Za kyberprostor

27. října 2014, 00:00 - ONDŘEJ ZAPLETAL
27. října 2014, 00:00

bezpečnější Internet je skvělý sluha, ale chraňme před ním ty nejohroženější

Žijeme v době, kdy se bez internetu téměř nedokážeme obejít. Chceme být online téměř vždy a všude, což se nám díky neustále rostoucímu pokrytí mobilního internetu daří. Internet mnozí z nás vnímají jako nekonečný svět informací. Listování ve vázaných encyklopediích jsme nahradili zahlcováním internetových vyhledávačů a práce bez připojení k síti je pro mnohé z nás nepředstavitelná. Bohužel si i navzdory přibývajícím negativním zkušenostem a případům, o nichž se dozvídáme z médií, málokdo uvědomuje, jaká nebezpečí internet skrývá. Nejzranitelnější bývají v tomto ohledu zejména děti a senioři, kteří si neumějí představit, co všechno jim v online světě může hrozit.

Otevřenost internetu je silnou zbraní. Každý může být anonymní, vydávat se za někoho jiného a využít důvěřivosti své oběti.

Případy kyberšikany, stalkingu, kybergroomingu nebo zneužití osobních údajů dnes naneštěstí nejsou ojedinělé a právě před nimi musíme ohrožené skupiny varovat.

To se nám pomalu daří i díky projektu E?Bezpečí, který ve spolupráci s Nadací Vodafone pořádá vzdělávací besedy, kde jsou jak děti, tak jejich rodiče a učitelé seznámeni s typickými znaky častých jevů zneužití internetu, způsoby prevence i možnostmi, jak problémové situace řešit. Jen letos tímto školením prošlo 2498 dětí, 170 rodičů a 60 učitelů.

Podobné přednášky v rámci projektu E?Bezpečí plánujeme i pro druhou nejvíce ohroženou skupinu – seniory – na příští rok.

Jak jsou podobné edukační akce důležité, dokazují i poměrně alarmující výsledky aktuálního výzkumu Nebezpečí internetové komunikace: každé druhé z více než 21 tisíc tázaných dětí se setkalo s některou z forem útoku spadajícího do oblasti kyberšikany.

Nejčastějšími jevy bývají verbální útoky, průniky na účty a obtěžování prozváněním. Na 12 procent respondentů uvedlo, že některý z jejich známých umístil na internet jejich intimní fotogra? e. Nepříjemným překvapením je i podíl dětí, které by byly ochotné jít na schůzku s internetovým „kamarádem“. Takto důvěřivých dětí je 36 procent, a to přestože tři čtvrtiny z nich takové jednání považují za riskantní a nebezpečné.

Většina dětí je v oblasti internetu znalejší než jejich rodiče a jistě nemá smysl je od jeho používání odrazovat. Zároveň však musíme věnovat dostatek času a energie tomu, abychom je před všemi nástrahami varovali a pokud možno také ochránili. První krok můžeme udělat u nastavení vlastních mobilních telefonů – například zdarma dostupná služba Dětský pro? l automaticky blokuje vedle erotiky také stránky s tematikou hazardních her, zbraní, drog nebo alkoholu. To ostatní už by si ale měli rodiče ohlídat sami.

O autorovi| ONDŘEJ ZAPLETAL, ředitel Nadace Vodafone Česká republika

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít