Z národní chlouby divizí

09. září 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
09. září 2013, 00:00

Koupě Nokie Microsoftem cenovkou neoslňuje, ale zatřpytila se v oblasti chytrých telefonů

Odkoupení Nokie Microsoftem překvapilo tak akorát tím, že přišlo až minulý týden. O této možnosti se spekulovalo snad ještě předtím, než se finský producent mobilních telefonů v roce 2011 upsal k využívání operačního systému Windows Phone.

Finsku teď zůstává divize Nokia Solutions and Networks, navigační služby a portfolio patentů, na něž si Microsoft pořídil desetileté licence za 1,65 miliardy eur. Divize Devices and Services čili zbývající byznys bývalé finské chlouby, pod který spadá i výroba mobilních telefonů, přešel pod Microsoft za cenu dalších 3,79 miliardy eur.

„První reakce budou emocionální,“ napsal na Twitter finský ministr pro EU a zahraniční obchod Alexander Stubb. „Pro mnoho Finů, včetně mě, byly telefony Nokia součástí toho, s čím jsme vyrůstali,“ dodal. Senior portfolio manažer investiční společnosti Danske Capital Juha Varis reagoval pro agenturu AP podobně.

„Jako Fin tento obchod nemůžu pochválit.

Končí jím kapitola historie Nokie. Na druhou stranu to byla možná poslední příležitost pro prodej. Prakticky celý byznys za pět miliard eur, to je jen zrnko ve srovnání s minulostí,“ uvedl.

Trojský kůň Ne nadarmo teď leckterá finská média označují šéfa Nokie Stephena Elopa za trojského koně. Přece jen v roce 2010 přišel právě z Microsoftu rozhýbat prodeje smartphonů, aby se na začátku roku 2014 (po schválení obchodu akcionáři Nokie a regulátory) vrátil do Microsoftu i s většinou Nokie a 32 tisíci jejích zaměstnanců. Říká se o něm dokonce, že je jedním z kandidátů na pozici šéfa celého Microsoftu, až firmu „do roka a do dne“ opustí její současný generál Steve Ballmer.

Podívá-li se člověk na světové prodeje chytrých telefonů, koupila firma s 3,3procentním podílem na trhu podle operačních systémů společnost s tříprocentním podílem mezi výrobci. Zdá se to jako plivnutí do vody, zvlášť když takřka ve stejnou dobu britská Vodafone Group odprodala americké společnosti Verizon Communications podíl v podniku Verizon Wireless za 130 miliard dolarů. To je v přepočtu 2,5 bilionu korun, což cenu Nokie přepočtenou na 140 miliard korun hravě strčí do kapsy.

Přesto si obchod na poli výrobců mobilních telefonů získává velkou pozornost. Jde o poslední zoufalý pokus Microsoftu se s pomocí Nokie prosadit na poli lukrativního trhu smartphonů? Nebo o odvážný krok do zářné budoucnosti, jak transakci v dopise zaměstnancům přibližuje Ballmer?

Nejen podle analytičky Caroliny Milanesiové ze společnosti Gartner je obchod zajímavý především tím, že se Microsoftu dostávají do rukou distribuční kanály Nokie, což může pomoci k růstu jeho mobilní divize hlavně v rozvojovém světě. Značka Nokia je sice oproti konkurenci Samsungu a Applu v prodejích smartphonů malým hráčem, pořád má ale vcelku silné pozice u prodejů základních telefonů a úspěch si získává i s levnějšími chytrými mobily. To všechno se v perspektivním třetím světě může hodit.

Strategické operační systémy Experti upozorňují, že kvůli koupi vlastního výrobce bude moci Microsoft nejspíše zapomenout na to, že jeho operační systém Windows Phone budou do svých zařízení dál chtít i ostatní producenti jako HTC nebo Samsung. Ale na druhou stranu, ten se mezi lidi z 85 procent dostává právě díky Nokii už teď.

Britský technologický magazín The Inquirer připomíná, že by přechod Nokie pod Microsoft mohl ale pověsit Damoklův meč i nad konkurenci. Kdyby se propojení zařízení od Nokie se systémem od Microsoftu stalo exkluzivním, mohli by kvůli tomu znervóznět i producenti telefonů se systémem Android od Googlu. Ten si přece jen také koupil výrobce mobilů Motorola. Mohli by se pak výrobci jako Samsung, HTC nebo LG obrátit k vývoji vlastních operačních systémů? Zní to jako sci-fi, ale tak poměrně nedávno působila i myšlenka na chytrý telefon nebo tablet. Distribuční síť Nokie spojená s financemi, které do byznysu může napumpovat Microsoft, by mohla kromě Googlu znervóznit i Apple, kterému naopak chytré přístroje v levnější kategorii zatím chybějí. Stejně jako licence na patenty Nokie v rukou Microsoftu, které by mohly přinést další díly v pokračování patentových válek mezi výrobci.

Kdo z tohoto obchodu rozhodně nebude mít radost, je společnost BlackBerry, která se svými mobily působí především mezi firemními zákazníky. Pokud se Microsoftu podaří sladit vlastní byznys s mobilním hardwarem od Nokie tak, jak Steve Ballmer slibuje, získává reálné obrysy možnost, že se Microsoft stane dominantním hráčem i na poli firemních telefonů. To je další možná cesta, kterou se Microsoft může vydat k zářným zítřkům, pokud vše půjde, jak má.

Nová Nokia I když se může zdát, že finská Nokia tím mizí ze světa, není to pravda. Jen přichází o svou nejviditelnější část a následuje podobnou cestu jako švédský Ericsson. Ten svou kdysi úspěšnou výrobu mobilních telefonů nejdříve přesunul do společného podniku s japonskými Sony, aby jim ji v loňském roce odprodal úplně.

Nokia Solutions and Networks koneckonců představuje byznys v přepočtu okolo 352 miliard korun (loňské tržby). Agentura Bloomberg upozorňuje, že při přepočtu na zaměstnance byly podle dat za rok 2012 její tržby 313,5 tisíce dolarů, zatímco u konkurenčního Ericssonu jde o 305 tisíc a dalšího rivala v podobě Alcatel-Lucent jen 257 tisíc dolarů na hlavu. Ve Finsku tak zůstává silná firma, která si po odtržení mobilní divize polepší i v ziscích a díky prodeji Microsoftu bude moci investovat do rozvoje zbývajícího podnikání.

Během jediného dne, kdy došlo k odprodeji divize mobilních telefonů, vystřelila cena akcií finské Nokie o zhruba 45 procent. Jestliže se na začátku roku prodávaly akcie Nokie na newyorkské burze za 4,1 dolaru, ke konci minulého týdne byla cena 5,3 dolaru. Ještě zajímavější je srovnání se začátkem září loňského roku, tehdy byla cena jedné akcie 2,4 dolaru. Investiční doporučení se zlepšují, stejně jako cílové ceny.

Microsoft je z tohoto pohledu v naprosto opačné situaci. Poslední srpnový den se jeho akcie prodávaly za 33,4 dolaru, 4. září se na jejich cenovce skvělo už jen 31,2 dolaru. Zdá se, že co Nokii přibylo, Microsoft ztratil.

Na dohodě mezi oběma společnostmi se začalo pracovat už v období loňského Světového mobilního kongresu v Barceloně, kde Stephen Elop ještě představoval nové nokie. Že se ale firma časem vydá spíše mezi producenty softwarových i hardwarových technologií a řešení pro telekomunikace a infrastrukturu, když na začátku letošního srpna dokončila vykoupení Siemensu (do roku 2005 měl také vlastní výrobu mobilů) ze společného podniku za 1,7 miliardy eur, hádal málokdo. Dnešní NSN (Nokia Solutions and Networks) bylo totiž dříve jejich společným dítkem. Teď se spekuluje o tom, že by se Nokia mohla ucházet o část majetku, kterou se chystá rozprodat konkurenční Alcatel-Lucent, aby získal miliardu eur.

„Nová Nokia už není sexy,“ přibližuje situaci po obchodu s Microsoftem Daniel Lacalle, senior portfolio manažer londýnské investiční firmy Ecofin. „Nebude zažívat ohromující růst, ale nepotkají ji ani ohromující propady. Nokia bude také daleko konkurenceschopnější, protože už nebude plýtvat penězi,“ dodal.

Finská společnost si zřejmě dočasně poškodila image tím, že z národní telefonní chlouby udělala divizi Microsoftu. Na ten se ale také přenese většina pozornosti médií, analytiků a dalších expertů. Zbylá Nokia tak konečně bude mít klid na podnikání.

Microsoft má díky Nokii šanci více se prosadit v mobilních telefonech, kde se mu dosud příliš nedařilo. Zbytek Nokie ve Finsku bude mít klid na byznys, už nebude tak sexy, ale je konkurenceschopnější.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak odevzdat daňové přiznání ve 3 příkladech
Kterým zemím EU se nejvíce snížil dluh?
Bude pokračovat spekulativní mánie kolem kryptoměn?
Daňové povinnosti předčasných důchodců za rok 2017
Důchod nad 30 000 Kč: kdo na to má?
Auta
Audi RS Q5 sice zatím neexistuje, zájemci si ho ale přesto…
Mercedes-Benz představí v Ženevě produkční elektromobil značky EQ
Nové Volvo V60 bylo prozrazeno. Nepřekvapivě vypadá jako zmenšená V90
Kvíz: Uhodnete, ve kterých filmech si zahrála tato slavná auta?
Kia Ceed 2018 odhalena. Prohlédněte si novou generaci do posledního detailu (90x foto)
Technologie
Levnější CPU Skylake-X nemají zpomalené AVX-512, jak Intel tvrdil. Obě FMA jsou aktivní
Cnews FM: Pro a proti blokování reklamy na webu Chromem [podcast]
Kingdom Come: Deliverance – největší česká hra historie
Procesory Intel Ice Lake budou mít výrazně rychlejší grafiku, GPU má dvakrát víc jednotek
Zlaté členství zdarma. O víkendu si na Xboxu užijete multiplayer a několik her bez placení
Hry pro příležitostné hráče