Vůně vzpomínek

21. listopadu 2016, 00:00 - Ivana RudI ová
21. listopadu 2016, 00:00

Vůni sice nevidíte, ale ona se pohybuje. Odchází, přichází, vrací se vám ve vzpomínkách, říká Naomi Goodsir, designérka Naomi Goodsir Parfums

Lidé mají kolem dvanácti milionů čichových buněk a receptorů, kterými mohou rozpoznat zhruba deset tisíc pachů. I když je primárním orgánem vnímání vůně nos, nezůstává pouze u něj. V horní části nosu jsou umístěny neurony, které vygenerují impulz, a ten je předán do mozku. Informace je převedena do složitého limbického systému, který zahrnuje sadu struktur, což jsou hlavní regulátory naší paměti, nálady, emocí a chování. A to je také pravý důvod, proč vůně hrají tak významnou roli v našich životech, proč vůní můžeme vyvolat konkrétní vzpomínku, představu a proč kvalitní parfém a jeho vnímání může být hlubokým estetickým zážitkem. A v neposlední řadě pádný důvod, proč se obklopovat vůněmi. Ale jak vybrat tu „nej“?

Pokud jste ve světě ryzího parfémářského řemesla neboli ve světě vůní niche nováčky, jméno Luca Turin vám pravděpodobně nic neřekne. Briefi ng bude krátký – jeho absolutní čich, umělecký olfaktivní vkus a jeho vědecké teorie na téma vnímání čichovými buňkami neboli olfaktivní psychologie z něj udělaly ikonu mezi parfémáři. Jeho spoluautorství knihy nazvané Perfumes: The A–Z Guide jej povýšilo na ceněného parfémového kritika. Turin charakterizuje vůni, která by neměla uniknout vaší pozornosti, velice vtipně: „Vůně nesmí být provinční ani turistická, nemá zachraňovat planetu ani děsit koně, má být vlídná a má být namíchána z povětšinou přírodních ingrediencí tak, jak ji kdysi uměli dělat francouzští mistři parfémářského řemesla, když ještě pracovali s péčí.“

Z široké nabídky vůní všech druhů čili parfémů, interiérových vůní, bylinných pudrů a vykuřovadel vybíráme pro váš domov to nejlepší, co český trh nabízí. Tři vůně. Jako tři dary mudrců. A začneme daleko od našich domovů, na Kubě.

Kdo pŘIjde na večeŘI aneb KubánsKÝ ráj ernesta hemInGWaye

V roce 1940 koupil Ernest Hemingway koloniální dům poblíž Havany ve vesničce San Francisco de Paula, nazvaný Finca Vigia, s krásnou tropickou zahradou.

Tento dům je dnes turistickou atrakcí, a když jej navštívíte, máte pocit, že Hemingway za chvíli přijde domů. Jídelní stůl je prostřený tak, jak po večeři zůstal, s trochou nepořádku, rozpitým vínem, whisky a rumem. Hostů bylo více… V obývacím pokoji zůstala knihovna s knížkami stejně uloženými, jak ji spisovatel zanechal. V tomto domě žil Hemingway

jednadvacet let a opravený člun návštěvníkům připomíná, že Starce a moře napsal právě zde. Atmosféra tohoto malého ráje inspirovala umělce z parfémářského domu Jardins d’Écrivains k vytvoření výjimečného interiérového parfému. Autentická a štědrá vůně je extrahována z listů a stromů tropické zahrady Finca Vigii – ve skleněné a impozantní placatici úctyhodného objemu 700 ml jsou výtažky z vzácné bílé lilie, mariposy, národní kubánské květiny, cedru, banánovníku a plumérie. Barva parfému je přírodní – temně listově zelená. S péčí a vášní jej vybrala a do štědrých poměrů pro zážitek až gurmánský sestavila Anais Biguine.

Pokud chcete atmosféru svého domu či bytu umělecky pozdvihnout neviditelnou, avšak všudypřítomnou občerstvující zelenou čerstvou vůní stromů, s Finca Vigií stvoříte pravý tropický ráj. Letenky nepotřebujete, stačí vybalit jednu z pěti bambusových tyčinek, otevřít zátku se špuntem, ponořit bambus do tekutiny a za pár minut se již můžete oddávat intelektuálnímu snění či uvolňujícímu pomyslnému houpání v síti s vyhlídkou na krásně prožitý a navždy již zapamatovatelný, klidně i ten Štědrý večer v rodinném či přátelském kruhu. A nezapomeňte na calvados a na zdraví!

Když dárKy čeKají pod stromKem aneb maharadjah už tu byl?

Vybrat svěží, avšak vřelou vůni do rodiny, kde jsou malé děti a kde se má sejít několik generací, by mohl být problém.

Děti poznají, když se lže. Čili je třeba zvolit pravdivé, přírodní ingredience, a protože zároveň děti milují dobrodružství, vůni ještě více zneviditelníme. Jak? Použijeme tzv. room spray čili přírodní pokojovou vůni v rozprašovači.

„Odkud se bere, maminko, ta vůně?“ ptaly se čtyři páry dětských očí jedněmi ústy paní Patricie de Nicolai, když vstoupily v roce 2006 do pokojíku s ohromným vánočním stromem, aby si našly své dárky. Paní Patricie vyrostla mezi lahvičkami parfémů a destilačním procesem, pochází z rodu Guerlainů, vyučuje parfémářskému řemeslu na prestižní akademii ve Versailles a tvoří pod vlastním jménem, s péčí a ve šlépějích skutečných francouzských maitres parfumeurs. „Chápu parfém jako něco, co lidé rádi nosí, co jim poskytuje radost. Jediný způsob, jak to dokážete, je, když umožníte lidem návrat k přírodě, k přírodním esencím. Návrat k zemitosti, k autenticitě. Jedině tak se dostaví emoce, velká vlna radosti a zážitek z jejího zaznamenání a prožití. Takovou vůni si člověk pamatuje celý život. Uloží ji do paměti. Moje děti milovaly vůni i chuť skořice, měly ji spojenou se svou babičkou.

Když jsem jim chtěla udělat překvapení, namíchala jsem vůni Maharadjah, interiérový parfém v rozprašovači. Dodnes o svém zážitku z hledání, odkud se bere ta vůně skořice, levandule, hřebíčku a máty, mluví,“ říká Patricie. Čistě technicky – servírujte Maharadjah tak, že rozprašovač stisknete třikrát po sobě, zhruba patnáct minut předtím, než návštěva zazvoní u dveří. Rozhostí se vůně chladivá jako čerstvě napadaný sníh nebo mojito a skořice s hřebíčkem dohromady voní po jehličí. Čerstvé stopy ve sněhu prozrazují, že Maharadjah tady byl…

na cestě aneb pro zdraví

Kadidlo, také známé jako olibanum, je pryskyřice získaná ze stromů borovice boswelia, má jemně žlutou barvu a její nejběžnější a primární využití je v souladu s názvem. Tedy jako kadidlo čili vykuřovadlo. Vůně kadidla je vzdušná, s jalovcovým podtónem.

Parfémů s kadidlem čili sloučeninou terpenoidní, oktanolem a oktylacetátem získaným z kouře sice nikdy není dost, a přestože kadidlem se dá léčit astma, deprese i střevní onemocnění, my si zapálíme bílou šalvěj. Je z Kalifornie a v úpravě speciálně pro fumigaci. Stačí položit větvičku této léčivé rostliny na popelník a zapálit. Kde je šalvěj v domě, není třeba lékař, hlásá řecké přísloví. Náš tip na originální vykuřovadlo, kterým vyčistíte vzduch od kapénkové nákazy a svých dvanáct milionů čichových buněk v nose oteklém z rýmy pookřeje, se jmenuje Shaman. Jak jinak.

A jak to souvisí s titulkem odstavce? Hádejte, zapalte si větvičku a v hlavě si pusťte filmovou adaptaci slavného románu Jacka Kerouaca. A inspirace je Na cestě… l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít