Vyvětrejte rodinku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vyvětrejte rodinku

, Martin Tichovský,
Vyvětrejte rodinku
Zdroj: Euro.cz

Radovánky ve stavu beztíže dramaticky zlevňují

Tip pro opravdu bohaté opravdu dobrodruhy: odcestujte do Singapuru. A potom zhruba 100 kilometrů kolmo vzhůru. Na výlet k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) brzy ani nebudete potřebovat 20 milionů dolarů jako dosud. Americká společnost Space Adventures, jež vyslala do vesmíru v květnu 2001 prvního civilního turistu, se chystá postavit v Singapuru za 105 milionů dolarů privátní kosmodrom a výrazně zlevnit výlety na hranici kosmu. Dalším místem vybraným k výstavbě podobného „letiště“ je Rás al-Chajma nedaleko Dubaje. Projekt za 256 milionů dolarů si vzal pod patronát šejch Saúd bin Sakr Kasání, korunní princ emirátu Rás al-Chajma.
ISS by se mohla stát vskutku oblíbenou destinací a Space Adventures by lety ve velkém katapultovaly na špičku pelotonu novodobého závodu o komerční dobývání vesmíru. Pokud vše půjde podle plánu, cestovní kancelář bude nabízet od roku 2009 desetidenní mimozemské turistické programy za cenu 102 000 amerických dolarů a podle informací ve svém středisku vycvičí amatérského astronauta za čtyři dny. Tento údaj je obzvlášť zajímavý. Především v porovnání s prvními třemi cestovateli, Dennisem Titem, Markem Shuttleworthem a Gregem Olsenem, kteří museli projít před nástupem do ruské rakety Sojuz šestiměsíčním, velice náročným tréninkem.
Space Adventures samozřejmě není jedinou společností podnikající v této oblasti. Jejím hlavním konkurentem je Virgin Galactic, údajně získala již stovku potvrzených objednávek, a to i přes dvojnásobnou cenu pohybující se okolo 200 000 dolarů. Firma si vybrala k postavení základny město Roswell v Novém Mexiku. Nikoli náhodně, historie Roswellu je pevně svázána s údajným výskytem UFO ve čtyřicátých letech, což je samo o sobě perfektní reklama. Limitujícím faktorem je jen nedostatečná infrastruktura. Zatímco singapurský i dubajský kosmodrom je podpořen velkými mezinárodními letišti, v blízkosti amerického „kosmostánku“ dopravní uzel chybí.
Do karet Space Adventures hraje i zveřejněná rozšířená nabídka pro méně majetné. Pseudovesmírné programy v komoře s nulovou gravitací nebo hrátky v simulátoru přetížení vyjdou zhruba na čtyři tisícovky dolarů. Do Singapuru za vidinou orbitálních zkušeností lze vyrazit i s rodinou. Komplex bude zahrnovat také vesmírný kemp pro děti.