Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

Blíží se oslavy čínského nového roku 2019 ve znamení zemského vepře 25.- 28.1.2019

Široké veřejnosti se v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Z cukrovaru do Zátoky sviní

14. ledna, 00:00 - Ondřej Stratilík
14. ledna, 00:00

José Fernández ochránil Castrovu revoluci před CIA „Máš pravdu. Já napíšu knížku o pohoří Sierra Maestra, ty půjdeš pracovat do cukrovaru a na nějakou revoluci se můžeme vykašlat" křikl na něj Fidel Castro přesně před 60 lety - 12. ledna 1959. Bylo to jen necelé dva týdny poté, co dosavadní vůdce Fulgencio Batista utekl z Kuby. A důstojníka Josého Ramóna Fernándeze (4. 11. 1923 - 6. 1. 2019) po třech letech propustili z vězení, aby si jej ihned předvolal Castro.

Po nadějném vojevůdci chtěl, aby zformoval zhruba stovku důstojníků a úředníků, které Batistův režim držel ve vězení, a vytvořil novou akademii pro mladé kadety. Jenže Fernández měl jiné plány.

Získal lukrativní místo v cukrovaru s platem 1100 pesos, který mu Castro nemohl dát. „Fidel uměl být velmi přesvědčivý. Přemýšlel jsem asi pět vteřin a o dvě hodiny později už jsem byl ve vojenské škole“ vzpomínal Fernández před osmnácti lety v rozhovoru pro agenturu AP.

Protože jeho rodiče pocházeli ze Španělska, získal přezdívku El Gallego („ten z Galicie“). Narodil se v Santiagu na severu Kuby, ještě než se zaměřil na vojenskou kariéru, vystudoval společenské vědy. Po absolvování akademie zamířil na dělostřeleckou školu ve Fort Sill v americké Oklahomě. V polovině 50. let se spolu s několika dalšími mladými důstojníky zapojil do hnutí požadujícího konec korupce bující během Batistova režimu.

V roce 1956 byl proto zatčen a internován na Borovicovém ostrově (od roku 1978 nese jméno ostrov Mládeže) vzdáleném 65 kilometrů od kubánského pobřeží.

A že nenastoupil do cukrovaru, Castro nejvíc ocenil v polovině dubna 1961, když nervózně telefonoval Fernándezovi: „Nepřátelské jednotky vkročily do Zátoky sviní!“ Washington tehdy s nelibostí sledoval námluvy mezi Kubou a Sovětským svazem, a proto pověřil CIA, aby vycvičila 1500 kubánských exulantů, kteří po invazi do země odstaví Castra od moci. V sobotu 15. dubna 1961 nejdřív osm bombardérů B-26 zaútočilo na letiště, další noc se pak pět pěchotních a jeden výsadkový prapor dostaly na Kubu v oblasti Zátoky sviní. Avšak akce velmi rychle ztroskotala. I proto, že prezident John F. Kennedy odmítl schválit leteckou podporu.

José Fernández sestavil jednotku o síle 1900 mužů a 19. dubna hlásil Castrovi vítězství. Invazní síly obklíčil, po veřejných výsleších většina skončila v kubánských věznicích.

Brigádní generál Fernández se pak stal náměstkem ministra obrany, od roku 1997 šéfoval národnímu olympijskému výboru. Státní média, která před několika dny informovala o smrti 95letého muže, příčinu ani místo úmrtí neuvedla.

Fernández sestavil jednotku o síle 1900 mužů. Invazní síly obklíčil, po veřejných výsleších většina skončila v kubánských věznicích.

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy si můžete a kdy nemůžete odečíst hypotéku z daní?
Diskriminace v práci už neexistuje, ale stále na ni narazíte
Podnikající invalidní důchodci a daně za rok 2018
Jakou zvolit délku fixace úroků u hypotéky?
4 případy, kdy bude mít důchodce nárok na vrácení daní
Auta
Nejen Raptor. I běžný Ford Ranger dostal nové bi-turbo a 1…
Chystaný malý crossover Škoda dostane jméno podobně velkého čínského SUV
Právě vychází časopis Motocykl 1+2/2019
Opel Vivaro třetí generace
Toyota připomíná víc než 60 let existence modelu Land Cruiser limitovanou Heritage Edition
Technologie
Honor představil první hodinky. Nabídnou GPS i dlouhou výdrž
6 zajímavých forků Firefoxu, které se snaží vyplnit mezery na trhu
Takhle by mohla vypadat nejvýkonnější konzole. Mad Box na prvních obrázcích
Xiaomi potvrdilo, že pracuje skládacím mobilu. Ohýbá se ze dvou stran
Samsung vyrobil první 4K OLED pro notebooky. Prodávat se budou ještě letos
Hry pro příležitostné hráče