajnosnubným úsměvem v médiích sliboval, že má veřejnost počkat na další výstupy z vyšetřování protikorupčního tažení, věděl, co naznačuje. Po prvním výkopu, který se nepovedl, by mělo chystané druhé kolo zasáhnout české solární barony z daňových rájů, politické lobbisty a politiky. Chystá se totiž velké zatýkání kvůli nelegálnímu byznysu v solární energetice. Že na tom detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a jihomoravské kriminální policie pod dozorem žalobce Iva Ištvana a jeho lidí intenzivně pracují, potvrdilo týdeníku Euro několik důvěryhodných zdrojů z policie a justice. „Původní předpoklad byl, že se má akce rozjet zhruba v půlce srpna, kvůli tomu se v Nagygate přesunuly výslechy asi dvaceti lidí,“ sdělil týdeníku Euro zdroj blízký vyšetřování, který si přál, s ohledem na citlivost dané záležitosti, zůstat v anonymitě. Časový plán by mohl pozměnit případný únik některých odhalení do médií.

Ve čtvrtek navštívil Ištvan Energetický regulační úřad (ERÚ), s nímž jsou žalobci v kontaktu kvůli možným podvodům ve fotovoltaice. Speciální tým Záření Klíčem jsou podvody a nezákonné výnosy z provozu solárních elektráren. Policisté mají v hledáčku zvučná jména, která se kolem solárního byznysu pohybují, namátkou Romana Janouška. Policie se dále zajímá o podnikatele Michala Zahradníčka, bývalého partnera exministryně informatiky Dany Bérové, a o olomouckého podnikatele a přítele exministra vnitra ODS Ivana Langera Ivana Kyselého. Detektivové také sbírají informace o možných solárních aktivitách Mirka Topolánka a Marka Dalíka, Jiřího Paroubka a dalších v minulosti i současnosti politicky činných osob, kteří mohou mít vztah k solárním zdrojům.

Státní zastupitelství ani policie nechtějí průběh vyšetřování komentovat. ÚOOZ vyšetřování dokonce popírá. „Útvar pro odhalování organizovaného zločinu nepotvrzuje ani nevyvrací hypotézy, které vytvářejí zástupci jednotlivých médií. ÚOOZ v současné době nepracuje na případu, který by souvisel s ERÚ. V souvislosti s tímto dotazem se obraťte na kancelář náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování, případně oslovte Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Na zbylé dotazy nejsme kompetentní odpovídat. Kontaktujte prosím Vrchní státní zastupitelství v Olomouci,“ sdělila týdeníku Euro mluvčí ÚOOZ Iva Knolová.

Jenže týdeník Euro má potvrzeno, že kvůli solárnímu byznysu jsou v úzkém kontaktu s ředitelkou ERÚ Alenou Vitáskovou nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan, lidé z vedení českobudějovické expozitury ÚOOZ a jihomoravské kriminální policie. Na Policejním prezidiu už byli poněkud sdílnější. „V souvislosti s využíváním vybraných zdrojů energie byla na Policejním prezidiu zřízena pracovní skupina Záření, která pracuje pod vedením náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Václava Kučery. Další podrobnosti, včetně obsazení pracovní skupiny, v současné době poskytovat nebudeme. Trestní řízení je neveřejné,“ zareagovala na otázky týdeníku Euro Zuzana Součková z Policejního prezidia. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci nechalo otázky týdeníku Euro bez odpovědi.

Mezi stěžejními dokumenty, které mohou detektivové použít v důkazním řízení, jsou poznatky z Finančního analytického útvaru ministerstva financí. Ten může identifikovat, kam odcházejí miliardy korun vyplacené za energie ze solárních elektráren.

Podněty z E RÚ Důležitým vodítkem k rozklíčování spletité sítě solárních elektráren, offshorových společností a jejich skutečných vlastníků mají být poznatky ERÚ. Úřad už dal tři podněty k vyšetřování, naposledy v únoru k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, leckteré věci do sebe zapadly. „Podněty týkající se podezření z různých trestných činů v souvislosti s udělováním licencí a provozem fotovoltaických elektráren předáváme policii průběžně, zejména v souvislosti s našimi kontrolami. ERÚ spolupracuje v rámci koordinačního týmu (Záření – pozn. red.), jehož vznik inicioval pan prezident Zeman, samozřejmě jak s policií, tak se státními zástupci,“ potvrdila týdeníku předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. „Interním šetřením jsme zjistili, že z 25 miliard korun, které ročně dostávají jako podporu fotovoltaické elektrárny, odchází zhruba 12 až 15 miliard korun do zahraničí firmám se skrytými vlastníky,“ upřesnila. Detaily o jednotlivých konkrétních vlastnících ERÚ nemá pravomoc zjišťovat. „V případě potřeby můžeme poskytnout informace příslušným orgánům.

Domnívám se, že by podporu ze státního rozpočtu a státní subvence měly dostávat pouze firmy s jasnou vlastnickou strukturou. Tím by se ušetřilo významné množství finančních prostředků,“ dodala Vitásková.

Závažnost případu možná ilustruje fakt, že má šéfka ERÚ v souvislosti s tímto případem dlouhodobě najatou policejní ochranku. „Ochranná služba ministerstva vnitra mi byla

» přidělena na základě rozhodnutí příslušných orgánů, bohužel nejsem informována o všech důvodech,“ řekla Vitásková. Sama je stíhána protikorupční policií kvůli nesrovnalostem při rozhodování ohledně dvou solárních elektráren byznysmena Zdeňka Zemka v areálu chomutovských železáren (viz str. 35).

Nezdařené první kolo Půdu ke druhému kroku si lidé Iva Ištvana a Roberta Šlachty připravovali zatčením tří exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, pravé ruky premiéra Petra Nečase Jany Nagyové a důstojníků Vojenského zpravodajství – bývalého šéfa Ondreje Páleníka, stávajícího ředitele Milana Kovandy a šéfa odboru vnitřní bezpečnosti Jana Pohůnka.

Očekávali, že zatýkání spustí lavinu zákulisního jednání, které může dopomoci k získávání dalších důkazů. Konstrukce se sesypala jako domek z karet.

Poslance vyňal z trestního stíhání rozhodnutím o politické imunitě Nejvyšší soud.

Kmotři Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička se vesele opalují u moře. Mimochodem jméno Hrdličky se ze spisů poněkud vytrácí, stejně jako jméno bývalého náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, kvůli kterému případ dozorovali olomoučtí návladní. O vazbách a domovních prohlídkách rozhodoval ostravský soud.

Navíc to vypadá, že se orgánům činným v trestním řízení bortí i poslední případ – úkolování vojenské tajné služby kvůli sledování manželky premiéra Petra Nečase Radky.

Podle informací týdeníku Euro hned tři vojenští agenti při výslechu konstatovali, že nešlo o klasické sledování, k němuž je zapotřebí souhlas ministra obrany, ale o takzvané kontrasledování, což je ochrana před sledováním. K provedení takovéto operace stačí rozhodnutí velitele. A aby toho nebylo málo, Jana Nagyová nebyla podle všeho úřední osobou, která by měla pravomoc sledování nařídit.

l Dohledatelní vlastníci Problém s nezákonnými výnosy z výroby dotované solární a větrné energie není ryze český. Velkou operaci rozjela evropská policejní centrála Europol v Itálii, Velké Británii, Francii, na Slovensku a v Bulharsku. Z Česka mizejí miliardy vyplacené za dodávání solární energie na Kypr, do Monaka, na Ukrajinu, do Makedonie. Kvůli komunikaci s policií si ERÚ najal dva externí specialisty na trestní právo, kteří předávají detektivům dokumenty v podobě použitelných důkazů.

ERÚ dělí problémy do tří skupin: ryzí podvody, podvody s dodávkami nereálného množství energie a zakryté vlastníky – solární barony. První skupinu reprezentují vlastníci elektráren, kteří získali licenci díky falešným revizním zprávám o nedokončených elektrárnách, antidatovaným rozhodnutím apod. „Řešili jsme například vydání licence v roce 2010, ale územní rozhodnutí bylo vyneseno až v roce 2011,“ popisuje příklad jeden z pracovníků ERÚ, který si nepřál být jmenován.

Úřad se také zabývá elektrárnami, které dodávají nereálné množství energie s ohledem na počet hodin slunečního záření. „Vydali jsme dvacet pět tisíc licencí, jsou v tom i solární panely na střechách rodinných domů. Máme spočteno, že šest tisíc zdrojů takzvaně přitápí,“ pokračuje zmiňovaný pracovník ERÚ.

Poslední skupinou jsou elektrárny lobbistů, politických podnikatelů a politiků schované za anonymní vlastníky. „Snažili se to ošetřit tak, aby se nevědělo, komu která elektrárna patří. Podle působení stejných lidí, toků peněz a dalších aspektů se dají vlastníci dohledat. Na jedné adrese sídlí 65 subjektů s licencí na provozování solární elektrárny,“ vysvětluje zaměstnanec ERÚ.

Pracovníci úřadu sestavili vztahovou mapu skutečných majitelů, kterou předali policii. S podrobnějšími sděleními k solárním podvodům by měl ERÚ veřejně vystoupit pravděpodobně tento týden. Podle informací týdeníku Euro shromáždil údaje například o firmách 3L Invest, Solar Global, Domica FPI, Divalia, provozující solarpark u Uherského Brodu, a dalších.

Druhé kolo kvůli podvodům ve fotovoltaice by mělo zasáhnout české solární barony z daňových rájů, politické lobbisty a politiky.

O autorovi| Jan Hrbáček (hrb) • hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít