Z deníku pražského piráta

25. ledna 2016, 00:00 - Hana Boříková
25. ledna 2016, 00:00

Bývalá koalice v podstatě nefungovala. Může to být jedině lepší, říká Jakub Michálek

Jakub Michálek rozhodně nevypadá jako Jack Sparrow. Přesto je tenhle vystudovaný právník nejvýraznější tváří Pirátů v Praze. S dětským úsměvem neměl problém doběla vytočit politické matadory z ČSSD, primátorka Krnáčová k němu měla blíž než k vlastním lidem z ANO. „Jsou to magoři,“ zaznívalo ještě nedávno na adresu Pirátů z úst členů opozice, se kterými Michálek v minulých týdnech domlouval novou koalici. Možná v tom byla i trochu závist. Jestli totiž někdo dokázal v posledním roce neveselého přešlapování koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice pozitivně zaujmout nebo vůbec něco předvést, byli to právě Piráti.

Vlády nad metropolí se měla koalice Pirátů, TOP 09 a Trojkoalice podporovaná ODS a Nezávislými Tomáše Hudečka ujmout před koncem ledna. Předminulý týden ovšem tenhle projekt tři hudečkovci odpískali, čímž do složení většiny v zastupitelstvu chyběl jeden hlas. Následně přizvala TOP 09 na jednání i ČSSD. Když na Piráty vykoukl Karel Březina (ČSSD), ke stolu ani nezasedli a rovnou odešli.

* Je koalice TOP 09, Pirátů, Trojkoalice s podporou Nezávislých a ODS definitivně mrtvá?

Myslím, že ne, ale zítra to může být zase jinak. Takže uvidíme. Pokud to nevyjde, rádi zůstaneme v opozici. My hypotéky nemáme. Klíčem ke spokojenosti jsou nízká očekávání. Za ten rok tady se mi osvědčilo významně se nestresovat. Na druhé straně my do toho jdeme naplno, chceme, aby koalice fungovala.

* Nestresovat se… Otupěl jste po tom roce?

Potom, co o mně vyšel titulek v deníku Metro, že jsem divný, tak by to byl další hezký titulek… Neuvádějte mě do rozpaků. Jsme pořád ostří, možná ještě ostřejší než dřív, protože jsme se dost věcí naučili.

* Co jste se naučili?

Naučili jsme se, jak tady fungují struktury. Díky tomu, že jsme měli možnost spolupracovat s primátorkou Krnáčovou, trochu jsme nahlédli i pod pokličku. A zjistili jsme, že je to dost šílené.

* Funguje v Praze stále paralelní struktura, která město řídí místo těch zvolených?

To snad ani ne. Řada výstupů je způsobená nešikovností, zavalením… Možná i neschopností řešit problémy po věcné stránce. Myslím, že složení rady ANO, ČSSD a Trojkoalice bylo na hraně toho, co ještě mohlo fungovat. Kdybych měl vyzvednout nějakou stránku sociální demokracie, pak je to jejich obrovská schopnost mocensky řídit, včetně toho, že řídili celé ANO, které si hrálo na ty profíky. Valná většina rozhodnutí byla ve skutečnosti předrozhodnutá právě sociální demokracií. Na druhé straně pak musí člověk přemýšlet o tom, jestli je lepší mít schopného pravomocně odsouzeného podvodníka (Karla Březinu – pozn. red.), nebo neschopné bezúhonné lidi. I o tom je politika.

* A co je horší?

To je z bláta do louže.

* Jako jedni z mála jste poznali blíže primátorku Krnáčovou. Ona říká, že hodnotit ji samotnou jen podle dosažených výsledků je trochu nefér…

Úhel pohledu číslo jedna je, že má velice malou moc uvnitř strany. Na kandidátku byla dosazena Andrejem Babišem jako mediální osobnost, která měla lidem z ulice dodat důstojnost. Když máte lídra politické strany, který nemá důvěru vlastního klubu, a to bez ohledu na to, jestli má, nebo nemá pravdu, je to průšvih. Jestliže někdo kandiduje do voleb, musí být skutečný klasický lídr, a ne loutka – to je pohled voličů. Z objektivního hlediska Adriana Krnáčová spoluodpovědnost má. Do politiky vstoupila dobrovolně, a jestli si myslela, že to Babiš zařídí, tak se to prostě nestalo. Na zastupitele nemá nikdo žádné páky… Tedy kromě Radmily Kleslové, která má asi právě onu paralelní strukturu. A tu bychom chtěli odstavit.

* Přesto jste byli ochotni jednat s Adrianou Krnáčovou a ČSSD o koalici, ovšem s podmínkou, že v sociální demokracii rezignuje na zastupitelský mandát Karel Březina.

To byla naše podmínka pro to, abychom vůbec zahájili jakákoli jednání o možné koalici. To platí i nadále pro jakékoli uskupení, kde by byla přítomna ČSSD, ať už ho povede ANO, nebo TOP 09. Nehodláme vyjednávat koalici s pravomocně odsouzeným podvodníkem, na kterého jsme navíc podali trestní oznámení pro podezření, že manipuloval se změnami územního plánu. Bezvládí v Praze je potřeba urychleně vyřešit, ale spolupráce s podvodníky pro Piráty přijatelným řešením není.

* S primátorkou jste si však koalici uměli představit, ne?

Ale jo, ovšam jak jsem říkal, paní primátorka má za sebou hnutí ANO, které jí vyjadřuje nepodporu. Myslím si, že ANO bude potřebovat nějaký čas na to, aby vyřešilo své problémy.

* Snad ještě více než Radmilu Kleslovou, kterou jste pomohli zveřejněním jejích odměn od městských firem odstavit z celopražské politiky, nenávidíte Karla Březinu. Proč?

Já bych neřekl, že ho nenávidíme. Jsou určité základy politické kultury, které by měly platit obecně. Když je někdo odsouzen za podvod v městské společnosti, měl by rezignovat.

* Vy jste si vážně myslel, že by Březina rezignoval kvůli tomu, aby mohla vzniknout koalice?

Neřekl bych, že je to nereálný scénář. Bylo by to v zájmu každé politické strany. Kdyby byla sociální demokracie schopna se reformovat a odstranit i stínové struktury, jako jsou Miroslav Poche nebo Petr Hulinský, zvýšily by se jí preference. Jakmile ale máte moc, i když nemáte preference, nemáte stimul, abyste o ně usilovali. Když se opíráte o voliče jiné strany, nepotřebujete podporu vlastních. Je otázka, jak vnímá volič ANO, že jeho zastupitele řídí ČSSD. Že by si řekl: Jo, to jsou fakt šikovní oranžoví kluci?

* Očekával jste, že ANO bude mít v Praze takový úspěch?

To asi neočekával nikdo. Je vidět, že dobrý marketing funguje.

* Exprimátor Tomáš Hudeček říká, že v Praze se bude dát stabilně vládnout až ve chvíli, kdy se znormální dva největší kluby ANO a TOP 09 a začnou spolupracovat. Má pravdu?

Je jednoduché pronášet proroctví, že jiná koalice nemůže fungovat, když sám máte v ruce zbraně, které ji mohou rozbít. Jde o to, jestli ostatní strany reálně chtějí, aby se dosavadní struktura ANO a ČSSD odstavila…

* To je i vaše největší motivace pro případný vstup do rady. Jenomže ve chvíli, kdy se boří, je jednoduché udržet jednotu. Poté, co zmizí společný nepřítel, už je to o něčem jiném. Navíc ve vaší zamýšlené koalici by bylo několik pošramocených eg…

Ale bylo by to super potlačit ega. Musíme všichni být schopni se domluvit ve prospěch těch, kteří nás zvolili. Nebo tam necháme ty, kteří vytvářejí prostor pro paralelní struktury.

* Ještě před volbami jste tvrdili, že TOP 09 jsou ze třetiny mafiáni, ODS jsou všichni mafiáni. Takže teď jste ochotní být součástí koalice, kterou by vedl možná mafián, a podporovat vás budou mafiáni…

To je pravda. To napsal Mikuláš Ferjenčík v roce 2014 v předvolební strategii. Dokonce sami příslušníci těchto stran se tak titulovali. Po tom roce si ale myslím, že to není tak hrozné. Klíčové ovšem bude, jak by se ti lidé chovali ve funkcích. Zatím je známe jen z opozičních lavic.

* A jaký dojem tam na vás dělali?

Velice destruktivní.

* Možná to byla částečně reakce na to, jak se chovala koalice. Vždyť se s nimi nikdo nechtěl na zastupitelstvu bavit…

Tady vidím naději, že minimálně lidé z TOP 09 by byli schopni alespoň promluvit. Vždyť kdo z ANO byl schopen odpovědět i na jednouché otázky? To je ten důvod, proč si myslíme, že naše koalice bude lepší než ta minulá. Vždyť ani jeden radní, ani primátorka se nebyli schopni uvést. Pamatuji si jen, že radní Nováková pro sport a volný čas za ČSSD má skvělou kvalifikaci, protože má pět dětí…

* Třeba chodí děti běhat…

Nevím, jestli chodí běhat, ale minimálně jedno z těch dětí stihla dosadit do dozorčí rady Pražské teplárenské.

* Tak buďme rádi, že jen jedno…

Ostatní třeba nejsou plnoletí. Ale abychom se vrátili ke koalici. Na pracovních schůzkách jsme viděli, že ti lidé vědí, o čem mluví.

* Vy jste zatím byli tzv. konstruktivní opozicí – hlasovali jste s kýmkoli, kdo měl vám blízký návrh. Proč chcete vstupovat do rady? V rámci koalice, pokud do nějaké vstoupíte, tuhle možnost mít nebudete. Nebylo by pro Piráty výhodnější dál z opozice ostřelovat radu, která v podstatě nemá šanci se neznemožnit?

Zastupitelský slib zní, že zastupitel má hlasovat podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Nejde hlasovat podle toho, kdo návrh předkládá. Jednání nemůže být postavené na ultimátech. Každá politická strana má omezený počet ultimát… Myslím, že politici by se neměli rozhodovat podle toho, co je dobré pro marketing jejich strany, ale pro voliče. Být součástí koalice by pro nás byla šance ukázat, co umíme. Byli bychom u toho, když se tvoří většinový názor. Doteď byly ty naše konstruktivní připomínky nebo návrhy jako hrách házený na zeď. Buď na ně nikdo nereagoval, nebo koalice nějaký náš nápad se zpožděním vzala a odprezentovala jako svůj.

* Tvrdíte, že chcete zavést do koalice projektové řízení. Co si pod tím mám představit?

Měl by existovat informační systém, ve kterém by mělo být programové prohlášení koalice nebo akční plán, na kterém se shodneme. U každého bodu by měl být termín, dokdy má být splněn a kdo je za něj odpovědný. Piráti už mají takový systém volně přístupný na webu. Doteď bylo programové prohlášení cár papíru plný toho, jak bude Praha živé město. Nebyly v něm ale skoro žádné konkrétní cíle a nikdo se jím neřídil.

* Jsou pro vás takovým konkrétním cílem i změny v dopravním podniku?

To je klíčová věc. Je nutné, aby byl podnik řízen městem Prahou a zvolenými zástupci spíše než odboráři. Zastáváme názor, že dozorčí rada by měla být složena podle transparentních pravidel, která by schválilo zastupitelstvo. Pro nás je klíčové, abychom si v koalici dohodli obecná pravidla – my jsme je navrhli už na prosincovém zastupitelstvu. Nemůže to být jako za paní Kleslové. Nominace se musí projednávat v nějakém výboru, kde kandidáti osvědčí, že mají kompetence a čas tu funkci vykonávat.

* Jací lidé tam tedy mají zasednout?

V představenstvech společností by až na velmi dobře zdůvodněné výjimky měl být jen management. V dozorčích radách by měli být z padesáti procent zastupitelé nebo nominanti politických stran. My jsme třeba uvažovali, že by v dozorčí radě dopravního podniku mohl být Lukáš Wagenknecht. Zbytek by měli být odborníci. Nemáme problém, aby tam byl zástupce zaměstnanců, ale nemůže jich být třetina. Je zároveň potřeba zmapovat, kam socialisté všude nalezli. Třeba europoslanec Miroslav Poche je v dozorčí radě strojírny dopravního podniku. Asi ne kvůli odbornosti. Měla by se také udělat revize uzavřených smluv. Myslím si, že není možné, aby podnik nadále spolupracoval s Erikou, která dostává 40 milionů za SMS jízdenky. Musí si zkontrolovat tramvaje, jestli jsou bezporuchové, jestli Škodovka plní všechny závazky…

* A co byly další sporné body ve vyjednávání koalice?

Třeba dopravní stavby nebo územní plán. Stavby musejí mít správné trasování a musejí být finančně únosné. I když za Béma se tvrdilo, že Praha je bezedná…

* Několik měsíců jste věnoval Opencard. To je jako sci-fipříběh a vy jste byl najednou uvnitř…

Napadlo mě Béma zažalovat o náhradu škody.

* Tvrdil jste, že pokud to neudělá rada primátorky Krnáčové, budete vy žalovat ji, že nekonala…

Udělám pro to maximum.

* Nezkolabuje Opencard? Zase jsem četla titulky Projekt za víc než miliardu končí…

Já jsem myslel, že projekt Opencard skončil už před rokem v okamžiku, kdy jsme nasadili papírové kupony. Můžu vám ukázat peněženku. Na konci prosince jsem slavnostně vyměnil Opencard za starou dobrou papírovou průkazku, kde se mi píše, kdy platnost kuponu skončí. To je pohodlné.

* Neutrpí vaše pověst informačních mágů?

My si můžeme dovolit papír. Víme, kdy stojí za to používat technologie…

* Proč jste věnoval tolik úsilí, abyste získal majetková přiznání Pavla Béma a Petra Hulinského? Zjistili jsme, že majetková přiznání politiků z Bémovy éry se ztratila. Ještě to není vyšetřené… Řeší to šéfka kontrolního výboru.

* Co jste čekal, že zjistíte?

Chtěli jsme je dát do korelace s tím, že pan Bém jezdí na úžasné zahraniční dovolené v Himálaji, a tak nás zajímalo, jestli si to může dovolit vzhledem ke svým předchozím příjmům, nebo jestli má nějaké lukrativní zaměstnání. Chceme dát do etického kodexu, aby se příjmy zastupitelů uváděly ve strojové podobě, byly na internetu a v případě, že by se objevila indicie jako třeba v případě pana Béma, tak by měl zastupitel povinnost podat aktuální majetkové přiznání i po skončení mandátu.

* To si vážně myslíte, že prosadíte?

Věřím, že pražští politici budou usilovat o větší transparentnost.

* A proč se tedy přitom ironicky usmíváte?

Uvidíme.

* Prosazujete otevřenost – přímé přenosy ze zasedání rady a adresné hlasování. Uvědomujete si, že se můžete dostat do situace, kdy budete muset odhlasovat správnou věc, a přitom budete vědět, že vám kvůli ní může policie udělat ze života peklo?

Myslím, že politik by si měl za svým rozhodnutím stát, a pokud nefunguje policie, je úkolem politika na to upozorňovat. Pokud policie nebyla schopna vyšetřit kauzu Opencard… Když mi pan plukovník Rakaš (vyšetřovatel první větve kauzy Opencard, kde místo odpovědných radních zasedli na lavici obžalovaných úředníci – pozn. red.) při podání vysvětlení řekl, že Pavel Bém byl nejlepším primátorem a že z jeho strany to bylo poctivé a za všechno můžou ti, co tam přišli po něm… Možná nepostupovali (členové bývalé rady TOP 09 a ODS, kteří stojí před soudem – pozn. red.) úplně odpovědně, možná neměli ustupovat společnosti EMS, ale v porovnání s tím, co se stalo za Béma, je to naprostá marginálie.

* I soudce v rozsudku nad úředníky několikrát konstatoval, že na lavici obžalovaných nebyli posazeni ti, kteří o kartě rozhodli. Neměla tedy státní zástupkyně Máchová konat?

Já si myslím, že paní Máchová by měla odejít z české justice a pracovat někde jako koncipientka. Myslím si, že státní zastupitelství selhává, když nedokáže takovéhle velké kauzy dotáhnout a skončí to odsouzením pár úředníčků. Když je policie přesvědčená, že pan Bém byl prima primátor, tak to prostě nevyšetří…

* Jak vůbec napadne dvacetiletého kluka vstoupit do České pirátské strany?

Když jsem zase viděl v televizi skuhrat nakladatele a vydavatele, jak je ti piráti hrozně okradli a že je to vlastně horší než znásilňování malých holčiček a podobně… Televize vysílala hloupoučkou propagandu a to mě hrozně iritovalo. Mě politika vždycky bavila, stejně jako zákony a legislativa. Svůj první zákon jsem napsal v patnácti letech.

* O čem?

O katastru nemovitostí.

* Vy jste v 15 letech věděl, co je katastr?

Pirátská strana zní dobře, řekl jsem si: je to strana liberální, což je pro mě asi nejdůležitější, má fakt hustý myšlenky… Třeba že by zavedla transparentní bankovní účty veřejných institucí, aby se mohl každý podívat, jak hospodaří město, stát, ministerstvo. To se mi strašně líbilo. To, co hlásáme, zároveň děláme. Jako první politická strana jsme měli transparentní účet. To je strašně důležité. Když se podíváte na Zemana, jak prosazuje majetková přiznání v médiích, a přitom není schopen zajistit, aby jeho kancléř podal majetkové přiznání podle zákona o střetu zájmů. Politici pořád žvaní, a sami nedělají, co hlásají.

* Piráti se dost posunuli od autorských práv. Už máte nějakých 30 témat. Co je pro vás prioritou?

V Praze protikorupční opatření, otevřenost, efektivita úřadu, informatika. Myslím, že máme nakročeno docela dobře. Český volič velice těžko hledá liberální strany. Myslím, že vymřely. Je tu skupina voličů, kterým se nelíbí ANO jako marketingový nedemokratický projekt a alternativou jsou velké strany, které se reformují jen velmi pomalu. V tom máme výhodu. Máme ale trochu problém s mediálními výstupy na celostátní úrovni. Třeba máme jasno v elektronické evidenci tržeb. Je to asi tak zvládnuté jako magistrátní odbor informatiky.

* Potěšilo vás, že jste vyhrál anketu v deníku Metro o politika, který by měl nalévat vánoční rybí polévku?

Už jsem měl jiný program. Nalévala Adriana Krnáčová zase s Babišem?

* Ano.

Takže jsem to přenechal pracovníkům Agrofertu. Docela by mě zajímalo, jestli to bylo jen PR za magistrátní peníze…. Proč rozdává polívku určenou pro bezdomovce Babiš, který nikdy ani nebyl na zastupitelstvu, a chodí na ni kdokoli?

* Takže by ji měl nalévat jen primátor a jen bezdomovcům. Já si ji dát nemůžu?

Můžete, ale měla byste si ji zaplatit. Vaří ji drahá cateringová firma.

* Budete si i nadále vést deníček na internetu, pokud budete v radě? Dočetla jsem se třeba, že vám volala naštvaná primátorka nebo že za vámi přišel Sebastian Pawlowski…

Všechny schůzky máme na internetu. Nám se to hrozně osvědčilo. Nikdo nás nemůže obviňovat, že něco někde šmelíme. A je to i signál, že se mají lidé, pokud chtějí něco Pražanům přes magistrát dodat, obrátit na jiné politiky. Třeba na ČSSD. l

Je jednoduché pronášet proroctví, že koalice nemůže fungovat, když sám máte v ruce zbraně, které ji mohou rozbít. Jakub Michálek (26) • 2013 byl prvním Od srpna 2012 do prosince místopředsedou České pirátské strany. • Od října 2014 je zastupitelem hlavního města Prahy. • Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a nyní studuje teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK. • Zajímá se o operu a právo. • Ve sporu Jakub Michálek versus ministerstvo financí uznal Nejvyšší správní soud, že podání prostřednictvím datové schránky nemusí být elektronicky podepsáno. • Byl spoluautorem návrhu na zrušení čl. 2 Klausovy amnestie, který podala skupina 30 senátorů, a kvůli neoprávněnému odpírání informací o přípravě amnestie podal žalobu na prezidenta Václava Klause. • Loni podal trestní oznámení na exprimátora Pavla Béma za jeho roli v kauze Opencard a prosazuje, aby po něm město vymáhalo u soudu škodu. • Trestní oznámení podal i na Karla Březinu (ČSSD) pro podezření u ovlivnění změny územního plánu v souvislosti se zprošťujícím rozsudkem v kauze nezákonného pobírání odměn v městských firmách. Když se opíráte o voliče jiné strany, nepotřebujete podporu vlastních. Je otázka, jak vnímá volič ANO, že jeho zastupitele řídí ČSSD. Státní zástupkyně Máchová by měla odejít z české justice a pracovat někde jako koncipientka.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Až 50 % můžete ušetřit při odesílání balíků do zahraničí. Kde a u koho?
Jak dlouho ještě cena bitcoinu poroste?
Auta
Mazda MX-5 dostala motor 1.5 Turbo. Má 210 koní 268 Nm
Dacia Duster opět bohatým bere a chudým dává (první jízdní dojmy)
McLaren Senna je extrémní okruhový nástroj za 22 milionů. Už je vyprodaný
Retro: Lamborghini LM002 měl být původně stíhací off-road pro armádu
Renault-Alpine A110 bude zábavné a rychlé auto. I s automatem
Technologie
Panelové prostředí přináší multitasking do betaverze e-mailu Outlook.com
AOC ohlásil herní monitory Agon³ s 0,5ms odezvou. Staví na prohnutých TN panelech s HDR
Další hudební půjčovna v Česku. Amazon Music chce ohrozit pozici Spotify
Apple chce koupit Shazam za 400 milionů dolarů
Instagram testuje samostatný komunikátor. Chtěl by chat oddělit od hlavní sociální sítě
Hry pro příležitostné hráče