Vyvádění Vyvadila - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vyvádění Vyvadila

, Pavel Páral,
Vyvádění Vyvadila
Zdroj: Euro.cz

Disharnomický hluk lze překonat jen ještě větším hlukem

O tom, že náměstek Jiří Vyvadil nemá na ministerstvu spravedlnosti co dělat, není pochyb. Nakonec i bez ohledu na jeho podivné vyjednávání s Tomášem Pitrem. Zákon sice umožňuje soudcům takovou funkci vykonávat. Z etického hlediska je to však minimálně sporné. Zvláště, když jde o soudce správního soudu, který by někdy v budoucnu mohl přezkoumávat správní úkony, na nichž se sám osobně podílel.
To, že premiér Vyvadila učinil vyjednavačem o osudu Setuzy, kde mu byl protihráčem Tomáš Pitr, vypovídá více o předsedovi vlády, než o samotném úředníkovi. O tom, že jednání byla na místě, není pochyb. Jenže kompetenčně spadají do resortu financí, či zemědělství. Co má se Setuzou společného ministerstvo spravedlnost, je silně nejasné. Dělají tam řepkový olej a pastu na zuby, ne kulatá razítka pro notáře ani soudcovské čepice. Záhada vstupu vysokého úředníka ministerstva spravedlnosti do obchodního sporu mezi státem a soukromou firmou zůstává záhadou, dokud nezačneme spekulovat o tom, že Tomáš Pitr je trestně stíhán ve více případech a je už nepravomocně odsouzen. Vyvadil také připustil, že komunikoval se soudcem, který Pitra soudí. Těžko si představit děsivější možnost, než že stát využívá trestní stíhání k řešení svých potíží s příliš dravými podnikateli. Přesto se těmto úvahám dá jen těžko vyhnout a podpis Pitra pod společným prohlášením o nulovém vlivu vyjednávání na jeho trestní stíhání na tom nic nezmění. Stejně jako fakt, že už jsme měli lepší ministry spravedlnosti, než je Pavel Němec.
Ten je však logicky v právu ve snaze dosáhnout odchodu svého náměstka i proti Paroubkově vůli. Stejně logické je, že ho v tom podporuje Miroslav Kalousek, předseda další koaliční strany. A tudíž nic nebrání tomu, aby se v čase předvolebním rozhořela pěkná vládní krize. Němec odvolá Vyvadila, Paroubek Němce a z vlády odejdou ostatní unionisté i lidovci. Má tohle všechno volební logiku?
Jak pro koho. Němcovi se pět měsíců ve funkci jistě hodí, alespoň před volbami předvést, že je silný a zásadový. Pro lidovce je to voda na jejich mlýn. Kalousek může opět předvádět zásadovost v praxi a při skomírajících preferencích by mu určité zviditelnění nijak nevadilo. Odpoutání se od problémů této koaliční vlády by lidovcům určitě také slušelo, zvláště, když by tu nepopulární práci rozbíječe udělal někdo za ně.
A Paroubek, tomu by jistě nevadilo předvést silnou ruku a ukázat, že se nějakými pidistranami nedá vydírat. Voličům by mohl předvést své talenty, které slibuje jako tahák pro svou menšinovou vládu. Jenže je tu trochu problém. Talent Rath nadělal takovou paseku, že to vážně ohrožuje volitelnost ČSSD zejména v Praze. Také personální výstřelky druhého talentu Jandáka začínají hýbat veřejností, byť nejsou stále příliš sledované. Možnost, že by nějaký další talent oslnil voliče třeba v zahraniční politice, či na obraně, není příliš pravděpodobná.
Navíc by se mohlo stát, že by pozadí schůzek s Pitrem a jeho soudcem začalo více zajímat investigativní novináře a mohly by se začít objevovat třeba i hodně nepříjemné skutečnosti. Proti možným ziskům stojí i vážné politické hrozby.
Je to zkrátka jako rozehraná šachová partie. Je třeba něco obětovat a něco riskovat. A tak Paroubek nejspíše bude chtít vše zahrát do ztracena a třeba i Němcovi ustoupí a Vyvadila uklidí třeba na Úřad vlády.
Nakonec vzrušení v době předvolební je už více než dost. Vezměme namátkou zastřelení Františka Mrázka, uplácení na ministerstvu obrany, kakaová aféra poslance Krause, úplatky kolem poslance Doležala, aféra kolem Národního bezpečnostního úřadu, miliony od Krejčíře na účtě exšéfa NBÚ a Čepro Tomáše Kadlece a nejčerstvěji tvrdá obvinění z požadování úplatku vysokými představiteli ministerstva zdravotnictví. To není příliš dobré vysvědčení pro Paroubka, jenž si systematicky buduje image člověka, který dělá v této zemi pořádek svou pevnou rukou a politika pro něj není, jak sám říká, diskusní spolek Vltavan. Ledaže by mediální experti poradili sociálním demokratům, že tenhle nežádoucí a disharmonický hluk lze překonat jen ještě větším hlukem. A tím by vládní zemětřesení započaté Paroubkovým bouchnutím do stolu mohlo být.