Výbuchu v Nagasaki si ani nevšiml

21. srpna 2017, 00:00 - Lubomír Heger
21. srpna 2017, 00:00

Kdybych měl tušení, co mě čeká, tak rovnou spáchám sebevraždu, říkal poslední žijící baťovec, který bránil Filipíny před Japonci

Karel Aster (15. 5. 1920 - 13. 8. 2017) přijel do Manily v únoru 1941 rovnou z New Yorku, kde zastupoval firmu Baťa na světové výstavě.

„Války jsem se nebál, byl jsem si jist, že se mne nijak nedotkne,“ řekl před časem agentuře News-Press. Stačil ještě pomoci s otevřením místní výrobny a dvou obchodů (jménem G&H Shoes, Baťu mezitím převzali Němci v protektorátu), když se v listopadu téhož roku u severního ostrova vylodil obrovský japonský výsadek. Všichni baťovci včetně diplomatického sboru vstoupili svorně do US Army, ta byla ovšem brzy poražena a internována v zajateckém táboře na ostrově Corregidor.

„Žili jsme pod širým nebem. O hygieně nemohla být řeč. Dva američtí námořníci se pokusili o útěk. Svázali je, postříkali sirupem a posypali červenými mravenci. Museli jsme přihlížet, jak se svíjejí a křičí v předsmrtných křečích.“ To nejhorší mělo ovšem teprve přijít. „Kdybych si uměl představit ty čtyři roky hrůzy, smrt by mi připadala jako nádherný únik.“ Zajatce čekal nejhorší válečný zážitek, totiž transport na Formosu (dnešní Tchaj-wan).

„Po úzkém žebříku jsme začali sestupovat do díry, která ještě nedávno sloužila pro náklad uhlí. Nebylo ani dost místa na stání, natož si sednout. Všichni jsme si říkali, že zůstaneme-li zde dva dny, zadusíme se.“ Zůstali 39 dní. Americké letouny polovinu lodí potopily, neboť netušily, že převážejí jejich zajatce. Úzkou dírou ve stropě spouštěli Japonci dva kýble denně - jeden s rýží a druhý na výkaly. Nestačilo to ani pro polovinu pasažérů. „Změnili jsme se v hromadu pokroucených těl, chtěli jsme druhého zabít kvůli pohodlnější pozici. Přestali jsme být lidskými bytostmi,“ psal Aster po válce domů rodičům.

Pak shodili ty bomby

Polovina „pasažérů“ nepřežila. Později byl Aster převezen do uhelného dolu nedaleko Nagasaki, kde fáral v 15hodinových směnách.

Ze všech Čechů přežili jen dva. „Pak shodili ty bomby. Otřesy byly tehdy běžné, 1300 metrů v podzemí nás nijak nepřekvapily.

Jen jsme se po vyfárání divili, že vzduch je najednou plný prachu.“ Potom přišli Japonci, řekli, že je po válce a že jsou zase přátelé. A odešli. Vězni objevili sklad jídla.

Při svých dvou metrech vážil Karel pouhých 45 kilogramů, byl však dost chytrý, aby se najedl jen trochu. Teprve po týdnech vezli zajatce přes Nagasaki a poprvé spatřili město duchů.

Nejsem ničím výjimečný

Přes Manilu putoval Karel Aster do USA, kde se nejprve živil jako kovboj, poté provozoval v San Francisku obchod s hudebninami. Brzy jej ale americká odnož Bata přijala zpět do svých řad, vedl síť prodejen na Havaji a v Chicagu. Obdržel řadu vyznamenání od filipínské vlády (o jeho smrti dokonce minulý týden referoval list Philippine Star pod titulkem Tento Čech je filipínským válečným hrdinou) a jako rodák z Mělníka také Stříbrný řád města.

Sám se ale necítil ničím výjimečný. „Byl jsem prostě dvacetiletý mladík ve špatném čase a na špatném místě,“řekl News-Press.

Filipínci byli jiného názoru. Za několik dní tvrdých bojů o severní ostrov Luzon, při nichž málem přišel o nohu („Operovali mě bez umrtvení. Čtyři chlapi mě drželi a místo narkózy jsem dostal cigaretu.“), bylo jeho jméno v roce 2003 umístěno na nový památník postavený v Manile, díky čemuž se české úřady dozvěděly o statečnosti svých občanů během obsazování ostrova. •

O autorovi| Lubomír Heger, heger@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech
Chystáte se do zoo? Kolik stojí vstupné a kde můžete kouřit?
České neprůstřelné vesty chrání od Keni po Austrálii
ČNB opět zpřísňuje poskytování hypoték - není ale třeba panikařit
Auta
Dacia jako ojetina: Kterou chtít, kterou nebrat a jak…
Abt přidal pětiválci v Audi RS3 dalších 100 koní. Teď už jich má 500
Sedm slepých uliček automobilového vývoje: Tudy ne, přátelé
Ford Focus bude „číst“ silnici a vyhlazovat díry pomocí adaptivních tlumičů
Kvíz: Poznáte auta podle těchto detailů?
Technologie
Z FreeSync 2 se stane FreeSync 2 HDR. Monitory musí umět aspoň DisplayHDR 600
Steam zahájil tradiční letní výprodej her. Můžete ušetřit spoustu peněz
Američan vyrobil robota na kompletní přípravu burgerů
Google upravil nastavení účtu. Denně ho navštíví 20 milionů lidí
Nvidia vyrobila speciální 32GB verzi grafiky Titan V: CEO Edition s vyšším výkonem
Hry pro příležitostné hráče