Výsledkové hody

13. května 2013, 00:00 - (plh)
13. května 2013, 00:00

Pražská burza Na pražské burze se mnoho překvapení neodehrává. Poslední etapa výsledkové sezony za první čtvrtletí ale dopadla přinejmenším zajímavě. Minulý týden reportovaly hospodářské výsledky hned čtyři firmy, jejichž akcie se obchodují na hlavním trhu. A zdaleka nejlépe si vedla Fortuna, která je dlouhodobě spíše odsuzovaným titulem. Sázková společnost zvýšila provozní zisk o 34,4 procenta, tedy podstatně výrazněji, než kolik očekával trh. Jde přitom o růst postavený na stabilních základech. Fortuna zvýšila přijaté sázky i výši hrubých výher, a navíc její loterijní projekt poprvé v historii hospodařil v kladných číslech.

Své akcionáře potěšil také ČEZ. Titul, který byl kdysi hvězdou pražského kapitálového trhu, už dávno ztratil lesk a v poslední době byl pod tlakem kvůli potížím, které firmu potkaly v Bulharsku, Rumunsku a Albánii. Výsledky za první čtvrtletí však skepticismu neodpovídají. Zisk energetického kolosu se meziročně zvýšil o 24 procent na 17,8 miliardy korun. Firma také zvýšila výhled na celý rok díky dlouhodobým smlouvám na dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady.

Poněkud nečekaně zklamala Komerční banka, která byla i v temných dobách burzy její stabilní oporou. Výsledky zaostaly na úrovni úrokových výnosů, příjmů a také čistého zisku. „Očekávám, že prostředí zůstane dosti obtížné ještě po několik příštích čtvrtletí, ale vzhledem k nadcházejícímu zmírnění fiskální konsolidace jsem optimistický, že hospodářství se začne již brzy obracet k růstu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Henri Bonnet. I přes horší výsledky Komerční banka navýšila objem úvěrů o 4,8 procenta a objem hypoték o 7,3 procenta.

Že za očekáváním zaostal také telefonní operátor Telefónica O2, naopak šokem není.

Jde o dlouhodobý trend podobně zaměřených společností. Provozní zisk OIBDA klesl společnosti o 13,9 procenta, čistý zisk dokonce spadl o 35,5 procenta na miliardu korun. V tomto případě spíše zaráží dlouhodobý výhled firmy. Telefónica letos rozpoutala takzvanou revoluci neomezených tarifů, u níž zatím není jasné, zda se jí vyplatila. Analytici nicméně očekávají záporný dopad na výnosy. Kromě toho čeká společnost aukce kmitočtů LTE, z níž může vzejít čtvrtý operátor.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít