Všechny prověřené voltaické elektrárny chybily

25. listopadu 2013, 00:00 - Alena Adámková
25. listopadu 2013, 00:00

Celkem 28 253 obnovitelných zdrojů energie vyrobilo za tři čtvrtletí letošního roku 6,2 TWh elektřiny a jejich majitelé získali nárok na státní podporu ve výši 30,4 miliardy korun. Více než 60 procent z ní získali fotovoltaici

Za podporovanou výrobu je ze zákona považována výroba z fotovoltaických, větrných, vodních a bioplynových elektráren a také výroba z kombinovaných systémů výroby elektřiny a tepla.

„Na základě dat, která předávají zaregistrovaní výrobci z OZE do našeho centrálního informačního systému, se přitom za tři čtvrtletí letošního roku na celkové výrobě podporované elektrické energie podílely zdroje vyrábějící elektřinu ze slunečního záření pouze 27,4 procenta. Naproti tomu částka 20,2 miliardy korun vyplacená těmto zdrojům dosáhla 66,4 procenta z celkově vyplacené podpory,“ popsal nepoměr mezi objemem výroby a podporou Jiří Kubizňák, vedoucí Odboru Správy podporovaných zdrojů energie společnosti OTE.

problémy s fotovoltaickými elektrárnami Ve světle těchto čísel působí informace, že Energetický regulační úřad (ERÚ) odhalil chyby u všech ze 183 kontrolovaných fotovoltaických elektráren (FVE) s instalovaným výkonem nad jeden MW, které získaly licenci v závěru roku 2010, jako třaskavina. „Na základě výsledků těchto kontrol jsme podali 56 trestních oznámení přímo na policejní prezidium, která se týkají elektráren s celkovým instalovaným výkonem 240 MW a celkovou roční výší podpory tři miliardy korun. Trestní oznámení byla podána i na některé elektrárny, které patří do skupiny ČEZ,“ informovala šéfka ERÚ Vitásková.

Závažné nedostatky mělo 28 procent spisů.

Fingované kolaudace Podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky úřad například zjistil, že stavební úřady v řadě případů zkolaudovaly solární elektřinu ve chvíli, kdy dosud nebyla dostavěna. Majitelé hráli totiž o čas. Pokud stihli kolaudaci do konce roku 2010, měli nárok na vysokou státní podporu, a to na příštích 20 let. Kdo to nestihl, dostává podporu podstatně nižší.

Další závažné nedostatky objevil ERÚ v revizních zprávách, kdy revizní zprávy nebyly vypracovány na celou elektrárnu, ale třeba pouze na část.

„Pokud se prokáže trestný čin, ERÚ zruší elektrárně licenci a zpětně jí odebere státní podporu. O tom rozhodne správní soud, což může být poměrně brzy,“ dodal Chvojka.

Kromě toho ERÚ odhalil 233 fotovoltaických elektráren s podezřele vysokým množstvím vyrobené elektřiny.

Kontroly zahájil ERÚ letos v květnu na základě podnětů třetích stran a týkaly se 183 licencí s celkovým instalovaným výkonem 645 MW s celkovou výší podpory 165 miliard korun za celou dobu, kdy mohou tuto podporu čerpat. Ročně tak tyto fotovoltaické elektrárny jen na podpoře získají devět miliard korun.

Kromě toho ERÚ předal dalších 120 spisů Nejvyššímu státnímu zastupitelství k další analýze. Ty se týkají fotovoltaických elektráren s celkovým instalovaným výkonem 500 MW a roční výší podpory sedm miliard korun.

ERÚ také zjistil, že množství vyrobené elektřiny u 233 fotovoltaických elektráren vysoce překračuje průměrné roční využití instalovaného výkonu. „Identifikovali jsme 233 licencovaných subjektů, jejichž celkový instalovaný výkon činí přes pět MW a celková vyplacená podpora v roce 2012 pro ně byla přes 150,2 milionu korun. Proto jsme se obrátili na Státní energetickou inspekci (SEI) se žádostí o prověření oprávněnosti vyplácet podporu,“ řekla Vitásková.

Martin Sedlák: Fotovoltaici nejsou nepřátelé lidu Výsledky kontroly Energetického regulačního úřadu okomentoval v Českém rozhlase Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. Sedlák přesto trvá na tom, že žádní solární baroni v Česku nejsou.

Podnikatelé v tomto odvětví prý Česku pomáhají, ale existuje zde snaha je zdiskreditovat. Chyby prý udělal ERÚ.

„ERÚ se vlastně přiznal k tomu, že se pochybení dopustil on sám, resp. jeho minulé vedení nebo stavební úřady… Nebylo řečeno, že se pochybení dopustili provozovatelé fotovoltaických elektráren, ačkoli je i to možné,“ prohlásil Sedlák. To, zda k pochybením došlo i na straně provozovatelů elektráren, musí prověřit policie. Podle jeho názoru nejde vyloučit, že se někdo dopustil zločinu ve věci provozování fotovoltaických elektráren, ale je absolutně nesmyslné tvrdit, že fotovoltaický byznys ovládají baroni, kteří by se tím snad chtěli zajistit na důchod. Sedlák odmítá tvrzení, že by obnovitelné zdroje v Česku byly podporovány více, než je tomu v zahraničí. Podpora obnovitelných zdrojů navíc podle něj není hlavní příčinou relativně drahé elektřiny pro domácnosti. Za vysoké ceny prý odpovídá distributor energie. Poplatky za distribuci by se měly měnit v roce 2015.

Statistika OTE k obnovitelným zdrojům

V období leden až září 2013

Podporovaná výroba celkem 6 217 878 MWh

z toho:

výroba FVE 1 705 057 MWh

Vyplacená podpora celkem 30 376 167 151 Kč

z toho:

sluneční elektrárny 20 171 882 460 Kč

větrné elektrárny 615 296 998 Kč

malé vodní elektrárny 1 384 438 839 Kč

elektrárny spalující biomasu 1 729 570 105 Kč

elektrárny spalující bioplyn 4 281 453 458 Kč

elektrárny spalující skládkový a kalový plyn 265 627 241 Kč

elektrárny spalující důlní plyn 192 979 657 Kč

druhotné zdroje 132 866 596 Kč

kombinovaná výroba elektřiny a tepla 1 373 392 360 Kč

decentrální výroba 228 659 434 Kč

Zdroj: OTE, a. s. (na základě dat dodaných k 30. 9. 2013)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít