Východní inspirace

02. března 2015, 00:00 - Alexandra Malachovská
02. března 2015, 00:00

Návrhářka Beata Rajská objevila v Rusku módní svět a nedá na něj dopustit

Když se loni na podzim Beata Rajská rozhodla jít „proti proudu“, mnozí ji odrazovali. Zatímco evropští umělci své zájezdy do Ruska rušili, ona se tam vydala s kolekcí – poněkud provokativně nazvanou Častušky. Nyní se do ruské metropole vrátila. Na hlavním molu největší země světa triumfovala po boku svého dávného vzoru – Vjačeslava Zajceva, světoznámé ikony ruské módy.

„Zajceva jsem poprvé zažila v roce 1979, když jsem jako studentka sledovala v Trenčíně jeho kolekci z třetí řady v hledišti. Už tehdy jsem věděla, že je to dokonalé krejčovské řemeslo. Nikdy jsem ale ani nedoufala, že s ním budu stát na společném molu,“ řekla tvůrkyně týdeníku Euro po přehlídce v Moskvě. Na pódiu Moskevského domu módy Rajská sklidila ovace za kolekci Gender 2015, kterou koncipovala jako oslavu ženy. Sličné ruské modelky vynesly na molo něžně působící oděvy ušité z látky protkané dřevěným lýkem i třpytivé večerní róby z organzy a krajky. „Chtěla jsem ukázat, že žena může být za všech okolností krásná,“ prozradila návrhářka. V zaplněném sále pro 250 diváků jí osobně tleskal jeden z nejuznávanějších světových módních tvůrců.

Módní emoce

„Reakce byly velmi příznivé. Panovala tam srdečná atmosféra,“ přiznala Rajská dojatě.

Svému hostiteli složila na pódiu poklonu. „Snila jsem o tom, že se stanu designérkou.

Teď jsem designérka a mohu stát na pódiu spolu se svou ikonou – Vjačeslavem Zajcevem. Děkuji mu za tuto příležitost,“ řekla brilantní ruštinou.

Libovaly si i studentky, které v moskevském „chrámu módy“ představily vlastní kolekce. Originální projekt, který připravilo České centrum Moskva společně s českým zastupitelským úřadem a Moskevským domem módy, poprvé spojil tvorbu módních návrhářů a nabídl i příležitost pro mladé tvůrce z obou zemí. Českou tvorbu prezentovaly posluchačky pražských vysokých škol UMPRUM a VOŠON a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ruský design představily mladé talenty Zajcevovy Laboratoře módy.

Haute couture

Devítipatrový dům na moskevské třídě Míru patří mezi nejprestižnější módní salony. Nabízí luxusní oděvní tvorbu a v jeho rámci působí také modelingová agentura, návrhářská škola, muzeum či divadlo módy. Pánem módního impéria je slovutný návrhář, který své „království“ založil již v 80. letech minulého století. Jako jediný z tehdejšího socialistického bloku si prosadil vlastní značku.

Jeho modely se štítkem „Slava Zaitsev“ zářily na světových molech a mistři designu mu skládali poklony v různých zemích. Tleskala mu Paříž i Španělský sál Pražského hradu. Doma přitom působil jako rebel, když sovětské dělnice a kolchoznice navlékal do vyšívaných „válenek“ a barevných vatovaných vest. Zároveň šil pro státníky, umělce, sportovce i diplomaty.

Jeho talent uchvátil svého času Pierra Cardina či Guy Laroche, s nimiž spolupracoval. Nyní stojí v čele módní dynastie. V návrhářství působí jeho syn Jegor i vnučka Marusja, kteří ovšem razí vlastní styl a koncepci. Zajcev si drží svůj rukopis ovlivněný ruskou tradicí. „Jeho tvorba je protkaná emocemi.

V tom jsme si podobní,“ tvrdí Rajská.

Možnost ukázat svou tvorbu v Rusku vnímá jako jedinečnou zkušenost. „Rusko je inspirativní země. Objevila jsem spoustu skvělých profesionálů,“ pochvaluje si dojmy.

V Moskvě zašla do kostela a zapálila svíčku. Její loňská kolekce Častušky byla ovlivněna ruskými chrámy a historií. Inspiraci hledala v kopulích chrámu Vasila Blaženého na Rudém náměstí, v poezii i literatuře. „Byly tam báně, carská okázalost, ruský mužik, onuce, ‚bábušky‘ i uniformy,“ popsala detaily.

Když se téma „Rusko“ kvůli vývoji na Ukrajině málem ukázalo jako tabu, odmítla přehlídku zrušit. Kolekci předvedla v Praze a následně při oslavách 300. výročí založení klavírní firmy Petrof i v Moskvě. Její móda se pokaždé líbila.

V zaplněném sále pro 250 diváků Beatě Rajské osobně tleskal jeden z nejuznávanějších světových módních tvůrců.

O autorovi| Alexandra Malachovská • spolupracovnice redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít