Vytrestaný sólista

25. května 2015, 00:00 - Jan Novotný
25. května 2015, 00:00

Proč se Andrej Babiš zbavil náměstka Martina Prose a proč ho sociální demokraté bez odporu obětovali

Ministerstvo financí svírá atmosféra strachu. Podle informací týdeníku Euro udržuje ministr Andrej Babiš v neustálém napětí nejen několik náměstků, o jejichž možném odchodu z úřadu se už řadu týdnů spekuluje, ale v nejistotě jsou i řadoví zaměstnanci. Vše umocnilo náhlé středeční odvolání nominanta ČSSD, náměstka pro mezinárodní vztahy a finanční trhy Martina Prose. Ministerstvo musel opustit bez předchozího upozornění při příchodu do práce v sedm hodin ráno. Z resortu se k počátku června rozhodl odejít také další z klíčových úředníků – ředitel právní sekce ministerstva Petr Horáček. Pozoruhodné jsou však zejména okolnosti Prosova vynuceného odchodu. A to zvláště kvůli tomu, že oba hlavní aktéři – Pros i Babiš – odmítli veřejnosti sdělit skutečné důvody odvolání kromě všeobjímající „ztráty důvěry“, kterou Babiš uvedl jako oficiální zdůvodnění svého rozhodnutí.

Týdeník Euro se proto snažil dopátrat, proč musel odborník na finanční právo se zkušenostmi z pařížské banky potupně odejít. Kromě již známé kauzy dopisu České národní bance, v němž Pros bez vědomí Babiše upozornil na možnou manipulaci s mezibankovní sazbou PRIBOR (údajně udržovanou uměle vysoko), se hovoří také o přípravě novely zákona o pojištění a zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. Pros a Babiš se střetli zejména kvůli regulaci provizí pojišťovacích makléřů. To všechno jsou však jen zástupné důvody.

Ambice na škodu Pouhý den před svým odvoláním Pros hájil jménem ministerstva na semináři pořádaném rozpočtovým výborem Poslanecké sněmovny zavedení regulace provizí, což by mohlo zabránit tlaku makléřů na neustálé a pro klienty nevýhodné přepojišťování smluv na životní pojistky. Prosovo stanovisko nahrává nejen klientům, ale také pojišťovnám. Naopak bere miliardový byznys makléřům. Ovšem hnutí ANO má poměrně úzké vazby na jednoho z nejdůležitějších českých pojišťovacích zprostředkovatelů, společnost Respect Zdeňka Reibla. Respect zajišťuje pojištění pro celý Babišův Agrofert a členkou jeho představenstva a personální ředitelkou společnosti je šéfka frakce Mladé ANO Kateřina Reiblová.

Hlavní problém však spočívá v tom, že Pros obhajoval na semináři pozměňovací návrh poslance ČSSD Ladislava Šincla jako zástupce ministerstva a vypadalo to tak, že prezentuje oficiální stanovisko resortu. To ale zatím neexistuje. „Ministerstvo financí otázku vhodnosti regulace provizí a jejích případných dopadů v současnosti interně diskutuje,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Babiš přitom dál trvá na vládním návrhu novely, která s regulacemi nepočítá.

Pros je také v dlouhodobém střetu s Českou národní bankou, a to nejen kvůli sazbě PRIBOR. V rámci novely o spotřebitelských úvěrech chtěl dnes už bývalý náměstek přesunout dohled nad zprostředkovateli nebankovních půjček právě pod centrální banku, s čímž její vedení nesouhlasí. Novela by zároveň radikálně snížila počet zprostředkovatelů úvěrů z dnešních zhruba 50 tisíc na desetinu. Tento plán Pros představil v České televizi jen několik hodin před svým odvoláním v úterý večer.

A právě to, že Pros rozjel bez Babišova souhlasu další sólové akce, šéfa financí tak rozezlilo, že hned druhý den ráno zavolal personální ředitelku, právníka a nového státního tajemníka Jana Sixtu a s Prosem spolupráci na minutu ukončil. „Jste nadějný mladý politik, ale ve vaší pozici tady na ministerstvu není pro politiku místo,“ řekl Babiš Prosovi při středečním loučení.

Přes pa lubu bez humbuku Že se takto rychle zbavil zástupce sociální demokracie, mu nedělalo žádný problém. Prosův případ mimo jiné názorně předvádí, jak funguje současná vládní koalice i samotná ČSSD. Babiš předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi předem nic neřekl, ačkoli je premiér jeho nadřízený a Prose na ministerstvo nominoval. Přitom Babiš Prose vyhodil právě kvůli tomu, že ho předem neinformoval o svých krocích. Načež sám konal bez vědomí premiéra.

Rozdíl je jen v tom, že Sobotka si to nechal líbit.

Minulý týden to skoro působilo, jako kdyby byl předseda vlády za odvolání Prose rád. Způsob Prosova odvolání tak celkem spolehlivě dokazuje, kdo je v koalici pánem. Jen si zkusme představit tuto situaci při prohození rolí. Sobotka odvolá Babišovi jeho odborného náměstka, Babiš jen sklopí hlavu a řekne, že je to Sobotkovo právo. Tenhle scénář je opravdu nereálný. Obráceně to však funguje. Přestože v této zemi oficiálně vládne Sobotka, nikoli Babiš.

Všeříkající reakci nabídl týdeníku Euro první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Na dotaz, zda sociální demokracie plánuje nějakou odplatu za vyhazov svého náměstka, odpověděl: „Odplata nebude. Nemyslím, že je s tím problém.“ Klid, s jakým ČSSD přijala odvolání vlastního nominanta největším politickým soupeřem, může působit překvapivě. Při bližším zkoumání se ale jeví vlastně logický.

Prosovi se po středečním nečekaném odvolání ozvali ze sociální demokracie pouze tři lidé: premiér Sobotka, šéf rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava a jeho kolega Ladislav Šincl. Právě on předložil v rozpočtovém výboru pozměňovací návrh o regulaci provizí pojišťovacích makléřů. Pros se s Šinclem velmi dobře zná z Karviné, odkud oba pocházejí. Vysvětlení nezájmu ČSSD o osud jejího náměstka na ministerstvu financí může být dvojí. Zaprvé v tom mohou hrát roli Prosovy poměrně výrazné politické ambice. Spolu se státním tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou tvoří dvojici mladých a odborně zdatných sociálních demokratů, kteří svým vzděláním i zahraničními zkušenostmi značně převyšují ostatní spolustraníky, a mají proto našlápnuto do nejvyšších funkcí. To se ale mnohým zasloužilým partajníkům nezamlouvá.

Klasická z nouze ctnost Pros se loni vzdal nadějné kariéry v pařížské centrále banky Société Générale právě kvůli tomu, aby rozjel kariéru v české státní správě a posléze i v politice. Přitom od Sobotky dostal při dosazení na ministerstvo financí trochu jiný úkol: plnit roli striktně odborného náměstka. Pros totiž na ministerstvo nastoupil jako typická z nouze ctnost. Svým bohatým životopisem dostál Babišovým požadavkům na odbornost a kompetentnost a zároveň vyřešil sociální demokracii problém s nedostatkem odborníků na finance, které by mohla Babišovi nabídnout. Proto ČSSD nezbývalo než sáhnout do zahraničí a stáhnout někdejšího mladého sociálního demokrata s osobními vazbami na Jiřího Dienstbiera či Jana Hamáčka zpět do Prahy.

Pros však vycítil politickou příležitost. Během posledního roku se snažil proniknout do struktur pražské sociální demokracie a vybudovat si nějaké politické zázemí, aby nebyl tak snadno politicky zranitelný. To se mu nakonec nepodařilo. Právě nedostatek politického krytí a to, že v ČSSD nezastává žádnou významnou politickou funkci, velmi usnadnily jeho odvolání bez bouře ze strany sociální

demokracie. Druhým důvodem laxního přístupu ČSSD by mohl být celkový nezájem o funkci náměstka na ministerstvu financí. Vedení sociální demokracie s Prosem jako svým zástupcem na ministerstvu financí ani příliš nekomunikovalo. V zájmu ČSSD je cynicky řečeno co nejhorší fungování resortu vedeného hnutím ANO tak, aby ho mohla otevřeně kritizovat. Její člověk ve vedení úřadu, který navíc pravidelně předkládá nové návrhy zákonů, jí v přesvědčivé kritice Babišova úřadu spíše překáží.

Sociální demokraté však na Prose úplně nezanevřeli. Podle informací týdeníku Euro už ČSSD hledá možnosti, kde by mohla Prosových služeb využít. Sám Pros preferuje zůstat ve státní správě a dál se bude pokoušet prosadit ve vnitrostranické politice. „Teď jsem navázal kontakt se severomoravskou ČSSD, odkud pocházím,“ nastínil Pros týdeníku Euro své plány.

Nominant sociální demokracie na post náměstka na ministerstvu financí dosud není známý. Je pravděpodobné, že jeho hledání nebude vůbec jednoduché a Babiš může kandidáta znovu odmítnout podobně jako loni.

ČSSD má čas jen do konce června, poté už bude muset být na místo odborného náměstka vyhlášeno výběrové řízení podle nově účinného zákona o státní službě. Jedinou možností je, že sociální demokraté nominují rovnou politického náměstka bez významné odborné kompetence. To by mohlo vyhovovat i Babišovi – politický náměstek by mu nijak nezasahoval do podoby předkládaných zákonů. l

Zkusme si představit situaci při prohození rolí. Sobotka odvolá Babišovi jeho odborného náměstka, Babiš jen sklopí hlavu a řekne, že je to Sobotkovo právo. To opravdu není reálné. Martin Pros (42) • právník se specializací na finanční trhy, doktorát z finančního práva • člen ČSSD od roku 1989 • působil v Komisi pro cenné papíry a posléze v investiční společnosti Newton • od roku 2004 vedoucí právník investičního bankovnictví v Komerční bance • 2010–2013 právník finančních derivátů v Société Générale, Paříž • 2013-2014 vedoucí právník korporátního a investičního bankovnictví v regionu střední a východní Evropa, Blízký východ a Afrika v Société Générale, Paříž • člen mezinárodních finančních organizací (ISDA, EMTA) a člen Evropské bankovní federace a České bankovní asociace • 1. dubna 2014 jmenován náměstkem ministra financí pro mezinárodní vztahy a regulaci finančního trhu • člen dozorčí rady České exportní banky a Českomoravské záruční a rozvojové banky • 20. května 2015 odvolán z funkce náměstka

O autorovi| Jan Novotný • novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít