Vyhazovy v BIS

02. března 2015, 00:00 - Václav Drchal
02. března 2015, 00:00

Soud nařídil civilní kontrarozvědce, že musí zpět do služby přijmout sledkaře, který měl podvádět s pohonnými hmotami

Civilní kontrarozvědka nezažívá dobré časy. Na konci roku 2011 se provalilo, že Bezpečnostní informační služba (BIS) podezřívá řadu svých pracovníků – tzv. sledkařů, kteří mají na starost operativní sledování osob – kvůli podvodům s pohonnými hmotami. Následné šetření vedené inspekcí ředitele BIS poznamenaly dvě tragédie – jeden z podezřelých mužů se zastřelil, další se pokusil otrávit. Zhruba patnáct případů nicméně dokázala inspekce předat justici.

Už samotná benzinová aféra byla pro reputaci zpravodajské služby krajně nepříjemná, navíc přerostla v dodnes trvající blamáž. Jde o to, že důkazy shromážděné inspekcí označil soud za neprůkazné, naprostou většinu obžalovaných sledkařů zprostil viny a ti se nyní domáhají toho, aby je BIS vzala zpět do služby. Minimálně jednoho vyhozeného přijala služba sama, v případě dalšího to v pátek 20. února nařídil správní soud. Podobné rozsudky budou nejspíš na základě tohoto precedentu následovat.

Lehká noha Případ zahájilo anonymní udání. Na jeho základě inspekce BIS dospěla k názoru, že někteří sledkaři jezdí od roku 2006 kromobyčejně

hospodárně a uspořené peníze si nechávají neboli podle mluvčího BIS Jana Šuberta – „řidič služebního auta má ‚lehkou nohu‘, tedy šetří, má menší spotřebu a získaný rozdíl jde do jeho kapsy“. K tomu měly sledkařům sloužit účty jiných řidičů, které získávali na některých pumpách. Z těchto účtů pak podle inspekce odstranili datum i čas tankování a požádali o proplacení. Měli si tak přijít na částky od několika tisíc do zhruba sta tisíc korun.

Inspekce se nejdřív zaměřila na celou sledku (asi 50 příslušníků), aby v její síti nakonec zbylo zhruba 15 lidí. „Neměřili jim stejným metrem. V první vlně je z BIS rovnou propouštěli, v druhé dávali mimo službu a ve třetí je nechali sloužit,“ říká advokát Milan Mleziva, který část obviněných zastupuje. Někteří sledkaři zvolili čtvrté řešení. Přiznali se – podle advokáta Mlezivy účelově, aby se, jak věřili, vyhnuli stíhání a zůstaly jim výsluhy – a službu opustili sami. K nim patřil i sledkař H., který se krátce před Vánocemi 2011 zastřelil. Výsledky práce inspekce s odstupem času vypadají žalostně. Některé z oněch zhruba 15 případů jsou ještě nedořešené. Osm obviněných soud osvobodil s tím, že se skutek, kvůli kterému byli obžalováni, nestal. Podle mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Libuše Jungové proto, že BIS má „nefunkční databázi účetních dokladů“, neprokázalo se, že docházelo k úpravám účtů za benzin, a nadto nebylo jasné ani to, kdo kdy v konkrétním autě seděl. Odsouzen tak byl pouze jeden sledkař, který se částečně přiznal.

Jde o výplatu A nyní k onomu precedenčnímu rozhodnutí, kterým Městský soud v Praze před deseti dny zrušil rozhodnutí ředitele BIS Jiřího Langa o propuštění sledkaře O. Kontrarozvědka namítala vlastně jen to, že nelze rozšířit původní žalobu, a správní soud by proto neměl brát v potaz trestní rozsudek, kterým byl O. zproštěn viny. Tomu však městský soud nevyhověl, rozhodnutí ředitele BIS zrušil, a O. je tak nyní opět příslušníkem BIS. Vedení služby bude nyní o osudu znovupřijatého sledkaře rozhodovat znovu a musí se přitom řídit názorem soudu. Může také podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta však nemá odkladný účinek.

Otázkou samozřejmě je, nakolik se znovupřijatí sledkaři zapojí do normální práce BIS, v každém případě jim však jde o nezaplacené výplaty a u některých také o výsluhy (několik tisíc korun měsíčně), o které svým vyhazovem přišli.

V každém případě jim však jde o nezaplacené výplaty a u některých také o výsluhy v řádu tisícovek měsíčně.

O autorovi| Václav Drchal • drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít