Z kopce jak širóni

06. listopadu 2017, 00:00 - Pavel Páral
06. listopadu 2017, 00:00

Nefiltr Pavla Párala Výkon českého hospodářství roste jako o závod. Nezaměstnanost neexistuje a platy se utrhly ze řetězu. Ceny bytů stouply letos o pětinu, což je asi nejvíc na světě.

Příznaků toho, že se ekonomika přehřívá, je víc než nových státních úředníků.

A Česká národní banka se pořád drží při zdi a minulý týden zvedla úrokové sazby zase jen o čtvrt procentního bodu, takže základní repo stouplo na stále zanedbatelných 0,5 procenta.

Přitom to vypadá, že někteří členové bankovní rady chápou, že před nimi stojí docela slušný problém dosáhnout hladkého přistání po tom kalupu, jaký je momentálně v ekonomice, a před posledním jednání o sazbách naznačovali, že by růst úroků mohl být větší. Ale ČNB se nakonec rozhodla držet při zdi, což se může ukázat jako chyba. Mimochodem teď je zcela zjevné, že opuštění kurzového závazku přišlo o několik měsíců později, než bylo optimální.

Přitom signály vycházející zejména z trhu práce už před rokem dosti silně vypovídaly, že hrozba deflace je dávnou minulostí.

Je pravda, že opatrnost našich centrálních bankéřů lze na druhé straně i trochu chápat. Komu by se chtělo kazit to krásné posvícení, kterého si momentálně užíváme.

Navíc předvídání budoucnosti je krajně obtížná disciplína a politika Evropské centrální banky stále je a zřejmě ještě nějaký čas bude velmi uvolněná. Pak si ale položme otázku, k čemu jinému máme vlastní měnu než k tomu, aby naše měnová politika mohla být jiná než ta v eurozóně právě v okamžiku, kdy se ocitneme v j i né fázi hospodářského cyklu. A to jsme se skutečně ocitli, dokonce velmi výrazně.

Abychom ČNB nekřivdili, i j e j í experti si toho jsou vědomi, jen zřejmě volí politiku malých krůčků místo rázného zásahu, což je jistě legitimní. Při sledování dynamiky růstu mezd, který i po dosavadním půl roku trvajícím mírném zpřísnění měnové politiky dál akceleruje, a faktu, že nás rozhodně nečeká žádné vládní šetření, však lze mít pochybnosti, zda jsou ty drobné krůčky činěny v dostatečném tempu. Spíše to vypadá, že jedeme z kopce jak širóni, brzdu jenom šimráme a neřešíme, že dole bude třeba vybrat dost ostrou zatáčku.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky prosince zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý…
Test Jeep Grand Cherokee S: Cesta časoprostorem
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Retro: Tatra 700 byla ve své době nejrychlejším českým autem
Lifestylový Fiat Talento Shuttle by Irmscher
Technologie
Edge se objeví také ve Windows 7 a bude podporovat doplňky pro Chrome
Herní počítač pod stromeček: tipy na highendovou mašinu pro vysoká rozlišení
Microsoft Surface Go: jak z tabletu, klávesnice, pera a myši udělat počítač (recenze)
Ani Nokia 8.1 ještě pořád není high-end, ale načančaná střední třída
A zase jinak. Counter-Strike: Global Offensive je teď opravdu „zdarma“
Hry pro příležitostné hráče