Za nejlepší desítkou

09. dubna, 00:00 - Ondřej Stratilík
09. dubna, 00:00

Kde se daří výčepnímu pivu? V Pivovaru Marina v pražských Holešovicích

Nestává se moc často, aby bral pivovar v degustační soutěži zlatou i bronzovou medaili v jedné kategorii. Pražské značce Marina se to letos podařilo. Její produkty takto ovládly škatulku „světlé pivo výčepní“ v Jarní ceně českých sládků.

Je to především zásluhou Jiřího Kloučka, který v Marině vaří pivo od začátku roku 2016. Přišel sem poté, co strávil řadu let v regionálním podniku Primátor v Náchodě, kde hrál i házenou. „Byl jsem nervózní, pro mě to byla velká změna,“ vrací se Klouček o dva roky zpátky. Zvykl si na větší výrobnu, kde v každé pozici pracuje specialista, zatímco v minipivovaru musí všechny profese zvládnout jeden člověk.

S tisícilitrovou měděnou varnou v pražských Holešovicích se ale rychle seznámil, postupně si upravoval i recepty zdejších piv. „Třeba do naší desítky jsem začal přidávat víc chmelu. A do dvanáctky kromě Žateckého poloraného červeňáku dávám i chmelovou odrůdu Premiant,“ popisuje Klouček, proč je ležák z Mariny mírně nasládlý.

I když restaurace nabízí několik stovek míst – včetně 250 na obrovské venkovní zahrádce – jen zlomku hostů se podaří zahlédnout Jiřího Kloučka při práci. Vaří hlavně v noci. Jednak proto, aby přes letní měsíce nebylo v restauraci ještě větší teplo. A dalším důvodem je i to, že Klouček má prý výrobu v nočních hodinách, kdy jej nikdo neruší, velmi rád.

Pípa v Marině nabízí stále čtyři druhy piv. Kromě světlé desítky a dvanáctky je to i svrchně kvašené pšeničné pivo a tmavý speciál. „Na léto bych chtěl zkusit lehký sum mer ale. Takové pivo i pro cyklisty, kterých jezdí hodně kolem,“ plánuje Klouček. Pijáci ovšem nemusejí zoufat, i současná produkce nabízí skvosty. Ochutnávání jsme logicky začali u nedávno oceněné Přístavní výčepní 10°. Její extra chmelená varianta je plná a velmi příjemně hořká a pitelná, člověk vůbec nemá pocit, že pije „obyčejnou“ desítku. Podobné pocity provázejí i klasickou desítku, která je navíc velice svěží.

Obě verze zdejšího světlého výčepního dokazují, že Jiří Klouček má spodní kvašení zvládnuté na výbornou. A že když se desítka dělá skutečně kvalitně a nešetří se na surovinách, obejdou se i náročnější pijáci bez ležáků.

Otestovali jsme i tmavý speciál Marina 13° (0,5 litru za 46 korun). Pivo voní sladem, jehož příchuť se projevuje i v plné chuti. Sytý speciál není nijak sladký, v chuti rezonuje nesladká karamelovost. I tahle třináctka má dobrou pitelnost.

O autorovi| stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče