Všichni chtějí Vídeň. Dostanou Prahu

06. října 2014, 00:00 -
06. října 2014, 00:00

Lídři nejsilnějších pražských uskupení odpovídali na otázky týdeníku Euro

Po dvacetileté dominanci ODS postihlo Prahu politické vakuum, které se v letošních volbách snaží zaplnit rekordní počet 31 kandidujících stran a hnutí. V podstatě kandiduje každý, komu někdo zaplatil billboard. Nejde však o jediný rekord: vítěz voleb pravděpodobně vyhraje s nejnižším počtem hlasů, zatímco vládnoucí koalice bude mít rekordní počet členů. Prahu také zaplavil rekordní počet zcela neznámých tváří i bizarně přihlouplých sloganů. Volby navíc postrádají srozumitelné hlavní téma. Zeptali jsme se proto nejen na ně volebních lídrů, kteří mají podle průzkumů šanci vládnout hlavnímu městu.

MILOSLAV LUDVÍK (ČSSD)

Ven z defenzivy

Oblečen v bílé košili s krátkým rukávem a s kravatou stojí Miloslav Ludvík, kandidát ČSSD na primátora a šéf Fakultní nemocnice Motol, u plánu nemocnice, který má ve své ředitelské kanceláři. „Když se v roce 1929 hledaly vhodné pozemky pro nemocnici, vykoupili tyhle od zemědělců za pět korun a následně je prodali za pět set. Vidíte, že to funguje pořád stejně,“ usmívá se Ludvík.

Úsměv ho záhy přejde, když mu na mobil zavolá herečka Kateřina Brožová, takže telefon radši předá své mluvčí Pavlíně Dankové. „Vyřídím panu řediteli, že jste volala,“ ukončí bryskně hovor bývalá televizní moderátorka. „Jediné, co pro ni můžu udělat, je, že ji pošlu na ambulanci,“ vysvětluje Ludvík. Ne každý tomu věří. A zvlášť poté, co se na veřejnost dostalo video z mítinku motolské nemocnice, kde Ludvík vyzývá personál včetně lékařů, aby nesabotovali tzv. „kulichy“, tedy prominentní pacienty, protože nemocnici pomáhají sehnat peníze.

Nyní Ludvík kandiduje na primátora se sloganem „Narovnám páteř Praze“. Jak? „Praha teď byla v defenzivě, nechala se změnou rozpočtového určení daní připravit o šest set milionů korun ročně. To chci změnit. Praha musí od státu dostat víc peněz, protože třeba metro je záležitost celostátního významu. Praze se taky nevyhnete, ať jedete ze západu země na východ, nebo ze severu na jih. I dnes by mělo platit středověké Praga caput regni, tedy Praha hlavou království,“ vysvětluje Ludvík. Víc peněz pro metropoli bude muset vysvětlit i své ČSSD; ta má totiž většinu voličů mimo Prahu.

Ludvík souhlasí, že pražské volby postrádají hlavní téma. „Praha teď bude v čele potřebovat kombinaci světce a Machiavelliho, městská rada bude minimálně trojbarevná. Lidé by proto měli zvolit někoho, kdo to ukočíruje. Praha čtyři roky stagnuje, jen se dodělávají projekty z Bémovy éry,“ říká pražský lídr ČSSD a od roku 2002 městský zastupitel. Je tím správným právě on? „Myslím, že mi v tom může pomoct zkušenost z nemocnice. Uřídit 1100 lékařů není vůbec snadné,“ odpovídá.

Podle Ludvíka se má Praha inspirovat hlavně Vídní a Mnichovem. „Praha vždy patřila k Západu a západoevropským městům by se taky měla podobat. Má tvořit jeden z vrcholů trojúhelníku Praha–Vídeň–Mnichov, kde by lidé neměli moc poznat, kde právě jsou,“ myslí si kandidát ČSSD na primátora. Nelze mu upřít vizi přinejmenším na půlstoletí.

BOHUSLAV SVOBODA (ODS)

Otevřel jsem Prahu

Bohuslavu Svobodovi by málokdo hádal sedmdesát let. Pražský exprimátor a nyní poslanec i pražský zastupitel ODS přišel na ranní rozhovor na Letnou plný energie a oblečen v elegantním tmavém obleku s černobílým pruhovaným motýlkem, svou poznávací značkou. „Tak jsem tady,“ pozdravil v ranním oparu u Hanavského pavilonu lídr pražské kandidátky ODS, podle průzkumů populárnější muž než jeho strana.

Svoboda má na jednom ze svých billboardů slogan „Jediný skutečný primátor“. Proč právě on? „Protože jsem skutečně dokázal Prahu otevřít občanům. Zveřejnili jsme na internetu všechny smlouvy a udělali rozklikávací rozpočet i elektronické aukce, tedy to, co se nejvíc vyčítalo mým předchůdcům. Byl jsem primátor, který je napojen na občany. Velkou roli v tom hraje i to, že jsem Pražák narozený v Praze,“ vysvětluje Svoboda.

Ten v roli primátora nebojoval pouze s magistrátními megazakázkami, ale i s vlastní stranou, jejíž pražská buňka léta fungovala jako soukromá firma rozdělující městské zakázky. Hlavním tématem těchto pražských voleb podle Svobody je, „jestli Pražané ukážou, že jsou moudří voliči a že se v jednotlivých kandidátech i uskupeních vyznají. Kandiduje rekordních 31 subjektů a každý slibuje všechno. Pokud přijde k volbám málo lidí, tak hrozí, že se k moci dostane úzká zájmová skupina.“.

A má pro Prahu nějaký zahraniční vzor?

„To je velmi dobrá, ale těžká otázka. Pro mě je totiž Praha specifi cká, i historicky. Když však dáme tohle všechno stranou, může mým vzorem být Vídeň. Žili jsme s Rakušany v RakouskuUhersku a máme spoustu věcí společných. Vídeň například dokázala sladit staré s moderním.

Vzorem je ale pro mě i Londýn. Je sice drahý, ale i tam dokázali ze starých periferií vybudovat nové čtvrti. Navíc má Londýn vyřešený dopravní okruh. A taky tam funguje Opencard!“ říká exprimátor obžalovaný právě za Opencard. PETR ŠTĚPÁNEK (TROJKOALICE)

Konec kapitalistického mýtu

Letos je to jiné, je mnohem méně vyhraněných voličů. Lidem začíná docházet, že takhle už to dál nejde, říká lídr Trojkoalice Petr Štěpánek. Stojíme u vstupu do stanice metra Pražského povstání, kde právě skončil kontaktní kampaň, a že je vyšší muž v černém obleku a tmavé fialové kravatě členem zelených, poznáte jen podle kola, na kterém přijel. „Já už jezdím na kole úplně všude, auto ani nemám,“ dodává exnáměstek primátora Pavla Béma, jenž v roce 2009 rezignoval kvůli financování Opencard a tunelu Blanka. Nemá s sebou ani žádnou PR pomoc: propagační letáky si přivezl v brašně kola.

Pražské volby nemají podle Štěpánka hlavní téma jako ty minulé a ani média ho prý nehledají. Na billboardech lídr Trojkoalice mimo jiné slibuje „levnější MHD za 10 korun denně“. „Ne, nejde o denní jízdenku za deset korun, to by byl populismus. Jde o deset korun za den při roční permanentce, což je pokles ceny o 23 procent. Nižší cena se zaplatí sama. Ve Vídni udělali to samé a při snížení ceny o 17 procent vybrali na jízdném víc, protože se to lidem vyplatí a méně jezdí autem,“ vysvětluje Štěpánek. Je to podobná teorie, jako že snížením daní na nich vyberete víc peněz.

Může to tak být, ale jistotu nemáte.

Levnější MHD Trojkoalice nabízí i proto, že bychom podle Štěpánka měli „opustit kapitalistický mýtus, že všichni budou bohatí“.

I v relativně bohaté Praze prý žije spousta lidí, kteří nemají nejen na bydlení – včetně důchodců. Pražané by tak měli jít volit i proto, že příští vedení města schválí nový územní plán, který rozhodne, jestli Praha bude „městem developerů, nebo občanů“. A Štěpánek dodává: „Nová výstavba musí být prostředkem k cíli, ne cílem. V Praze jdou developeři do maxima.“

Vídní se lídr Trojkoalice inspiruje obecně.

„Zůstal bych u Vídně, protože má podobné zřízení vlády i strukturu společnosti jako my, máme stovky let společné historie a podobně reagujeme na stejné situace. Stejně bych proto řešil parkování, které bych jako ve Vídni zpoplatnil v celé Praze s tím, že rezidentům zůstanou výhody. Celá Praha by byla jedna zóna a parkování by řešila jednotně. U nás na tom v jednotlivých částech často vydělávají spřízněné firmy,“ říká Štěpánek. ZBYNĚK PASSER (PRO PRAHU)

Chvála developmentu

Co si má vzít Zbyněk Passer na sebe? Oblek, nebo triko? „Vezme si to, co mu řekne PR. Nejradši nosí triko a nerad se převléká. Jak celý den odbíhá na kontaktní kampaň, je to jeho pracovní oděv,“ říká mi v ústředí hnutí Pro Prahu členka početného PR týmu, zatímco se kandidát na primátora připravuje na focení. Starosta Koloděj a bratr miliardáře-developera Radima Passera by mohl klidně pózovat i v motorkářském; motorky jsou jeho vášní, a když nejede z Koloděj do Prahy na elektrokole, jezdí právě na motorce.

Pro Prahu, uskupení převážně poskládané z lepších i horších pražských starostů (včetně renegátů z ODS), si vybralo za logo srdce, protože i na magistrát chce vnést srdce. Passer, jenž má jednu z nejviditelnějších kampaní, na billboardech slibuje rovněž „bezpečnější MHD“, v níž se nebudeme „bát o své blízké“. Jak to zajistí? „Chceme dorovnat tabulkový počet strážníků. Peníze na ně už jsou, nebudou stát nic navíc. A taky chceme změnit poměr strážníků v terénu a v kanceláři, aby jich bylo víc venku. Budou jezdit hlavně v nočních tramvajích a taky hlídat podchody,“ vysvětluje Passer. Mluví rychle bez zbytečných slov i odmlk, spíš jako manažer než politik.

Ne náhodou. Hned po střední škole pracoval pro developerskou firmu svého bratra a je zvyklý znát detaily své práce. Včetně obhajoby developerů, z nichž se v Praze stali hlavní veřejní nepřátelé. A proč by podle Passera měli Pražané jít k volbám? „Většina lidí si neuvědomuje, že nefunkční magistrát zásadně ovlivňuje i chod místních radnic. To je mimochodem i důvod, proč tady spolu dnes sedíme a proč kandiduju. Úroveň lidí na magistrátu je totiž čím dál horší,“ stěžuje si Passer.

Lídr hnutí Pro Prahu se sice dlouhá léta angažuje v komunální politice, má ale i nějaký zahraniční vzor pro celou Prahu? „Nejsem příznivcem toho, když se někdo do něčeho zamiluje a pak to slepě napodobuje. Diverzifi kací kultury by se ale Praha měla inspirovat Berlínem a řešením dopravy i systémem jednotného řízení městských firem Vídní,“ říká Passer. A taky by se česká metropole měla poučit z bratislavského developerského projektu Riverside, protože prý v Evropě už neexistuje žádné jiné město, kde by okrajovější části kolem řeky vypadaly tak příšerně a byly plné bezdomovců jako v Praze. „Všichni pořád nadávají na developery, kdo ale staví všechny ty byty?“ ptá se Passer. TOMÁŠ HUDEČEK (TOP 09)

Čelím zlu

Pražský primátor a kandidát TOP 09 na primátora Tomáš Hudeček ve volbách bojuje i o svou politickou budoucnost. TOP 09 jasně vyhrála poslední pražské volby a cokoli jiného než obhajoba primátorské funkce je prohra.

Navíc Hudeček při sestavování kandidátky zařízl šéfa pražské organizace TOP 09 Jiřího Vávru, což se v politice nezapomíná.

Hudeček to odmítá. „Úvahy o mé budoucnosti ať řeší někdo jiný,“ říká ve své elegantní rohové kanceláři. Ta prý v minulosti bývala místností, pro niž má čeština poetické označení „šmajchlkabinet“. „Ano, bývala tady sedačka a velké zrcadlo,“ dodává primátor. Sedačku a zrcadlo nahradily za jeho primátorování dvě zarámované sbírky kravat, které podle něj byly na vysokou funkci příliš křiklavé, jichž se ale přesto nechtěl zbavit.

Hudeček není rozený politik, s nímž byste šli na pivo, abyste si bezkonfliktně popovídali. Když na uvítanou řeknu, že i mou krátkou cestu z Holešovic na magistrát komplikují dvě silniční uzavírky, začne se mladý politik původem z Olomouce jednou z nich vážně zabývat, načež se zeptá: „To už děláme rozhovor?“ Ne, odpovídám. „Myslím, že to trochu manipulujete,“ manipuluje mnou záhy trochu sám, když se ptám, co si voliči mají na komunální úrovni představit pod jeho volebním sloganem „Držím západní kurs“. Že má pracovní stůl otočený západně? „V Praze byl vždy západní étos, události z roku 1989 měly epicentrum v Praze. To současná vláda pošlapala a otočila náš kurz směrem k Rusku. Aspoň Praha by měla držet západní kurz, protože zlu se má čelit,“ vysvětluje Hudeček.

Do křesla primátora usedl Hudeček teprve vloni, když po třech letech padl Bohuslav Svoboda. Tehdy říkal, že primátorem vlastně být nechce, protože po politice netouží.

Teď touží po tom zůstat primátorem další čtyři roky. Co je tedy podle něj hlavním tématem pražských voleb? „Pražské téma je, že jsme za poslední rok dva vyvolali veřejnou diskusi o městě. Téma názorové je – a teď mi dejte chvilku… Pokračování trendu, kdy o rozvoji Prahy nerozhoduje úzká skupina lobbistů a kmotrů,“ říká primátor. A v jakých městech hledá pro Prahu inspiraci? „Kvalitními veřejnými prostory ve Vídni. Prostorem pro dopravu v Berlíně. Podporou sportu a architektury v Barceloně,“ vyjmenovává. ADRIANA KRNÁČOVÁ (ANO)

Není

„Není,“ tak odpověděla kandidátka ANO na primátorku Adriana Krnáčová na žádost týdeníku Euro, jestli je možné položit jí ohledně pražských voleb tři otázky stejně jako ostatním významným lídrům pražských kandidátek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít