Z kopce jak širóni

06. listopadu 2017, 00:00 - Pavel Páral
06. listopadu 2017, 00:00

Nefiltr Pavla Párala Výkon českého hospodářství roste jako o závod. Nezaměstnanost neexistuje a platy se utrhly ze řetězu. Ceny bytů stouply letos o pětinu, což je asi nejvíc na světě.

Příznaků toho, že se ekonomika přehřívá, je víc než nových státních úředníků.

A Česká národní banka se pořád drží při zdi a minulý týden zvedla úrokové sazby zase jen o čtvrt procentního bodu, takže základní repo stouplo na stále zanedbatelných 0,5 procenta.

Přitom to vypadá, že někteří členové bankovní rady chápou, že před nimi stojí docela slušný problém dosáhnout hladkého přistání po tom kalupu, jaký je momentálně v ekonomice, a před posledním jednání o sazbách naznačovali, že by růst úroků mohl být větší. Ale ČNB se nakonec rozhodla držet při zdi, což se může ukázat jako chyba. Mimochodem teď je zcela zjevné, že opuštění kurzového závazku přišlo o několik měsíců později, než bylo optimální.

Přitom signály vycházející zejména z trhu práce už před rokem dosti silně vypovídaly, že hrozba deflace je dávnou minulostí.

Je pravda, že opatrnost našich centrálních bankéřů lze na druhé straně i trochu chápat. Komu by se chtělo kazit to krásné posvícení, kterého si momentálně užíváme.

Navíc předvídání budoucnosti je krajně obtížná disciplína a politika Evropské centrální banky stále je a zřejmě ještě nějaký čas bude velmi uvolněná. Pak si ale položme otázku, k čemu jinému máme vlastní měnu než k tomu, aby naše měnová politika mohla být jiná než ta v eurozóně právě v okamžiku, kdy se ocitneme v j i né fázi hospodářského cyklu. A to jsme se skutečně ocitli, dokonce velmi výrazně.

Abychom ČNB nekřivdili, i j e j í experti si toho jsou vědomi, jen zřejmě volí politiku malých krůčků místo rázného zásahu, což je jistě legitimní. Při sledování dynamiky růstu mezd, který i po dosavadním půl roku trvajícím mírném zpřísnění měnové politiky dál akceleruje, a faktu, že nás rozhodně nečeká žádné vládní šetření, však lze mít pochybnosti, zda jsou ty drobné krůčky činěny v dostatečném tempu. Spíše to vypadá, že jedeme z kopce jak širóni, brzdu jenom šimráme a neřešíme, že dole bude třeba vybrat dost ostrou zatáčku.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vliv různých výdělků na výši důchodu
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.
5 případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Auta
Posvítili jsme si na elektromobily: jsou opravdu tak…
Na západ, soudruhu! Svezli jsme se legendárním autobusem Š11 v dálkovém provedení
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se nezapomíná (první jízdní dojmy)
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Technologie
Jak vytvořit z fotek video v Zoner Photo Studiu X
Xbox One nebyl nikdy levnější než teď. Základní verze je za 5000 Kč
Stáhněte si zdarma PC hru Medal of Honor: Pacific Assault
Marvell uvádí na trh čipy pro 400Gb/s Ethernet. Datacentra čeká velké zrychlování
Google, Facebook, Amazon. Digitální daň z obratu velkých firem v EU má být tři procenta
Hry pro příležitostné hráče