Všichni dobří kříženci

02. dubna 2013, 00:00 - Milan Ballík
02. dubna 2013, 00:00

Může se v nich ukrývat budoucnost českého vinařství, nicméně zatím vinice obsadilo málo z nich

Jaký potenciál vlastně Česká republika coby vinařská země má? Které odrůdy se ve vinohradech objevují nejčastěji a dávají taková vína, jež potěší duši pijákovu? Státní odrůdová kniha uváděla loni v červnu pětapadesát moštových odrůd révy vinné povolených k pěstování ve vinicích Čech a Moravy. Z tohoto čísla je bez jedné celá polovina těch, které se zrodily díky práci tuzemských šlechtitelů. Je to překvapující číslo, uvědomíme-li si, jak málo z nich bylo zařazeno do výsadeb a došlo praktického využití.

Ověřené kvality Pálava je patrně nejúspěšnější z vyšlechtěných bílých odrůd. Počátky šlechtění spadají do roku 1953, takže letos slaví šedesátiny. Na jejím rodném listě je podepsán Josef Veverka a jako rodiče figurují Tramín červený a Müller Thurgau. Registrována byla v roce 1977 a pozvolna se propracovala do výsadeb, především v mikulovské a znojemské podoblasti. V roce 2007 zabíraly její keře 124 hektarů.

Víno z odrůdy Pálava je výrazně aromatické, s muškátovo-růžovými stopami v nose a bohatou kořenitou chutí. Nižší podíl kyselin je možná nevýhodou, nicméně vinaři to umějí prodat jako ctnost. Pálavu povýtce školí coby polosladkou, či dokonce sladkou. Díky zajímavému aromatu a jako prakticky neznámá odrůda s překvapivými vlastnostmi je dobře přijímána i mezi zahraničními konzumenty. Nejoblíbenějším šlechtěncem modrých sort je zřejmě André. Narodil se v roce 1961 ve Velkých Pavlovicích z rodičů Svatovavřineckého a Frankovky. Zelenou pro pěstování dostal roku 1980 zápisem do Státní odrůdové knihy. Jaroslavu Horákovi se podařilo v něm zdůraznit ovocitý charakter se stopou lesních bobulí a plnou bohatou chuť. Elegantní víno syté barvy má také slušné vlastnosti pro archivaci. Ve starších ročnících objevíte part velkého vína, v němž jsou hrozen a ovoce delším ležením přetaveny až do kompotových projevů.

Jiným reprezentantem invence zdejších šlechtitelů je Aurelius. Bílá odrůda, kříženec mezi Neuburským a Ryzlinkem rýnským, letos oslaví třicet let své existence. Pracovali na ní Josef Veverka a František Zatloukal.

Víno nabízí důraznou kytku s převahou ovoce a lipové vůně. Chuť nese stopy ovoce, s jistou kořenitou podporou a medovým podkreslením.

Málo známé novinky Snahou šlechtitelů, k nimž patřili například Vilém Kraus, Ludvík Michlovský, Miloš Michlovský, František Mádl a svého času i Jindřich Ševčík, je vyvinout takové odrůdy, které by co nejlépe odolávaly nepříznivým vlivům počasí. A zároveň rodily kvalitní hrozny v dostatečném množství a vyhovovalo jim pěstování v biorežimu.

Známým jménem mezi šlechtiteli je rovněž Lubomír Glos. Ten stojí za populární odrůdou Cabernet Moravia, v níž se potkali Cabernet Franc s Zweigeltrebe. Uznání se jí dostalo v roce 2001 a dává ušlechtilá vína s patrným vlivem cabernetu, plného těla a s důraznou stopou rybízových tónů. Pěkná a milovníky červeného dobře vnímaná ukázka toho, že lze objevit noblesní červená i v podmínkách, které k modrým révám nejsou kdovíjak přející.

Cerason, modrá odrůda z Merlanu a Fratavy, slibuje hutná červená vína tmavého odstínu. (Mimochodem, Fratava je dalším z výsledků šlechtitelské práce Lubomíra Glose. Jde o odrůdu vzniklou křížením Frankovky se Svatovavřineckým.) Dále je tu třeba ovocná Florianka, zelenkavá s decentním aromatem a medovou příchutí, jejímiž rodiči jsou Müller Thurgau s Veltlínským červeným raným. Laurot, Rubinet, Vrboska nebo složitě křížená Vesna a řada dalších, to všechno jsou jména, za nimiž je spousta práce. Může se v nich však ukrývat budoucnost českého vinohradnictví a vinařství. Zvláště když vysazování takzvaných mezinárodních odrůd je v našich podmínkách problematické – dobré výsledky jsou přece jen spíše výjimečné.

Otázkou je možnost skutečného využití všech těch kříženců. Potenciál by tu ale byl.

O autorovi| Milan Ballík, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít