Všichni jsme z toho Yellen

23. března 2015, 00:00 - DANIEL DEYL
23. března 2015, 00:00

Proč mlžení šéfky americké centrální banky vůbec nikdo nerozuměl Když Alan Greenspan před lety ohlašoval, jak se bude americký Federální rezervní systém chovat, nikdo mu nerozuměl.

Lidé to bizarně považovali za plus. „Zpívat záměrně falešně vyžaduje velmi schopného zpěváka,“ hodnotila tehdy jakási PR firma Greenspanovo sofistikované mlžení.

Minulý týden se očekávalo, že by příslušný výbor centrální banky mohl alespoň naznačit, že – a zhruba kdy – zvedne klíčovou úrokovou sazbu. Současná sazba ve výši 0 až 0,25 procenta je na míle daleko od takzvané neutrální sazby ve výši 3,75 procenta, která údajně výkonnost ekonomiky ani nebrzdí, ani neposiluje. (I podle pesimisty Billa Grosse, úspěšného finančníka, který vidí „nový neutrál“ na dvouprocentní sazbě, jsou dnešní peníze nadstandardně levné.)

Výbor Fedu nic takového neudělal. Zaktualizoval pouze své dosavadní prohlášení o tom, že bude ke zvyšování sazeb přistupovat trpělivě, takže z něho zmizelo slovo „trpělivě“.

Experti z toho vyčetli, že to znamená zvýšení sazeb v červnu. Šé? a Fedu Janet Yellenová poté uklidnila zmatek užitečným prohlášením, že za čtvrt roku sazbu buď zvýší, nebo ne.

Zároveň ale výbor zveřejnil graf, jenž agreguje jednotlivé odhady svých členů stran střednědobého vývoje americké ekonomiky i klíčové úrokové sazby. A tady čekalo překvapení – oproti prosinci šla jejich očekávání razantně dolů. Na konci letošního roku má sazba federálních fondů čítat 0,625 procenta; ještě loni v prosinci se titíž lidé domnívali, že to bude 1,125 procenta.

„Graf je způsob, jímž Fed koriguje svůj vlastní jestřábí signál vyslaný odstraněním slova trpělivost,“ řekl pro Financial Times Thomas Costerg, ekonom banky Standard Chartered. Jinými slovy – kdyby Janet Yellenová byla řidičem vozu, podle kterého by se řídili všichni ostatní řidiči, řekla by: „Všichni jedeme doprava – teď!“ a sama by strhla volant doleva. A nikomu by to nepřišlo divné, což o poměrech na finančních trzích říká své.

Trhy zareagovaly všelijak – dolar lehce poklesl, ropa poskočila vzhůru, asijské burzy zrovna tak, trochu se z tříměsíčního minima vzmohlo i zlato. Ale nic z toho netrvalo dlouho. Kdo od trhů odešel v úterý a vrátil se v pátek ráno, nemusel si ničeho podstatného všimnout.

„Že jsme z prohlášení odstranili slovo trpělivost, ještě neznamená, že budeme netrpěliví,“ řekla Yellenová mnohoznačně. To Alan Green span, kdyby nic jiného, alespoň uměl mlžit už napoprvé pořádně.

Kdyby jela šéfka Fedu v čele kolony, poslala by všechny doprava a sama prudce strhla volant doleva.

O autorovi| DANIEL DEYL deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít