Yul Brynner z Wall Street

29. září 2014, 00:00 - Daniel Deyl
29. září 2014, 00:00

Joseph Bernhard Mark Mobius (78) je manažerem fondů orientovaných na rozvíjející se trhy ve společnosti Franklin Templeton Investments

Kolegové z branže mu žertem přezdívají Světoběžník, Krysař rozvíjejících se trhů nebo pro jeho vizáž – už desítky let příznačně holou hlavu a neproniknutelný výraz – Yul Brynner z Wall Street. Když však přijde řeč na peníze, jdou žerty stranou. A na peníze přijde obvykle řeč brzy, protože sobě i jiným jich umí vydělat požehnaně.

Mark Mobius je výkonným předsedou představenstva investiční firmy Franklin Templeton Investments. Působí v ní už od roku 1987 a dnes přímo velí celému jejímu týmu analytiků rozvíjejících se trhů a firemním pobočkám v osmnácti zemích. Svěřit mu peníze není špatný nápad: od roku 2000 vydělal svým klientům celkově 182 procent jejich vkladů.

Někomu to může znít jako málo; relativně nižší výnosy jsou však vyváženy vyšší mírou jistoty, než jaká je v branži obvyklá. Mobiusova firma je známá svým konzervativním přístupem k investování, jejž jí vnukl zakladatel sir John Templeton, považovaný za jednoho z nejlepších investorů všech dob.

Asijský průkopník Mobius se narodil v Hempsteadu v americkém státu New York v roce 1936. Nejprve studoval komunikace na Boston University, potom pokračoval v Novém Mexiku a v Japonsku, než získal doktorát z ekonomie na Massachusetts Institute of Technology.

Několik let působil v Asii v různých pozicích v oblasti finančních trhů. První angažmá našel v mezinárodní investiční firmě Vickers Da Costa, později byl prezidentem International Investment Trust Company v Tchaj-peji. Když mu bylo padesát, nastoupil k Templetonům jako odborník na rozvíjející se trhy. Při příchodu si vymínil, že firma založí pobočku v jedné z rozvíjejících se zemí. Volba padla na Hongkong; Mobius se tam odstěhoval a od té doby vlastně nepřestal mezi jednotlivými pobočkami pendlovat. O něco později také přestal být Američanem; z daňových důvodů zvolil německé občanství po otci.

Jeho prvním úkolem bylo vedení uzavřeného fondu Templeton Emerging Markets Fund. Právě tam začal dostávat konkrétní podobu úspěšný mix Mobiusových znalostí mezinárodních trhů s dlouhodobým, disciplinovaným přístupem firmy k investování.

K výsledkům patří již zmiňovaných více než 25 let spolupráce a například za posledních třináct a půl roku téměř ztrojnásobené klientské vklady. V současné době má na starost správu více než padesáti otevřených i uzavřených investičních fondů.

V 90. letech byl zvolen do několika orgánů Světové banky: Fóra pro globální korporátní správu, Poradní skupiny soukromého sektoru a Týmu pro odpovědnost investorů (jemuž také spolupředsedal). Pravidelně přednáší pro Asijskou rozvojovou banku a pro London Speaker Bureau. Píše pravidelný sloupek Wealth (Bohatství) pro skupinu časopisů, jež tiskne vydavatelství Asia Tatler.

Oslavovaný i kontroverzní Za více než čtyřicet let práce na globálních trzích si Mobius vysloužil nejedno ocenění. Publikace International Money Marketing jej v roce 2001 vyhlásila manažerem roku v oblasti rozvíjejících se trhů.

Časopis Bloomberg Markets Magazine jej v roce 2011 jmenoval v žebříčku padesáti nejvlivnějších lidí světa. Britský Sunday Telegraph, televize CNBC, časopis Asiamoney, přehled společnosti Carson Group a další jej označily v podobných žebříčcích za jednu z předních osobností tohoto segmentu finančnického trhu, většinou na přelomu tisíciletí. Těžkým chvílím v době finanční krize z let 2007 až 2008 se nevyhnul ani on. Přesto si udržel nejen dobré jméno mezi investory, nýbrž i smysl pro kontroverzi. V září letošního roku vsadil plných 30 procent svého miliardového fondu zaměřeného na menší korejské firmy na úspěch plánu, s nímž přišel prezident Pak Čong-hui k omezení vlivu tamních rodinných konglomerátů, čebolů. Několik dnů předtím zase nebývale ostře kritizoval newyorskou burzu za to, že přijala ke kotování čínského elektronického obchodníka Alibaba i přes zjevné nedostatky ve vlastnické struktuře firmy.

Na Tchaj-wanu jsem si žil jako císař. Víte, když jste na Tchaj-wanu šéfem firmy, tak sedíte v křesle, přinesou vám čínské razítko, vy s ním něco orazítkujete a jdete na oběd.

O autorovi| Daniel Deyl, deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít