Z VELKOMĚSTA NA POBŘEŽÍ - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Z VELKOMĚSTA NA POBŘEŽÍ

, Barbora Pozlerova,
Z VELKOMĚSTA NA POBŘEŽÍ
Zdroj: Euro.cz

Petr Lom

PRAHA – Bývalý ministr zdravotnictví Petr Lom (65), který je již déle než pět let v diplomatických službách, byl převelen z Francie na Pobřeží slonoviny.

Mimořádným a zplnomocněným velvyslancem ve Fran–couzské republice byl Petr Lom jmenován v lednu roku 1995. Loni Lom požádal o prodloužení svého mandátu v Paříži. Ministerstvo zahraničí mu však nevyhovělo, a tak začaly kolovat zvěsti o jistých výhradách k jeho osobě. Po Lomově příchodu na velvyslanectví se prý značně zhoršily vztahy a někteří lidé dokonce odešli.

Petr Lom absolvoval fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy, na níž obdržel lékařský diplom v roce 1960. Po listopadu 1989 vstoupil do politiky a byl zvolen poslancem.

V letech 1990 až 1992 byl předsedou výboru pro sociální politiku a zdravotnictví České národní rady, ve stejné době zasedal i v jejím předsednictvu. Na post ministra zdravotnictví byl jmenován v roce 1992 a zastával ho do června následujícího roku. Když odcházel, prohlásil, že nechápe, proč ho premiér odvolává právě v okamžiku, kdy se zdravotnictví den ze dne lepší. Členem Poslanecké sněmovny Parlamentu byl do roku 1995.

Nyní se má uplatnit jako ambasador na jihozápadě černého kontinentu.