Za hodně peněz překvapivě málo muziky

23. července 2012, 00:00 - Miroslav Zámečník
23. července 2012, 00:00

Pokud veřejné investice nejsou přetaveny v dlouhodobý hospodářský růst, jsou k ničemu

V rubrice Makro se snažíme dívat na věci jinak a tuto tradici dodržíme i tentokrát. Vláda je zejména v poslední době velmi často kritizována za to, že trestuhodně opomíjí investice, a podvazuje tak budoucí hospodářský růst. Na první pohled s tím bude kdekdo souhlasit, přinejmenším do doby, než se podívá na nějaké mezinárodní srovnání. Pak přichází překvapení. Koho by to napadlo, ale Česko je dosavadním rekordmanem v „hrubé tvorbě fixního kapitálu ve veřejném sektoru“, abychom se drželi odborné terminologie, v poměru k HDP po roce 2000 v celé Evropské unii. Stalo se v roce 2003, kdy veřejné investice představovaly 6,8 procenta HDP. Vysvětlení spočívá nejspíše v mimořádných výdajích spojených s odstraňováním následků katastrofálních povodní v předchozím roce. Jenže Česko mělo vysoce nadprůměrnou investiční aktivitu téměř po celé toto období. Snaha o konsolidaci veřejných financí v posledních dvou letech sice míru investic ve veřejném sektoru trochu utlumila, nicméně loni zaujalo Česko v sedmadvacítce velice solidní šesté až sedmé místo. Nejhorší umístění za posledních dvanáct let bylo někde v polovině pelotonu. Pokud však investice nejsou přetaveny v dlouhodobý hospodářský růst, jsou k ničemu a je přitom lhostejno, zda je financuje vláda nebo soukromý sektor. Uveďme si klasický příklad: fotovoltaiku. Mohutná investiční vlna do výstavby slunečních elektráren byla makroekonomicky významná z hlediska růstu třeba v roce 2010, ale co čert nechtěl, ona představuje negativní makroekonomicky měřitelnou zátěž pro celý zbytek ekonomiky na mnoho let do budoucna. Tenhle typ chybné, ekonomice škodící alokace investic má samozřejmě na svědomí vláda, případně legislativní branže nastavením podmínek pro soukromé investory, kteří na vidinu rychlého a vysokého zisku ochotně, byť zcela nemravně naskočili. Investice bez pozitivní ekonomické návratnosti budou disciplínou, v níž český veřejný sektor až příliš často exceluje, ku prospěchu několika a ke škodě všech ostatních.

investice veřejného sektoru čr V Česku investuje veřejný sektor hodně, ale kde je ten růst? Investicemi veřejného sektoru se míní hrubá tvorba fixního kapitálu ve veřejném sektoru podle metodiky ESA 95 (v % HDP)

2003. Česko je překvapivým rekordmanem Evropské unie, pokud jde o míru veřejných investic v poměru k HDP po roce 2000. Dosud nepřekonaných 6,8 procenta HDP z roku 2003 se dá vysvětlit vysokými výdaji na obnovu po katastrofálních povodních v předchozím létě.

O autorovi| Miroslav Zámečník zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít