ZA JEDNU AKCII ŠEST SET KORUN - Euro.cz

Přihlášení

ZA JEDNU AKCII ŠEST SET KORUN

, Jan Řezáč,
ZA JEDNU AKCII ŠEST SET KORUN
Zdroj: Euro.cz

HPH

TÁBOR (ČTK) – Rozhodnutí o zániku společnosti a jejím vstupu do likvidace ze srpna 1997 zrušili ve čtvrtek (16. srpna) na řádné valné hromadě akcionáři a. s. Harvardský průmyslový holding (HPH). Schválili také odkup vlastních akcií HPH za 600 korun na akcii. Od každého akcionáře holding odkoupí maximálně 20 akcií. Odkup začne, až na účtu společnosti budou peníze (EURO 26/2001). Zrušen musí být také zákaz převodů akcií HPH, který platí od letošního února.
„Rozhodnutí o vystoupení z likvidace, které bude stejně jako v předchozích třech případech napadeno drobnými akcionáři, by pro ně znamenalo, že přicházejí o likvidační zůstatek deseti miliard korun a ještě asi o dvě miliardy úroků z prodlení za dva roky, řekl po skončení valné hromady předseda Ochranného sdružení malých akcionářů Karel Staněk.
Likvidační zůstatek i s úroky by měl představovat přibližně dvanáct miliard. „I při setrvání v likvidaci lze malým akcionářům likvidační zůstatek vyplácet, zdůraznil Staněk. Dodal, že rozhodnutí o odkupu vlastních akcií zásadně porušuje rovnost akcionářských práv, protože majetek připadající na akcie, které nebudou odkoupeny, bude zředěn.
Majetek HPH nyní tvoří směnky v hodnotě 10,5 miliardy korun, které vystavila Koženého společnost Harvard Capital Management (Worldwide). Ta zvítězila ve veřejné obchodní soutěži na prodej veškerého majetku HPH, ale směnky ve lhůtě neuhradila (EURO 28/2001).
Akcionářům bylo také při jednání oznámeno, že na funkci předsedy představenstva HPH rezignoval Boris Vostrý.
Auditorská firma HZ ve výroční zprávě upozornila na to, že HPH se kvůli již několikrát schválenému rozhodnutí o zrušení likvidace nachází v komplikované právní situaci, protože jejím jménem jednají dva nezávislé subjekty, a to jak členové představenstva, tak soudem jmenovaný likvidátor Zdeněk Častorál.

Diskuze