Vyhodit fungující systém je hloupost

11. dubna 2016, 00:00 -
11. dubna 2016, 00:00

Česko i Rakousko mají spolehlivé mýtné systémy budoucnosti, říká generální ředitel společnosti Kapsch Karel Feix

Vláda v minulých dnech schválila krizovou variantu výběru mýta po konci letošního roku, která počítá s tříletým prodloužením smlouvy se současným provozovatelem systému, firmou Kapsch. Ministerstvo dopravy totiž nestihlo – na rozdíl od sousedního Rakouska – včas vypsat řádný tendr. Tamní správce silnic ASFINAG zahájil kroky k tendru na provozní dodavatele na jaře loňského roku, ačkoli stávající smlouvy vyprší až koncem roku 2018. O shodných bodech a rozdílech mýtných systémů v obou zemích hovoříme s Karlem Feixem, generálním ředitelem společnosti Kapsch, která mýto v Česku provozuje.

* Zaspalo české ministerstvo dopravy proti Rakousku v hledání nového provozovatele mýta?

Určitě ano, ale na tuzemském zaspání se dramaticky podepsalo neuvěřitelně časté střídání ministrů dopravy. Při jejich v průměru osmiměsíční „životnosti“ v úřadu a u nás typické nekontinuitě vládnutí nebylo pro státní správu možné tak komplikovaný proces zvládnout lépe. Na druhé straně obě situace nelze jednoduše srovnávat. Rakousko totiž zvolilo v Evropě netypickou cestu – nechalo si mýtný systém postavit a zprovoznit vítězem tendru, aby si ho následně odkoupilo do plné správy. ASFINAG je dnes v pozici provozovateleintegrátora, který si soutěží jen konkrétní omezené činnosti (v současnosti technologie od Kapsche, zúčtování od Raiffeisenbank), ale mýtnou službu provozují samostatně pracovníci společnosti ASFINAG.

* I v Česku se objevují návrhy, aby se Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v provozu mýta více emancipovalo a nebylo tolik závislé na jediné firmě…

Vždy to byla jedna z možností, a dokonce už i zavedením jednotné evropské mýtné služby se postavení ŘSD zvýrazní. Stát může zásadněji vstoupit do provozovatelských a integračních vztahů, ale vyžadovalo by to nejen nějaký čas, ale hlavně nalezení desítek dobře placených odborníků, kterých je na malém evropském trhu omezené množství. Stát navíc nikdy nebude mít know-how, jako mají světové specializované technologické firmy, stát přece nebude sám vyvíjet hardware a software, to opravdu není jeho kompetence. Česko zvolilo výhodný model, kdy pouze kontroluje výběrčího a inkasuje vybrané peníze. Provozovatel pak státu ručí za vysoký výběr, trvalou obnovu a modernizaci systému či veškeré subdodavatelské vztahy.

* Jaké vidíte rozdíly a společné znaky rakouského a českého mýtného systému?

Oba jsou postavené na spolehlivé mikrovlnné technologii budoucnosti. Rakušané si nechali zpracovat renomovanou studii, zda mají riskovat změnu technologie systému, který bezvadně funguje. Vyšlo jim jednoznačně zůstat u stávajícího mýta. Mimochodem nikde ve světě státy nepřistoupily ke změně systému nebo provozovatele, pokud vše kvalitně funguje. K tomu dospěl i ministr dopravy Ťok. Česko má v majetku kompletně modernizovaný celonárodní systém schopný vybírat mýto další roky. Proč by ho proboha někdo vyhodil, místo aby ve prospěch daňových poplatníků dál vytěžoval již zaplacenou investici? Věřím, že ani u nás nedojde v budoucnu ke změně systému.

* Při srovnávání obou systémů se často upozorňuje na rozdílnou výšku provozních nákladů. V Rakousku je to kolem deseti procent, u nás kolem dvaceti. Jak je to u podobných systémů možné?

Míra provozních nákladů je přece poměrem prostředků vynaložených na provoz a samotného vybraného mýta. Nejsme přece schopni ovlivnit tarifní politiku České republiky, v Rakousku mají kilometrové sazby pořád takřka dvojnásobné. Navíc tam mají vyšší počet zpoplatněných dálnic a větší hustotu kamionového provozu. Proto vyberou 2,5krát víc peněz na mýtném než my tady. Při fixních nákladech bychom při tak vysokých výběrech rovněž vykazovali míru provozních nákladů pod deseti procenty. Třeba Slováci podle v rejstříku dostupných listin platí od roku 2010 SkyTollu ročně v průměru 65 procent z vybraných peněz za mýtnou službu, která zahrnuje provozně-dodávkové náklady.

* Angažuje se Kapsch i v dalších projektech mimo mýto?

V mýtném vyvíjíme a nabízíme řešení na všech možných platformách. Nedávno jsme ve Francii dodali centrální systém a palubní jednotky pro tamní satelitní telematický projekt, v Jižní Americe dokonce mýto na bázi RFID čipů. Jsme jedničkou také v železničních řešeních GSM-R. Posilujeme v dopravní telematice. V Anglii a Nizozemsku zavádíme největší integrované systémy řízení dopravy v Evropě. Vyvíjíme projekt s názvem V2X postavený na komunikaci vozidla s jinými vozidly a inteligentní silniční infrastrukturou. Máme i kompletní portfolio řešení pro veřejnou dopravu, od odbavovacích a výdejních systémů přes inteligentní zastávky až po řízení dopravních toků ve městech. V městské dopravě disponujeme referencemi od moskevského metra až po kompletní systém dopravy v Bruselu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Příjmy v předčasném důchodu v roce 2018
Rizikoví šoféři mají pojištění dražší
Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna
Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
Auta
Co dělat, když na silnici nouzově přistává letadlo?…
Devět věcí, které děláte v zimě za volantem špatně
Citroëny C5 a C6 se nakonec nástupce dočkají. Hlavně kvůli Číně
Nová Škoda Fabia se poprvé ukáže v Ženevě. Půjde ale pouze o facelift
Opel vynechá ženevský autosalon, stejně jako Mini. Přichází konec tradičních autosalonů?
Technologie
Zpomalování iPhonů se starou baterkou půjde vypnout, řekl šéf Applu
5K monitory už konečně i za nižší ceny. 27″ Iiyama vyjde jen na dvacet tisíc a má DP 1.3
Jak koupit Bitcoin a jak na něm vydělat: Stručný návod pro úplné začátečníky
Jak pracovat se Zoner Photo Studiem #2: vylepšete zimní oblohu na letní azůro
ProtonVPN přichází na Android. Služba je spolehlivá, bezpečná a zdarma
Hry pro příležitostné hráče