Výhybka ke stamilionům

16. června 2014, 00:00 - Tomáš Pergler
16. června 2014, 00:00

Bývalý manažer CS fondů a člen dozorčí rady ČEZ Vlastimil Jiřík vytáhl do boje o pohledávky harvardských fondů

Ve spletitém příběhu vytunelovaných harvardských investičních fondů se otevírá nová kapitola. V boji o kontrolu nad nástupnickou společností Harvardský průmyslový holding, a. s. v likvidaci (HPH), která vymáhá miliardy od zakladatele fondů Viktora Koženého a jeho bývalého kolegy Borise Vostrého, získal navrch poměrně velký hráč – Vlastimil Jiřík, někdejší vysoký manažer CS fondů a před nedávnem kandidát hnutí ANO do dozorčí rady společnosti ČEZ. Týdeník Euro to zjistil z veřejně dostupných zdrojů.

HPH, v němž kolem 240 tisíc akcionářů stále drží podíly, má soudem potvrzený právoplatný nárok na odškodné, k jehož zaplacení byli v říjnu 2012 odsouzeni Kožený a Vostrý. Aktuální výše vymáhané částky se pohybuje kolem 15 miliard korun, akcionáři ale s takovou sumou nepočítají. Kožený i Vostrý se dlouhodobě skrývají před trestem v Karibiku a většinu svých majetků dávno převedli do „bezpečí“. HPH nicméně má určitou šanci, že dosáhne na peníze v řádu až stovek milionů dolarů. To je zajímavé hlavně pro držitele většího množství akcií HPH.

Spory o tyto prostředky nyní za HPH vede soudem jmenovaný likvidátor Zdeněk Častorál.

Část akcionářů však není s výsledky likvidátora spokojena, a snažila se ho proto vícekrát odvolat. Neúspěšně. V posledních měsících se ale prosadil Vlastimil Jiřík, který zastupuje skupinu velkých akcionářů a dlouhodobě se zapojuje do dění v HPH. Jeho plán spočívá v rozdělení HPH a odštěpení nové společnosti, na kterou přejdou zmíněné nároky. První krok se už podařil. Náhradní valná hromada HPH 23. května schválila záměr k přeměně firmy. Jiřík si zároveň v květnu upevnil pozici ve vedení HPH. V tříčlenném představenstvu už dříve seděl jeho bývalý kolega ze skupiny CS fondů Jan Materna, novou členkou se stala Renata Reichmanová, Jiříkova kolegyně v byznysu. Skutečné rozdělení HPH musejí akcionáři odhlasovat na další valné hromadě. Kdy ji představenstvo svolá, zřejmě bude záležet také na Častorálovi, který by měl do konce pololetí předložit účetní uzávěrku za rok 2013. Bez ní by se pravděpodobně odštěpení nové firmy nedalo zrealizovat.

Koalice za odklonění K zajištění většiny pro rozdělení HPH se Jiřík spojil s jinou skupinou akcionářů, reprezentovanou Karlem Staňkem, zatvrzelým odpůrcem likvidátora Častorála. Staněk dříve návrhy na vytvoření nové společnosti odmítal, tentokrát ale souhlasil. A v květnu byl zvolen do představenstva spolu s Reichmanovou.

Podle dokumentace k valné hromadě získal odměnu 275 tisíc korun za výkon funkce předsedy představenstva v roce 2012, zatímco ostatní členové představenstva dostali mnohem méně.

Na valné hromady HPH se v posledních letech fyzicky dostavuje pouze zlomek akcionářů, na té poslední jich bylo šestnáct. Klíčovou roli hrají zástupci, kteří disponují plnou mocí od dalších podílníků. Většinu akcií HPH kontrolují paradoxně společnosti napojené na Koženého a Vostrého, ty se však nemohou účastnit na rozhodování kvůli nenahlášenému postupu ve shodě.

Jiříkovi hraje do karet také dubnové rozhodnutí pražského vrchního soudu, který vyhlásil za neplatná všechna usnesení z valné hromady konané v dubnu 2004. Akcionáři tehdy mimo jiné rozhodli o omezení hlasovacích práv jednoho akcionáře na 0,1 procenta základního jmění. Stejný limit akcionáři stanovili ještě jednou, v roce 2007. Pokud by se jej podařilo pravomocně prolomit, Jiříkova váha na valné hromadě by téměř jistě přesáhla 50 procent obvykle přítomných hlasů. To by mu umožnilo například schválení vlastního likvidátora pro novou společnost, čímž by Častorála odstavil na druhou kolej.

Čekání na soudy Častorál týdeníku Euro řekl, že neuznává závěry květnové valné hromady, podle něj nebyla svolána podle zákona. Maternu a Staňka obvinil ze zneužívání hlasů zesnulých akcionářů. „Má to charakter největšího prokázaného zneužívání plných mocí v ČR po roce 1990,“ prohlásil likvidátor. Členové představenstva obvinění popírají. „Akcionáři nechtějí být rukojmím likvidátora, který sice přispěl k odsouzení zločinců, ale akcionářům po deseti letech nevymohl ani korunu, za poslední tři roky nenechal zauditovat ani jednu účetní závěrku, a auditorka, která se podepsala pod tu poslední, dostala na rok od komory auditorů zákaz funkce,“ uvedla Reichmanová.

Mezitím dál probíhají soudní spory o právoplatnost dalších valných hromad z minulosti. Dá se nicméně předpokládat, že soudy budou nyní vycházet ze zmíněného verdiktu Vrchního soudu v Praze o zneplatnění valné hromady 2004, a přinejmenším by mohly rozhodovat rychleji.

Jiřík se podle důvěrného zdroje z prostředí HPH před více než dvěma lety snažil Častorála přesvědčit, aby se mimosoudně dohodl s Koženým na odblokování peněz z kyperských trustů, kde se tehdy nacházela asi největší část prostředků HPH. Likvidátor to ale odmítl a soustředil se na trestní řízení, které vyústilo do rozsudku nad Koženým a Vostrým. Častorál nyní proti oběma uplatňuje exekuce. Vymožené miliony jsou ale jen zlomkem celkových nároků HPH.

S Kalouskem i Babišem Vlastimil Jiřík působil v 90. letech ve vedení někdejších fondů Creditanstalt, které tehdy ovládla skupina Motoinvest. V roce 2001 vydělala jím vedená společnost Xodax více než 140 milionů korun na převodu akcií obchodního domu Kotva mezi spřízněnými firmami. Za vlády Mirka Topolánka byl Jiřík poradcem tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Pro jeho úřad zkoncipoval netradiční operaci se sedmiprocentním podílem ČEZ, na které stát vysoce vydělal a současně navýšil ve společnosti svůj podíl.

Tímto úspěchem si Jiřík vysloužil místo v dozorčí radě ČEZ, kam ho jmenoval Kalouskův nástupce v úřednické vládě Eduard Janota. Jiřík ale v dozorčí radě seděl jen rok a na jaře 2010 odešel, oficiálně ze zdravotních důvodů. Dle zdrojů z ČEZ spíše proto, že nesouhlasil s některými kroky tehdejšího šéfa koncernu Martina Romana.

Pětačtyřicetiletý absolvent Vysoké vojenské technické školy v Liptovském Mikuláši v současnosti vlastní společnost Redash (dříve pod názvem Fond Rentia, 8. CS Holding nebo Xemax), která se zabývá realitními obchody. Redash je mateřskou firmou zmíněného Xodaxu nebo společnosti Česká půjčovna, kde je předsedkyní představenstva Renata Reichmanová. Na začátku června se objevila v médiích spekulace, že se Jiřík vrátí do dozorčí rady ČEZ jako nominant ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Ten si ale Jiříkovo jmenování vzápětí údajně rozmyslel. l

Hromada nedostupných peněz Zablokované finanční prostředky, které si nárokuje Harvardský průmyslový holding 20,2 mil. USD na účtu advokáta J. Bayera v Českých Budějovicích 100,3 mil. Kč blokovaných při pokusu prodat zástavu Daventree Ltd. v Harms Holdings Ltd. slovenské společnosti Privat Slovakia Marketing 31 mil. USD na Kajmanských ostrovech 12,5 mil. USD v Lucembursku 22 mil. USD z prodeje nemovitosti v Aspenu na bankovním účtu Landlocked Shipping Company 2 mld. Kč korun na Slovensku Zdroj: zpráva likvidátora Z. Častorála pro valnou hromadu HPH 23. 5. 2014 Po prolomení hlasovacího stropu by Jiříkova váha na valné hromadě HPH téměř jistě přesáhla polovinu přítomných hlasů.

O autorovi| Tomáš Pergler, pergler@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít