Všechny vás stáhnu s sebou

21. července 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
21. července 2014, 00:00

Policejní odposlechy odhalují intriky, ale i strach ostravských politiků, že se jejich „kšeftíky“ prozradí

Třetí největší město České republiky držela přinejmenším několik posledních let pod krkem početná skupina politiků a lobbistů. Policejní analýza desítek hodin odposlechů a tisíců SMS ukazuje, že zdaleka nešlo jen o lobbistu Martina Dědice, hejtmana Miroslava Nováka či poslance Adama Rykalu z ČSSD. Chapadla ostravské chobotnice sahala do většiny významnějších tamních partají a jedním z nich byl například náměstek primátora Dalibor Madej z ODS. Vyplývá to z odposlechů, které má týdeník Euro k dispozici. Policie začala ostravské klientelistické vazby odhalovat na začátku roku 2012. Tehdy šlo o podezřelou zakázku na rekonstrukce ulic kolem nákupního centra Nová Karolina v centru města a všeho všudy tři lidi. Už tehdy policie narazila na jméno Oldřicha Lahody, lokálního zákulisního hráče, který se pohybuje v hazardním byznysu a má, podobně jako dosud ústřední postava případu Martin Dědic, velmi důvěrné vztahy s řadou ostravských politiků. V březnu 2012 napíchli vyšetřovatelé Lahodovi telefon… a kauza Dědic začala rychle bobtnat.

Dnes policie mluví o organizované zločinecké skupině, která vznikla po komunálních volbách v roce 2010, kdy byli do pozic náměstků ostravského magistrátu dosazeni Jiří Srba, Aleš Boháč, Dalibor Madej a členem městské rady se stal Tomáš Sucharda. „V rámci prověřování je zadokumentováno, že výše jmenovaní jsou fakticky řízení Oldřichem Lahodou. Srba a Boháč se osobně účastní schůzek, které Lahoda svolává. Těmito schůzkami se snaží ve svůj prospěch koordinovat vztahy zastupitelů jednotlivých městských obvodů a s náměstky primátora,“ popsali ve spisu údajnou kriminální činnost detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Jejich dosazení měl podle policistů zařídit sám Lahoda.

Madej přiznává, že se s Lahodou i Dědicem zná. „S panem Dědicem jsem byl v kontaktu několikrát. Pohyboval se na akcích, na kterých jsem byl také. Naše kontakty, ať už osobní, telefonické, nebo formou SMS, byly v rovině společenské,“ zareagoval na otázky týdeníku Euro Madej. Nikdy prý neměl pocit, že by Dědic známost zneužíval. Oldřicha Lahodu zná z dob, kdy podnikal. „Dá se říct, že jsme dobří známí se společnými, ale skutečnými přáteli, které nikdy nezajímalo a nezajímá, jestli jsem v nějaké funkci, nebo ne. Pokud jsme zrovna neprobírali naše známé či rodiny, tak nejčastěji jsme spolu diskutovali politická témata,“ vysvětluje Madej. S tím, že on je členem ODS a Lahoda měl blízko k ČSSD. „Musím říct, že nás oba trápilo, jak se obě strany řítí vlastní blbostí do vymazání z politické mapy v této zemi. Oldřich Lahoda po mně nikdy nic nechtěl v souvislosti s funkcí, kterou zastávám na radnici,“ tvrdí Madej.

Podle informací týdeníku Euro bylo vyšetřování kauzy Dědic rozděleno a bude pokračovat v nezávislých větvích. Jednou je pravděpodobně předražená rekonstrukce kulturního domu Poklad. Další privatizace metropolitní sítě Ovanet.

Kdo s kým? Co prozradily odposlechy

Poslanec ČSSD a předseda Okresního výkonného výboru strany Adam Rykala

Podnikatel Martin Dědic

Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) Náměstkyně primátora Simona Piperková (ČSSD) Starosta Poruby Lumír Palyza (ČSSD)

Podnikatel Oldřich Lahoda

Náměstek primátora Dalibor Madej (ODS) Bývalý náměstek primátora Jiří Srba (ČSSD) Vj edu jí do té nemocnice Co také zaznělo v odposleších Dalibor Madej v březnu 2012 v telefonátu s Jiřím Srbou o aktivitách náměstkyně primátora Simony Piperkové „Ku*va, ona už rozděluje i životní prostředí. Ty vole, ona je fakt dobrá, ku*va. Ty vole, já jí vjedu do té její zam*dané nemocnice asi brzo.“ SMS konverzace z března 2012 mezi Lahodou a Srbou o místostarostovi Ostravy-jih Radimu Laukovi (v květnu byl vyloučen z ČSSD ) Lahoda: „Jak je to?“ Srba: „Tak prý je Lauko moc špatný člověk.“ Lahoda: „Prohry motivují k dalším výhrám! Jenom je třeba zvolit jinou formu. Nerad prohrávám! A to je i o skupině!“ Starosta Poruby Lumír Palyza řešil 4. dubna 2012 s Jiřím Srbou esemesku z neznámého čísla Palyza: „Už ti to přišlo? Čí je to číslo? – Stáhnu vás s sebou dolů všechny, tebe, Rykalu i Srbu.“ Srba: „Ahoj, nic mi nepřišlo. Pošli mi to i s tím číslem, díky.“ Palyza: „Už to přišlo Guzianovi (senátoru Petru Guzianovi, jehož asistentem byl Martin Dědic – pozn. red.), Simoně (Piperkové) s našimi jmény!“

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských…
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít