Vysoká hazardní hra

11. května 2015, 00:00 - Petr Weikert
11. května 2015, 00:00

Nezaměstnaní si už nezahrají ani automaty. Stát mění pravidla V Česku se rozjela velká hazardní hra.

Ministerstvo financí se rozhodlo změnit zákonná pravidla sázkařským firmám, kasinům a hernám. Nejde o žádné drobné, ale o více než dvě miliardy, které má hazardní byznys státu navíc přinést.

Občanku, prosím Nedá je bez boje. Hazardní lobby patří k těm nejsilnějším, její šéfové se už objednávají na ministerstvu financí a dostavují se už i první výsledky. Ale popořadě. Ve hře jsou nyní dva zákony.

Ten první upravuje daně a odvody a předložil ho místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Jan Volný z ANO. Konkrétně jde o to, že zvyšuje hazardu daně na pětadvacet, potažmo třicet až pětatřicet procent podle toho, o který druh hazardu jde. Na pětadvaceti procentech jsou třeba kurzové sázky, na třiceti loterie nebo takzvané živé hry, tedy kupříkladu ruleta či poker. Zvyšují se také platby za hrací automaty a mění poměry toho, kolik z odvodů dostanou obce a kolik stát. Celkově by si ale obce i stát měly polepšit. Norma by měla začít platit od roku 2016.

Druhý zákon se rodí daleko obtížněji. Měl by totiž změnit celé prostředí, způsob hraní a zavést restrikce. Když hazardní lobbisté nahlédli do jeho útrob, byli nemile překvapení. Tak například – když přijde hráč do herny zahrát si automaty, bude se muset s občankou zaregistrovat. Cílem je, aby lidé, kteří berou podporu nebo sociální dávky, nemohli automaty hrát. Nebo další věc – v kasinu půjde jednorázově vsadit maximálně padesát korun a po hodině bude muset mít hráč povinnou patnáctiminutovou přestávku, aby se z něj nestal hazardér. Do automatů půjde házet maximálně pětikorunu a za hodinu nebude smět člověk prohrát více než dva tisíce (v kasinu to bude 50 korun a deset tisíc). Výhry z automatů bude vyplácet pouze obsluha, v kasinech od určité částky bude možné výhry vyplácet jen bezhotovostně. Obce dostanou právo kasina nebo hry vyhláškami úplně zakázat. Kromě místních poplatků a daní chce stát také zavést dražby povolenek na automaty. V Česku jich má být 40 tisíc a příjem z povolenek půjde na účet ministerstva financí.

Platit mají jeden rok. Některá opatření jsou už na papíře, s jinými ministerstvo financí počítá do prováděcích vyhlášek.

Zákon pamatuje i na internetový hazard.

Servery, které sbírají data o financích, budou muset být umístěny pouze v Česku, servery s hrou pak na území Evropské unie. Hráči se budou muset také registrovat, mít u každého provozovatele jen jeden účet a dávat si pauzy od hraní, aby se z nich nestali gambleři. Za porušení pravidel bude následovat umístění firem na ministerský blacklist a blokování stránek. Tohle je mimochodem jeden ze sporných bodů zákona, který bude ještě posuzovat Evropa.

Bavorský víkend Tomáš Kment šéfuje kasinu v České Kubici.

Na začátku devadesátých let to byl úplně první podnik svého druhu v českém pohraničí.

Doby, kdy byl na místě kinosál a hospoda Na Kovárně, jsou dávno pryč. Dnes tu pracuje 120 lidí, jsou tu pokoje, stovka výherních automatů a šestnáct stolů s ruletou. Německé klienty lákají plakáty na Bayerische Wochenende.

Vánoce tu prý slavilo 150 a silvestr 500 lidí. Stejné hazardní firmě patří dnes kasina v Dolním Dvořišti a Hatích. Z devětadevadesáti procent jsou jejich návštěvníci cizinci. Tomáš Kment vedle toho také šéfuje Asociaci společností provozujících casina v ČR. „Jsme americká firma a snažíme se, aby témata našich podniků byla poplatná americkému zábavnímu stylu. Hatě jsou ve stylu doby války Severu proti Jihu, Dolní Dvořiště v hávu Palm Beach,“ popisuje uprostřed ospalého dopoledne, kdy se v kasinu luxuje, počítají se peníze a vše se chystá na další noční jízdu. Otevřeno bývá prý vždy nejméně do šesti do rána. Zatímco venku parkují první bavoráky nedočkavých německých hráčů, Tomáš Kment popisuje úspěch firemního konceptu. „Němci se sem museli pár let učit jezdit. Mysleli, že do kasina se chodí jen ve smokingu a že je to tichý podnik pro bohaté lidi. My sem ale pouštíme i sedláky a džíny nám nevadí. Chtějí zábavu a my jim ji dáváme,“ říká. Jedním z brzkých kulturních hostů bude prý i zlatý hvězdný prach, oheň a v něm šoumen Daniel Nekonečný.

Kromě zábavy umějí lidé z hazardu ještě jednu věc. Lobbovat. „Snažíme se mluvit, komunikovat a potkávat a vysvětlovat naše názory na věc. Chápeme, že si ministerstvo financí chtělo napsat zákon bez vlivu lidí z byznysu, na druhé straně je tu nějaká historie a je dobré, aby z té historie vycházeli. Noví úředníci nemají praxi a neumějí pojmout, co v provozu funguje a co ne,“ říká Kment.

Vedle výše sázek by rád v zákoně změnil například to, aby kasina nemusela schovávat dva roky videozáznamy z kamer. Úředníci prý stejně nejsou školení na to, aby poznali z rychlých rukou krupiérů, jestli se při hře podvádí, nebo ne. Vpravit se do toho umění prý trvá nejméně dva roky. Vysledovat daňové podvody lze podle Kmenta spíš z účetnictví než z videa. Špatně je prý i to, že by peníze (tedy menší částky pod limitem) hráčům vyplácela pokladna, nikoliv každý stůl, jako je tomu teď. Kasina totiž díky vyplácení u stolů dokážou podle průměru výher a proher poznat, jestli se pohybují v normě, nebo jestli dochází k podvodům.

Pak je tu ještě ekonomika kasinových firem.

Že osud každého podniku může zcela změnit rozhodnutí místní radnice, která ho zavře, respektive neprodlouží mu roční licenci, je pro hazardní lobby nepřípustné. „Nemůžeme mít jakous takous jistotu na jeden rok. Děláme milionové investice, ve třech provozech zaměstnáváme přes pět set lidí,“ argumentuje. Po hledem z kasina Kasináři svoje čísla nechali sepsat do studie společnosti EY a předložili je ministerstvu.

Podle nich zaplatili v roce 2013 členové asociace na odvodech 1,2 miliardy, což představovalo 31 procent ze hry a provozu kamenných kasin. Ve stejné době měli členové asociace celkem půlmiliardový zisk. Zvýšení daňového zatížení na avizovaných třicet procent by je prý překlopilo do ztráty.

Hazardní firmy by údajně byly ochotny přistoupit na vyšší odvody, ovšem výměnou za změny ve druhém, velkém zákoně. „Novelou bychom platili více peněz a stát by neměl jak potlačovat nelegální byznys. Ten tu bez problémů funguje třeba na internetu nebo v kvízomatech, černých kasinech. Stát nemá nástroje, jak to řešit,“ tvrdí Tomáš Kment.

Velký zákon o hazardu ministerstvo pravděpodobně nestihne do konce roku připravit a začnou platit jen vyšší odvody. Protože se platí zálohově, první peníze na účtech ministerstva financí přistanou podle nových pravidel už za rok.

Do nedokončeného velkého hazardního zákona už se promítly některé ústupky. Mluví se o celostátních limitech na hrací automaty nebo konci úvah o dražbách povolenek. Pryč je i první výstřel ministra financí Andreje Babiše, který chtěl hazard zdanit až 40 procenty. Těžko ale říci, jestli jde o úspěch lobbistů, nebo samostatné rozhodnutí tvůrců zákona. Největší rojení se dá očekávat, až zákon přistane ve sněmovně, kde se tradičně vynoří spousta pozměňovacích návrhů.

Spory se ale vedou i v koalici. Jde o to, co bude stát dělat s penězi, které z hazardu vybere. „Není možné na hazard nahlížet jenom jako na zdroj příjmu s tím, že peníze vybereme a o nic se nestaráme. My chceme diskutovat o tom, aby peníze byly kromě sportu využity také na léčbu a prevenci sociálně patologických jevů,“ vysvětluje místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Debatu zákonodárci vedou o tom, zda peníze z hazardu vložit do zvláštního fondu nebo rozpustit ve státním rozpočtu. A také o tom, kolik nakonec půjde na sport, který preferuje ČSSD. l

Chápeme, že si ministerstvo financí chtělo napsat zákon bez vlivu lidí z byznysu, na druhé straně je tu nějaká historie a je dobré, aby z té historie vycházeli.

Kolik se v Česku prosázelo (v mld. Kč) internetové sázky 22,4 51,4 videoloterijní 14,6 automaty herní automaty Zdroj: Generální finanční ředitelství

495 036 000 Kč činil zisk členů Asociace kasin za rok 2013; pokud by už tehdy platila daňová novela, bylo by to jen 96 761 000. 65 tisíc je podle ministerstva financí v Česku výherních automatů. Zákon by jejich počet měl snížit na 45 tisíc. 150 tisíc je podle studie předložené KDU-ČSL počet závislých hráčů v Česku.

Jaké budou daně pro hazard (v %) loterie 30 kurzové sázky 25 binga 30 živé hry 30 tomboly 25 technické hry 35 Zdroj: ministerstvo financí

O autorovi| Petr Weikert • weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a…
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít