Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Vzhůru na hradby

02. října 2017, 00:00 - Václav Herz
02. října 2017, 00:00

Nic podobného Bastionu v Praze nenajdete. Restaurace oceněná architektonickou obcí hlavní cenou Grand Prix je nenápadně zasunutá do komplexu středověkých hradeb z dob Karla IV.

Architekti ctili pevnost a mohutnost dávných hradeb, a proto navrhli robustní, minimalistickou budovu restaurace Bastion Prague restaurant tak, aby nevyčnívala z hradeb, ale byla jejich přirozeným „výstupkem v opevnění“, jak zní ostatně překlad francouzského výrazu bastion. K budově přináleží rozlehlá terasa osázená sérií soch Radka Andrleho (každý rok tu představují jiného českého umělce). Stojíme na jejím okraji s manažerem Bastionu, obhlížíme Prahu pod námi a já poslouchám veselé příběhy z firemních a soukromých oslav, které svědčí o tom, že v tomto výjimečném podniku na výjimečném místě se hostům líbí víc než dost. Barman nám právě přináší jako důkaz luxusní kabelku, která tady po včerejší oslavě jaksi zbyla. Její majitelce se ani nedivím. Ve vinném lístku najdete výběr ze sta druhů vín a šampaňských. Na baru restaurace se skvějí premiérové rumy, whisky, cognac, přičemž některé ročníky jsou i více než 100 let staré a pravděpodobně je v Čechách nikde jinde nenajdete.

Pro firemní večírky je tato restaurace opravdu vyhledávaným místem. Ale díky terase a krásnému výhledu na město jde o ideální místo i pro pracovní oběd, romantickou večeři, tiskovou konferenci nebo pro ty, kteří si chtějí dát opravdu dobrou kávu. Ostatně v týmu Bastionu najdeme i profesionálního baristu.

Velmi mladé a zároveň staré

Restaurace Bastion je prvním počinem rozsáhlejšího projektu modernizace univerzitního kampusu Albertov a přilehlých rozsáhlých, dosud nezastavěných ploch, které tvoří v rámci centra Prahy unikátní místo.

Hradby dosud stále oddělují „vnitřní“ Nové Město od území „za hradbami“ v podobě Folimanky a části Vyšehradu.

Historický bastion, po němž nese restaurant jméno, vznikl, když se původní gotické hradby přestavovaly na barokní. Byl odkryt při archeologickém průzkumu teprve před několika lety, takže místo restaurace je zároveň velmi mladé i staré. Ostatně toto napětí je cítit i mezi ultramoderní budovou v minimalistickém stylu, která je dílem architektonického MCA atelieru, a terasy, kterou nese sedm set let staré opevnění.

Karel IV. by mohl být spokojen

Menu v Bastion Prague restaurantu se skládá ze sezonních surovin mezinárodní a české kuchyně. V nabídce naleznete zhruba 20 pokrmů a hosté si mohou sestavit vlastní degustační menu. V nabídce jsou skvělé saláty, domácí těstoviny a denně čerstvé ryby. Oblíbená je studená tomatová polévka z rajčat San Marzano s grilovanou mušlí sv. Jakuba a bazalkovým crčmem nebo grilované filátko mořského vlka se závitkem jarní zeleniny v tyrolském špeku podávané s olivovou tapenádou a krevetovým bisque. Filetto Bastion je pak názvem pro lahodné svíčkové řezy prokládané tyrolskou šunkou, k tomu pečené grenaille na mořské soli ochucené lanýžovým olejem a vinným demi glace.

S otevřením Bastionu jeho majitelé stáli před obrovskou výzvou, jak na roky zapomenuté místo, které je sice v centru Prahy, upozornit hosty a připravit pro ně skloubením designu, výjimečné kuchyně a nabídky vín a destilátů zážitek, za kterým se budou rádi vracet. Karel IV. by mohl být spokojen. Hradby jeho velkolepého Nového Města díky projektu restaurace Bastion ožívají. A to často až do časných ranních hodin.

Bastion Prague restaurant Horská 1751/4, Praha 2 t: 736 114 124 e: info.bastion@email.cz www.bastion-prague.cz otevřeno: Po-Ne 11.00-24.00

O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Práva poškozených při dopravní nehodě: kdy se nevyplatí policii nevolat?
Máte alergii na podzim?
Auta
Bude elektrické retro novou módou? Nejen Peugeot 504…
Elektrický VW I.D. Buzz Cargo zastane roli řidiče i skladníka. Na trh přijde za tři roky
Od Felicie po Octavii RS: 10 nejlepších ojetin značky Škoda
Opel Combo Life je zajímavá alternativa k MPV (české ceny + první jízdní dojmy)
Jaguar E-Type, Range Rover a Land Rover Series I: Za volantem britských klasiků
Technologie
Skype 8 nabídne pokročilejší správu stavových zpráv a jasnější indikaci aktivity
31,5″ 4K monitor od Philipsu s DisplayHDR 600 a USB-C dokovací stanicí. Má i Ethernet
Chrome 69 už části adres URL neskrývá. Chrome 70 s tím znovu začne, komunita nesouhlasí
Intel oživuje 22nm proces. Čipset H310C bude asi přeznačený křemík H110
Smartphony mají všichni, OnePlus se pouští do výroby televizorů
Hry pro příležitostné hráče